Богдан Турович: ”Вважаю, що мого досвіду вистачить, аби стати очільником громади й вести її у правильному напрямку”

У рамках проєкту “Місцеві 2020” ми спілкуємось із кандидатами на посаду голови Острозької об’єднаної територіальної громади, щоб ви могли дізнатися більше про кожного з них.

Перший кандидат — Богдан Турович, який балотується від партії “Європейська солідарність”. Вищу освіту здобув в Острозькій академії: став інформаційним аналітиком і фінансистом (заочно). У квітні 2016 року став головою Острозької районної державної адміністрації. До призначення на цю посаду впродовж 10 років працював в Острозькій районній раді й районній державній адміністрації, пройшов шлях від спеціаліста до голови адміністрації. У вересні 2019 року склав повноваження.

В інтерв’ю “Ostroh.info” Богдан Турович розповідає про свою роботу на посаді голови РДА, ставлення до Порошенка, як він хоче зробити жителів заможними й навіщо йому бути головою ОТГ.

Ви — еліта, ви — найкращі, ви маєте чинити відповідно”

Що вам найбільше запамяталося зі студентських років?

Спогадів дуже багато, і всі надзвичайно приємні. Коли приходиш в академію, то одразу хвиля позитивних емоцій накриває. Найперше мені запам’яталося в Острозі: коли я приїхав подавати документи в ОА, то одразу впало в око й лягло до душі  це парк перед академією. Атмосфера в ньому була, як вдома, і розумієш, що це твоє. Ще добре пам’ятаю зустріч з Ігорем Демидовичем, і його слова, що ми  еліта. Знаєте, “накручував” нас: “Ви — еліта, ви — найкращі, ви маєте чинити відповідно”. І це дало свій результат.

— Яке у Вас було хобі в студентстві до цього? Чим ви займались у вільний час?

Життя мене пов’язало з «Пластом» — це Національна скаутська організація України. Певний період я дуже активно “пластував” і був керівником осередку в Острозі. Уже після 2006 року, коли пішов на роботу, трошки віддалився. Я намагався їм допомагати по можливості, коли був на посаді в районній раді, але зараз я менш активний у цьому плані.

Як Ви потрапили в політику?

 2001 року я став студентом академії, а 2002 року навесні були парламентські й місцеві вибори, і я, як кожен студент, хотів заробити. Передвиборча агітація –  хороший додатковий заробіток для студента. Господарі квартири, де я жив у період двотижневих курсів перед вступом, сконтактували мене з Інною Гвіздою (ред.- голова Острозької районної ради 2006 — 2010 роках.) Так я почав свою політичну діяльність, розносячи газетки, займаючись агітацією. 2004 року після Помаранчевої революції почала формуватися команда «Нашої України», яка мала брати участь у парламентських і місцевих виборах. Ми з Інною Ярославівною та Андрієм Смирновим почали розбудовувати партію «Наша Україна» на Острожчині. 2006 року досягли успіху на виборах, а я став депутатом Острозької районної ради. 

— Тобто до політичної діяльності Вас підштовхнула можливість підзаробити?

— Ні, не це. Це стало моїм “містком”. Я ніколи не був пасивним в громадсько- політичному житті. Це мене зв’язало з Острогом, і тут я залишився.

У вересні 2019 року Ви склали повноваження голови Острозької РДА. Чому ви це зробили? 

— За розпорядженням нового президента Володимира Зеленського. Я очікував цього, адже коли погоджувався на цю посаду, то розумів, що вона не вічна, і новий президент формуватиме свою команду.

Тобто зараз Ви ніде офіційно не працевлаштований? 

 — Так.

 На сайті РДА ми не знайшли Вашого звіту за 2019 рік. Тому опишіть коротко свою діяльність на посаді голови Острозької РДА.

— Я досить позитивно оцінюю свою роботу на цій посаді. З тих можливостей і з тих ресурсів, які в нас були, думаю, що ми вижали максимум. Поки я ще не був головою, то проаналізував для себе те, що було зроблено для зміцнення матеріально-технічної бази наших шкіл, наших лікарень, закладів культури за 25 років Незалежности України, і не побачив значних покращень. Тому моя команда вирішила це змінити. Ми замінили дах та вікна в багатьох школах, садочках, придбали 5 шкільних автобусів. Також ми побудували лікарську лабораторію в селі Плоске за президентською програмою Петра Олексійовича та зробили гуртожиток для медичних працівників зі старого приміщення пологового будинку. Поремонтували багато фельдшерсько-акушерських пунктів у селах. Люди, які люблять рахувати гроші, казали мені: навіщо це робити, зайва трата коштів, там небагато жителів… Але чим гірша людина зі села за людину з міста? Абсолютно нічим. Тому, якщо наша партія переможе на виборах, ми продовжимо робити те, що я розпочав з попередньою командою.  

