Павло Нікітюк: «Вважаю, що хороший політик також повинен бути юристом»

У рамках проєкту «Місцеві 2020» ми спілкуємось із кандидатами на посаду голови Острозької об’єднаної територіальної громади, щоб ви могли дізнатися більше про кожного з них.

Павло Нікітюк — кандидат на голову ОТГ від партії «Голос». Навчався в Острозькій академії на спецільності «Правознавство». Адвокатською діяльністю почав займатися із березня 2014-го року. 2019-го року був кандидатом у народні депутати на позачергових виборах до Верховної ради. 

Ми поспілкувалися з кандидатом про його студентські роки, співпрацю з «Голосом» та дізналися про його плани щодо розвитку Острога. 

“Я вважаю, що політики або частина політиків обов’язково повинні бути юристами”.

—Ви навчалися на правознавстві в Острозькій академії — це було Вашим рішенням чи рішенням Ваших батьків?

—Моє. 2006 року, коли я вступав, був великий конкурс на правничий факультет. На той час найбільший. Моїм основним напрямком були або політологія, або історія. Але я навчався на довишівській підготовці — після гімназії обов’язково мав пари в академії. Цією можливістю користувалися місцеві учні одинадцятих класів Острога і найближчих сіл. За результатами довишівської підготовки тоді могли прийняти по двоє студентів на всі спеціальності. Так склалося, що я, окрім політології, зміг стати студентом-юристом. 4 травня 2006 року я вже знав, що став студентом, і разом зі своїми одногрупниками не вступав. 

—Чим займалися, коли вже були студентом?

—Активно займався громадською діяльністю, був головою Ради правників з грудня 2008-го по лютий 2009-го. Окрім того, був керівником Координаційної ради класичних ВНЗ Національного студентського союзу. Ще займався у громадській організації ФРІ (Фундація регіональних ініціатив) в 2008-2009 роках. Акцією «Від серця до серця» від ФРІ займався у 2009 році. 

— Під час навчання ви більше тяжіли пов’язати себе з політичною чи з юридичною діяльністю?

—Політика переважала. Я вважаю, що політики або частина політиків обов’язково повинні бути юристами. Наприклад, депутати Верховної ради займаються законотворчістю. Норму закону потрібно прописати таким чином, щоб вона була дієвою і доступною для простих людей, аби потім не вносити змін. Політологи ж розуміються у політичних процесах, в історії політики, політичних закономірностях, які мають свої реалізації. А от законодавче — це вже трохи інше. Тому вважаю, що хороший політик також повинен бути і юристом.

—Ви живете в Нетішині, чому балотуєтесь в Острозі? 

—У Нетішині я лише мешкаю, а живу в Острозі. Народився у Лючині на Острожчині, ходив у Межиріцьку гімназію, навчався в академії і всю адвокацьку кар’єру здійснюю в Острозі. В Нетішині ми з дружиною купили квартиру й останні 2 роки там мешкаємо. Усе інше наше життя пов’язано лише з Острогом.

“Чи був би Вакарчук, чи не був би Вакарчук для мене це ні на що не вплинуло”.

—Як ви співпрацювали з партією у невиборчий період?

—Рішення, що на вибори я буду йти з «Голосом», було прийняте завчасно. Вже потім було спілкування, напрацювання стратегій і команди — це все було до виборів.

—А коли саме?

—Взагалі, співпраця моя з «Голосом» почалася з минулих парламентських виборів.  «Голос» мене не висував на цих виборах — я був самовисуванцем, але співпраця на регіональному рівні в той час вже між нами відбувалася. Я допомагав «Голосу», «Голос» допомагав мені. 

—Чому Ви обрали партію «Голос»?

—Одна дуже мудра людина мені порадила: краще робити те, до чого лежить душа. У мене душа лежить, виходить, до «Голосу».

Перше — це молоді люди, друге — у них проукраїнська і проєвропейська позиція. До того ж, за їхніми результатами роботи — це найдієвіша партія парламенту. Хоча депутатів лише 20, але вони роблять доволі багато роботи і, відповідно, можуть впливати на політичний процес.

Моя позиція співпадала з позицією «Голосу». Партія формує свою команду, в тому числі і з молодих та перспективних людей, які не заплямовані ні в політичних, ні в корупційних процесах інших партій. 

—Ви розглядали інші партії чи одразу вирішили, що це буде “Голос”?

