Одного разу ми прокинемось в іншій державі: звичка до війни виробилася 6 днів тому

Війна триває вже 27 днів. Звичка ж виробляється за 21.

Сирени, велика кількість новин, дзвінки з питанням “Як ви?” поступово стають рутиною українців та українок.

В Острозі сонячно та тепло. Небо блакитне й безхмарне. Співають птахи. Люди неспішно йдуть вуличками, гуляють із дітьми. Коли починається повітряна тривога, то… нічого не змінюється. Птахи продовжуть співати, люди заходять у магазини й аптеки, купують, виходять, йдуть далі. Двірники продовжують прибирати вулиці. Люди у парку продовжують сидіти на лавках.

Переселенців багато. Острожчина прийняла понад 1100 зареєстрованних переселенців. Ніколи не чула таку кількість російської мови на вулицях Острога. Знаю декількох жінок-переселенок, які почали волонтерити у штабі після приїзду, але підозрюю, що їх значно більше, ніж мені відомо. Станом на неділю 20 березня Рівненщина прийняла 1500 переселенців за добу та 22 тисячі загалом.

Дізнаюся у колежанки з Острог.Інфо Таї яка ситуація на Волині. Каже, що загалом спокійно:

Ніяких заворушок, ніяких вибухів. Оце було кілька днів тому в Луцьку на аеродромі та й по всьому. Оскільки нічого такого кримінального в нас не відбувається, то і на сирени люди майже не реагують. При цьому, всі злегка занепокоєні ситуацією з Білорусю. Багато інформації всякої шириться мережею. Проте ситуація на кордоні контрольована. ТрО постійно звітує про стан справ і завжди готова до удару“.

Також вона розказала, що на Волинь регулярно прибуває дуже багато гуманітарної допомоги з інших країн (зокрема з Польщі). За словами Таї, в області велика кількість переселенців, але вони там довго не затримуються, в основному їдуть далі, за кордон. За данними голови Волинської ОДА, всього область прийняла близько 26 тисяч переселенців. Сьогодні повідомили, що минулої доби Волинь прийняла понад дві тисячі людей.

Колежанка Альбіна з Острог.Інфо розповідає про Хмельниччину:

До сирен ставляться доволі спокійно, але не всюди. В самому місті під час сирени вулиці помітно пустішають. А в селах, які подалі від Старокостянтинова, не надто й ховаються. Хоча самі люди в розмові визнають, що одразу від звуку починається тривога“.

Область живе зараз допомогою переселенцям. За останніми даними, тільки в Хмельницькій громаді більше 100 тисяч перебувають тимчасово, а ще близько 25 тисяч бажають залишитися.

Я з подругою взяли собі за звичку по вихідних возити переселенцям випічку (крім того, що це допомагає комусь, ще й самих відволікає від подій), але наступних вихідних хочу завезти вже трохи побутової хімії, засобів гігієни та книг, бо бачила, що є на це запит” — говорить Альбіна, а також додає, що у Хмельницькому, напевно, як і всюди, дуже болісно сприймають втрати наших захисників. Але сам Хмельницький у бойовому дусі. Щоранку слухають гімн Січових стрільців від механізованого трубача в центрі міста і вірять в перемогу.

Говорю також з колежанкою з Острог.Інфо Марією. Вона розповідає про Житомирщину та про те, що від початку повномасштабного вторгнення область зазнає бомбордувань:

Військові об’єкти, аеродром, склади, школи, лікарні, приватні будинки і котельня… Хоча це не весь перелік, але зрозуміло, що руйнують інфраструктуру цивільних людей. Попри це люди вже пристовувалися до сповіщень про тривогу. Реагують по різному: можна зустріти тих, хто постійно ночує у підвалі, і тих, хто під гул сирени розраховується на касі, чи гуляє з дітьми. Це спостереження стосується саме центру і півдня області. Водночас на півночі, біля кордонів, постійно сповіщають про бомбардування, а 21 березня вперше по території області гатили градами“.

Також Марія говорить, що Житомирщина є транзитним регіоном. Люди зупиняються для ночівлі і їдуть далі.

Тимчасових переселенців розміщують у місцевих школах і дитячих садках.
Самі житомиряни виїжджають не масово, але серед знайомих є ті, які виїхали до Німеччини, Польщі, в Австрію та на захід України“.

А ще спілкуюся з батьками, які залишились у Краматорську, на Донеччині. Кажуть, що ситуація приблизно така сама, не зважаючи на те, що в місто вже декілька разів прилітало. Звучить сирена, мами гуляють з візочками, люди ходять по вулиці, обмінюються останніми новинами.

Краматорськ якийсь час приймав біженців та біженок з Волновахи. Кожного дня з вокзалу курсують потяги. Найпопулярніші маршрути у Львів та Ужгород, але є й такі, що прямують до Хмельницького та Тернополя. Також популярними є автобусні рейси до Дніпра і далі. Сьогодні почалися проблеми з мобільним зв’язком, припинив працювати Vodafone.

Не зважаючи на те, що звичка до війни у всіх вже з’явилась, ми все ж закликаємо вас ховатися, коли чуєте повідомлення про повітряну тривогу.

Бережіть себе, допомогайте по можливості та вірьте в ЗСУ та ТрО.

Все обов’язаково буде Україна!