Фінансування якої галузі Ви вважаєте пріоритетним і чому? 

— Усі галузі пріоритетні. Я хочу, щоб ми створили громаду, яка б мала вдосталь грошей, щоб не довелося “латати діри” і була можливість фінансувати всі галузі однаково. Але якби мені довелося обирати, то освіта. 

“Петро Порошенко не святий, як і всі люди”

 Спершу Ви були в партії Віктора Ющенка “Наша Україна”, після того інформації про Вашу політичну діяльність практично немає. Зараз балотуєтесь від “Європейської солідарності”. Чому прийняли таке рішення? 

 — Багато членів партії “Наша Україна”, у тому числі Петро Порошенко, були в команді Ющенка, а зараз підтримують партію “Європейська солідарність”. Це все тому, що не відбулося відхилення від ідеологічного політичного курсу, залишилися ті ж самі цінності — європейські. Я вважаю, що їх потрібно розбудовувати в Україні. 

 Як Ви оцінюєте президентство Ющенка? 

 — Думаю, що це час втрачених можливостей для України. У Ющенка були хороші погляди, він орієнтувався на західні цінності, відстоював їх, але в нього не вистачило духу сказати ”ні” президенту Росії. Віктор Андрійович втягнувся в кулуарні війни й не зміг побудувати свою політику. Однак, як на мене, у нього є два досягнення. Перше — в освіті (введення зовнішнього незалежного оцінювання). Дитина, яка має знання, незалежно від свого статусу, місця проживання, отримала шанс здобути вищу освіту. Друге — Ющенко порушив питання національної свідомості. До прикладу, увів святкування історично важливих для України дат.

Партію ЄС асоціюють з лідером Петром Порошенком, який свого часу був у центрі скандалу щодо Укроборонпрому. Яка Ваша думка щодо цього?

— У нас є нова влада, яка має свій парламент, свій конституційний суд, свою правоохоронну систему, і на судді ця система зробила висновок, що не було того, в чому звинуватили Петра Олексійовича. Це свідчить про те, що то була маніпулятивна технологія, яку використали вдало. Вдало — це посіяли зерно в голови людей проти експрезидента під час виборчої кампанії. Петро Порошенко не святий, як і всі люди, але говорімо відверто: використати таку брехню було зручно для теперішньої влади. 

Якби Петро Порошенко відмовився від політичної кампанії, яку партію Ви б обрали на парламентських виборах? 

— Я б підтримав Володимира Гройсмана. Я вважаю його, мабуть, найкращим прем’єром усіх часів.

— Коли був кращий Кабінет Міністрів: теперішній чи попередній?

— Ідея Зеленського була в тому, щоб залучити молодих людей, нові ідеї. Вона з крахом провалилась. Слава Богу, їм вистачило сил визнати це. Я за те, щоб високі посади обіймали молоді люди. Але ці люди повинні мати багаж знань і досвіду, а ще краще — мати біля себе мудрих порадників. На жаль, Кабінет Міністрів Гончаренко був таким. Це втрачений час для України. Якщо говорити про Кабінет Міністрів Шмигаля, то вони відмовилися від ідеї нових облич і почали брати людей з досвідом. Це теж механізм, який працює. Оцінювати їх роботу не хочу.

— Як Ви ставитеся до мораторію на продаж землі?

— Я за те, щоб функціонував ринок землі, але за прозорими правилами. Земля – це теж товар на сьогодні, але має бути адекватна ціна й прописані певні умови. Я точно категорично проти того, щоб у нас власниками землі були іноземці, не залежно від того, чи це люди з розвинених країн. Знаєте, що станеться, якщо нормально зафункціонує ринок землі? Її велику кількість продадуть за безцінь. Тому що є люди, що мають землі в селі, але живуть в місті і отримують щорічну орендну плату. Вона складається з 7-10 тисяч гривень, а їм запропонують 2 тисячі доларів. Однак це не вартість нашої землі. Земля цінується набагато більше, і цьому є історичне підтвердження, коли німці ешелонами вивозили наш чорнозем.