—Інших альтернатив у мене не було. 

—Вихід Вакарчука для Вас був очікуваним?

—Скажу відверто: чи був би Вакарчук, чи не був би Вакарчук для мене це ні на що не вплинуло. Але людина після нього — один із найкращих фахівців у сфері енергетики. Враховуючи її професіоналізм — вона може дати набагато більше. 

Чи очікував я? На таку річ не звертав уваги. Є молода команда, в якій є молоді люди, які вже чогось досягли. 

—Партію асоціюють з її очільником. Святослав Вакарчук у цьому випадку був “голосом”, бо мав довіру та був достатньо відомим. Але коли він пішов, рейтинги впали.

—Так, впали. А після того, як Притула прийшов — виросли. Не у два рази, але піднялися. Відносно рішення Вакарчука, тут є ще плюс — значить він щирий. Він вирішив показати, що не буде обманювати, не буде вести команду на місцеві вибори. А «Голос», якщо вистоїть, то вистоїть і без нього. 

— Сергій Притула – медійна особа. Як ставитесь до того, що його висувають?

—Відносно Притули: у нього є, крім того, вища економічна освіта. Повірте, що це дуже мудра людина, і він багато чим допоміг нашим військовим у зоні ООС. І ось навіть перед виборами він ще допомогу довозив. Людина медійна, просто розумієте: є такий параметр, який пов’язаний з політикою — це впізнаваність. Оскільки ця людина впізнавана, то піднімати її рейтинги набагато легше, ніж людині, яку взагалі ніхто не знає. 

“Якщо громада дала більше надходжень, то вона буде мати більший проєкт…”

—За яким принципом Ви обирали людей до своєї команди?

—Патріотизм, порядність, професійність — ці моменти були критерієм для кожного кандидата. На початку була команда людей, які мене підтримували на минулих виборах, і, відповідно, люди, які мене підтримували до виборчого процесу. 

Нині є велика проблема: до 2025 року має пройти реформа середньої освіти. Вона досить складно продумана, підходить лише для великих міст, а от в Острозькій ОТГ її реалізувати набагато складніше. Тому в моїй команді є шестеро педагогів. З них двоє –  директори, двоє – заступники директорів і двоє – вчителі. Я у своїй команді дав цілу низку місць для освітян, щоб вони, як практики, могли відстоювати інтереси школи, якщо це буде якось суперечити інтересам громади та людей, які живуть у селах і, де планують закривати навчальні заклади. 

—Як Ви плануєте перерозподіляти бюджет?

—Перший принцип: цей перерозподіл має бути справедливим. Тобто ті населені пункти, які є сьогодні, будуть давати певні надходження. Відділ фінансів може надати статистику, які населені пункти скільки надходжень дають. Якщо громада дала більше надходжень, то тоді вона буде мати більший проєкт, і він буде більше реалізовуватись, якщо меншу — звичайно менше. Зрозуміло, що відсоткову рівновагу буде витримати складно, але приблизно орієнтування буде на справедливий перерозподіл.

—Яку сферу в Острозі, на Вашу думку, потрібно розвивати?

—Узагалі в моїй програмі є сім основних напрямків. По-перше, нам потрібно перейти від дотаційної політики до сталого економічного розвитку. По-друге, це напрямок освіти. Ремонти шкіл майже повністю відбуваються за кошти батьків. Потрібно збільшити заробітну плату педагогам. Також допомагати учням, щоб вони могли поїхати на якийсь конкурс чи спортивне змагання за рахунок ОТГ. 

Зараз є COVID-19, і боротьба з ним не така ефективна. Через певний час усе закінчиться, але це не означає, що не може бути іншого захворювання, тому треба вміти швидко перебазовуватись. Через це отрібно провести ремонти в медичних закладах, закупити необхідне обладнання. Не скажу, що найсучасніше, але необхідне. 

Мені не подобаються недообладнані тротуари та стан доріг у місті. Потрібно пролобіювати перед обласною радою капітальний ремонт дороги з Милятина до Вельбівного, аби з’єднати трасу «Київ—Чоп» із трасою «Городище—Рівне—Старокостянтинів», тою, що проходить до Нетішина. Шматок дороги не відремонтовано зі села Шлях до початку Острозького району і дорогу «Острог-Оженин», вулицю Татарську. А ще дорогу з Межиріча до Новомалина, щоб з’єднати один із туристичних центрів Новомалин з Острогом. 

