Звання Герой України посмертно: чому електронні петиції не працюють?

Фото на обкладинці – сайт “Espreso.tv”

Станом на червень 2024 року на сайті офіційного інтернет-представництва Президента України зареєстровано понад 1000 електронних петицій з темою нагородження та присвоєння почесних звань. Звернення мають на меті надати звання Герой України посмертно військовослужбовцям та військовослужбовицям.

Часто подають ці петиції рідні, друзі або знайомі загиблих. Звернення просувають у соціальних мережах за допомогою медіа та громадських організацій, через особисті повідомлення з такими закликами: “Прошу/ благаю/ молю підписати петицію про присвоєння Героя України посмертно”. Ціль – за 93 дні зібрати достатню кількість підписів (25 тис.) на зверненні. Тоді петицію повинен буде розглянути Президент і ухвалити своє рішення. 

Та все ж наскільки дієвими є електронні петиції для присвоєння звання Герой України?

Яка ситуація зі званнями й петиціями?

Звання Герой України присвоюють громадянам України за здійснення геройського вчинку або за визначні трудові досягнення. Присудження звання Герой України провадиться указом Президента України. Герою України вручають орден “Золота Зірка” за здійснення визначного геройського вчинку або орден Держави – за визначні трудові досягнення. Також за отримане звання передбачено низку пільг та виплат. Серед них – надбавки до пенсій, пільги щодо сплати податків, безкоштовне лікування для героя та членів його родини, звільнення від сплати комунальних послуг, безкоштовний проїзд у громадському транспорті та інші пільги.

Зараз оприлюднені укази про присвоєння звання 890 особам. З 2014-го по 2022 рік – 115 військових та представників силових структур, 53 з яких нагороджені посмертно. Від початку повномасштабного російського вторгнення нагороджено понад 300 осіб, всі – військові або ж представники силових структур, значна частина з них відзначені посмертно.

У відповідь на інформаційний запит щодо Героїв України в громаді міська рада повідомила, що звання Герой України присвоєно 3-ом жителям Острозької міської територіальної громади, 1-му з них – посмертно:

  • Пасічнику Ігорю Демидовичу

Ігор Пасічник – ректор Національного університету «Острозька академія». Йому присвоєно звання Героя України за визначні заслуги перед Україною у збереженні та примноженні національної освітянської спадщини Указом Президента України No 636/2009 від 19.08.2009;  

  • Дмитруку Олегу Володимировичу

Олег Дмитрук – майор Збройних сил України, учасник російсько-української війни. Звання Герой України отримав Указом Президента України No 552/2023 від 03.09.2023;

  • Гілянчуку Юрію Володимировичу

Юрій Гілянчук був солдатом Збройних сил України та учасником російсько-української війни, йому присвоєно звання Героя України (посмертно) Указом Президента України No 274 від 06.05.2024 із одночасним удосдоєнням ордена «Золота Зірка» – «за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народові». 

Від 24 лютого 2022 року на сайті офіційного інтернет-представництва Президента України розглянуто понад 300 петиції про призначення статусу Героя України. Це не означає, що всі особи, щодо яких запитували у петиції, отримали статус. Це означає, що на цю петицію, яка набрала необхідні 25 тис. голосів, відповів Президент. У більшості випадків він перескерував винесення рішення на Кабмін або відповідну комісію, яка присуджує нагороди. 

Чому не всі отримують звання Герой України?

Абсолютно всі наші військові – живі, поранені, загиблі – герої. Для захисту життя кожного громадянина України вони ризикують власним життям. Але дати звання Героя всім полеглим – неможливо. Лише формально, без відповідних указів, без вказаних пільг.

Чому?

По-перше, звання Герой України є найвищою державною відзнакою в нашій державі. І присвоюють його громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку. За Статутом звання Герой України висунення кандидатури до присвоєння звання здійснюють гласно за місцем роботи особи, яку представляють до нагородження. Тому подавати за справедливе нагородження може військова частина для розгляду експертною групою при Комісії державних нагород та геральдики при Президентові. 

Утворили цей орган згідно з указом Президента про зміни до Статуту звання Герой України, згідно з яким попередній розгляд подань про присвоєння найвищого державного звання здійснюватиме експертна група. Таке рішення пояснили збільшенням уваги до кожного геройського вчинку громадян, які брали участь в обороні України, захисті безпеки населення та інтересів держави.

На жаль, ця система не завжди працює. Командири з якихось причин можуть не подати людину на нагородження. А близькі військового, навпаки, створюють петиції через його загибель. 

По-друге, законодавство має передбачати чітко охарактеризований термін “геройський вчинок” або “подвиг”, адже не має чіткого пояснення цим поняттям. Зараз попередній розгляд подань про відзначення державними нагородами здійснює новостворена експертна група, яка формується з представників Міністерства оборони України, Апарату Головнокомандувача Збройних сил України, Генерального штабу ЗСУ, командувань видів та родів військ, командувань оперативно-стратегічних угруповань військ, Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Офісу Президента України. Але де ж тоді прописані поняття “геройських вчинків”?

По-третє, сама система звернень щодо нагородження через електронні петиції не є справедливою. Знаємо, щоб їх розглянув президент, за 93 дні потрібно зібрати достатню кількість підписів – 25 тисяч. Більшість електронних петицій не набирають цієї кількості.

Це не завжди пов’язано з бойовими заслугами полеглих, часто все залежить від розголосу та медійної активності авторів петицій. Тобто вчинки інших військових, рідні яких подали петицію, але не мають можливості активного розголосу, можуть залишитися непоміченими. І з такою ж ймовірністю відповідно той, хто загинув, не встигнувши виконати низки бойових завдань, але чиї близькі поширюють петицію серед медійних осіб, може отримати звання Герой України.

Так працює інформаційний простір сьогодні. Але з іншого боку розголос потрібен, бо це важлива документація російсько-української війни.

А загальна причина, яку можна прочитати серед інших, – знецінення нагороди та звання Герой України. Рішення про присвоєння його людині варто ухвалювати на основі діяльності експертної групи, утвореної при Комісії державних нагород та геральдики при Президентові України. Тобто використовувати петицію як спосіб привернення уваги можна, але не потрібно розраховувати, що звання Героя присудять тільки на її основі, навіть якщо вона зібрала необхідні 25 тисяч підписів.