— Чому, на Вашу думку, при президенстві Петра Порошенка, ці реформи не були проведені ?

— Мабуть, через те, що не було необхідної кількості голосів в парламенті, адже для цього треба заключати коаліцію з іншими силами. Але «Європейська Солідарність» підтримала ринок землі.

Хто зараз у Вашій команді? За яким принципом обирали людей у свою команду?

— У моїй команді є освітяни: директори шкіл, учителі, вихователі. Є медики, підприємці, представники сільського господарства, юристи й навіть кілька безробітних людей. Всі вони соціально активні й хочуть змін на краще. Однією командою вже використовуються принципи: професійність, порядність, патріотизм. Не хотілося б повторюватися, однак і для мене ці критерії є основними.

У чому проявляється соціальна активність членів вашої команди?

— Наведу в приклад юристів. Для незахищених верств населення вони надають послуги безкоштовно. Також є люди, які займаються волонтерством і меценатством, але не афішують цього.

“У мене є бачення й розуміння процесів, є розуміння потреб. То чому б ні? Чому б не я?”

Навіщо вам посада голови ОТГ?

Може, це пафосно звучатиме, але в мене є мета й ціль. Це навіть можна назвати  мрією: успішна громада і заможні люди на Острожчині. Я вважаю, що мого досвіду достатньо для того, аби стати очільником громади й повести її у правильному напрямку. Не самому, а з командою, на яку я опираюся, і з підтримкою з області також. У мене є бачення й розуміння процесів, є розуміння потреб. То чому б ні? Чому б не я?

— Як саме плануєте зробити жителів заможними?

— Щоб громада стала заможною, вона повинна мати надходження або з державного бюджету, або від якоїсь діяльності. Основною сферою бюджетоутворення повинен бути малий та середній бізнес, тому що це додаткові робочі місця, податки. А для бізнесу потрібно створити відповідні умови для розвитку, щоб все було прозоро. 

— А попередня влада за свій час керівництва з цим не впоралась?

— Ви мене провокуєте, щоб я схарактеризував чи покритикував. Олександр Федорович був двічі міським головою, і він робив усе те, що вважав за потрібне. Правильно це чи ні… Думаю, люди дадуть свою оцінку на цих виборах.

— Якщо кандидат іде на вибори, він оцінює, що кращий за інших. Чи насправді ви з цим краще справитеся?

— Якщо так стоїть питання, то вважаю, що можна з цим справитися краще. У мене є дуже багато зауважень до того, що робилося чи не робилося в Острозі. І є бачення того, як це можна було зробити.

— Наведіть приклад.

— Коли в мене були маленькі діти і я їздив із візочком, з’їжджати з бордюрів було не зручно. Коли Шикер приходив до нас в адміністрацію, я його попрохав. Кажу: Олександре Федоровичу, у мене таке, що мені болить. Коли гуляю з дитиною в колясочці, мені складно проїхати по тротуарах і переїжджати дорогу. Зробіть, будь ласка, спуски. Не тільки для мене, а й для інших людей чи матусь з колясками.” Це ж елементарно.

— А Ви помітили якісь позитивні зміни?

Я не хочу говорити на цю тему.

 Які проблеми громади Ви б вирішили за перші 3 місяці, якби стали головою ОТГ?

— В перші 3 місяці нічого не зробиш. Перші 3 місяці – це формування команди, це перша сесія, призначення заступників, старост по селах, формування виконавчого комітету. Треба робити п’ятирічку. Планова економіка – це хороша річ. За 1 рік ми не зможемо всім зробити дороги, купити автобуси, поремонтувати всі школи, обладнати кабінети фізики, хімії, інформатики в кожній школі. Ми не зможемо зробити тротуари, але людям треба донести. Їх пріоритетність можна визначити рейтингом. Беремо, наприклад, двадцять проблем і нумеруємо їх, тоді методом голосування визначаємо їхню критичність. Людям потрібно пояснювати. В мене є план на п’ятирічку, який собі “намалював” в голові. У нього входить і освіта, і  медицина, і дороги.

— За кого б ви голосували, якби не балатувалися?

 Не скажу.

— Ви не скажете, бо не знаєте, чи не хочете?

 Не хочу про це говорити. Ні за кого!

Анастасія ВОЛИНСЬКА

Олександр АЛЕКСЕЄНКО