Стосовно землі, то потрібно провести аудит, щоб визначити ділянки комунальної та державної власності, і, які у власності фізичних і юридичних осіб.  У майбутньому ці ділянки передати в оренду для підприємств, що залучатимуть інвестиції в регіоні.   Крім того, ці земельні ділянки можна дати для молодих сімей. Якщо вони її використовують за призначенням — передати у власність. 

Потрібно підтримати мале фермерство. Можна, наприклад, побудувати зерносховище. Бо якщо це зерно продати навесні — ціна буде вищою. Для цього створюється проект такого будівництва за кошти ОТГ і фермера, але фермер зобов’язаний взяти на роботу жителя Острожчини. Такий договір має тривати мінімум 3 роки. За умови співфінансування можна купувати і техніку. 

У нас великий туристичний потенціал. Якщо порахувати, то два повних дні туристу є чим зайнятися. Однак, ця сфера в нас малорозвинена, бо немає належного готелю або хостелу, які могли би прийняти людей. Потрібно створити туристично-інформаційний центр, і покласти на них ці завдання. 

—Як Ви оцінюєте комунікацію між міською владою і острожанами сьогодні?

—Я вважаю, що вона недостатня. Хоча є офіційні сайти, але інформації там мені, як жителю, недостатньо. 

“По одному термометру — не достатньо”.

—Щодо теми коронавірусу: Ви перший кандидат, який попросив узяти рукавички. 

—Безпека на першому місці. Через те, що я перехворів на коронавірус, я знаю, що це не так небезпечно, якщо дотримуватися елементарних правил. Наприклад, я і Ви зустрілись, хтось із нас хворий, якщо ми вдвох у масках і рукавичках, то повірте, що ймовірність заразитися низька. Це має бути довготривале спілкування без масок. Або може бути таке, що привітався з кимось і передав вірус на руці, а ви привітались ще з кимось і передали його ще. 

—На Вашу думку, наскільки ефективно впровадили карантин на державному рівні?

—Мета карантину, як я розумію — не допустити, щоб захворіли всі і запобігти великому навантаженню лікарень. Відносно використаних методів: на ковідний фонд виділили в березні 70 із хвостиком мільярдів. Школи відкрилися 1 вересня, перед ними стоїть вимога вимірювати температуру, обов’язковий антисептик, але школи цим не були забезпечені. По одному термометру — не достатньо. Держава в Острозькому районі забезпечила по одному термометру в навчальні заклади. 8 садочків у районі не отримали термометрів.

Моя позиція з самого початку, що коронавірус не потрібно було впустити в Україну. Спочатку потрібно було виділити кошти на ізоляцію людей, які приїхали з-за кордону. Карантин дуже вдарив по економіці. Тут потрібно було дати можливість працювати. Зараз ситуація критичніша, ніж була на початку, але магазини, кафе працюють, є лише певні правила безпеки. Ці правила можна було так ввести на початку. 

— Багато експертів, зокрема колишня заступниця Міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун, казали, що одна з найбільших проблем — це відсутність комунікації влади з громадянами. Як Ви думаєте, це так?

—Це також мало місце. Наприклад, зараз є певна кількість соціальної реклами, повідомлень, що COVID-19 — не міф. Але спочатку такої комунікації було дійсно недостатньо. 

—Як Ви думаєте, в Острозі багато людей, які не вірять в існування COVID-19?

—Їх достатньо, бо й у мене є знайомі, які не вірять. Просто це не сприймається, певно, серйозно, але я думаю, є близько 20 % тих, хто не вірить. У себе я чисто випадково під кінець ковіду виявив запалення легень, випадково пішли зробити собі флюорографію, а потім ще МРТ і виявилось, що вже все закінчується, бо через пневмонію я пив антибіотики.

—Хто голова Рівненської ОДА?

—Коваль.

—Яка Ваша улюблена закордонна пісня?

—Саундтрек до Титаніка.

—Улюблена пісня «Океану Ельзи»?

—«Я не здамся без бою». Я не сумнівався, що Ви це питання поставите. 

—Якби Ви не балотувалися, то кого б Ви обирали серед теперішніх кандидатів?

—Я хочу скористатися правом на таємницю свого вибору і відповіді на це питання давати не буду.

Олександр Алексеєнко

Ярослава НІКІТЮК