Інновації для безпеки: в Острозькій громаді розпочалася робота над цифровими планами евакуації населення

В Острозькій громаді розпочали реалізовувати проєкт “Вартовий”, мета якого – цифровізувати плани евакуації населених пунктів та провести навчання жителів громади на випадок надзвичайних ситуацій.

Як розпочинався проєкт?

Ідея проєкту виникла у 2020 році у викладача Національного університету “Острозька академія” Юрія Клебана після ознайомлення з наявними планами евакуації, які надав Анатолій Каус, начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту населення та мобілізаційної роботи Острозької міської ради. Проблема і досі залишається актуальною: плани евакуації існують переважно на паперових носіях та у вигляді слабоструктурованих даних, до яких доступу громадяни не мають. Ще однією проблемою є нерегулярне оновлення планів, зокрема, зараз вони не враховують внутрішньо переміщених осіб.

Ці проблеми призводять до відсутності своєчасної комунікації між жителями та адміністрацією громади, а також не дозволяють реалізувати свої права на безпеку, особливо це стосується маломобільних громадян.

З початком повномасштабного вторгнення рф на територію України проблема лише загострилася, адже відсутність доступу до інформації та знань призводить до трагічних наслідків, що показала не одна евакуація населення під час 2022-2023 років. 

Більшість учасників команди проєкту “Вартовий” проживає в Острозі, тому вирішили розпочати роботу над сервісом з рідного міста, що розташоване неподалік Хмельницької АЕС, та використати як основу для пілотного проєкту “План евакуації населення Острозької міської територіальної громади при виникненні аварії на Хмельницькій АЕС”.

У взаємодії з Виконавчим комітетом Острозької міської ради команда проєкту (ГО “Країна цифрових ініціатив”) у 2023 році активізувала свою діяльність, підписала меморандум про співпрацю з місцевою владою та розпочала реалізовувати проєкт. Ще один партнер на локальному рівні – Національний університет “Острозька академія”.

У процесі пошуку фінансування та роботи над проєктом учасники команди брали участь в ідеатонах, хакатонах, акселераційних програмах, серед яких Hack for Locals 2.0: «Безпечні спільноти» (2020), 2023 EU-EaP Civic Tech Acceleration Hackathon (2023), Act to Support (2023), HALLI 2.0. Лідерство в інноваціях (2023), EaP Civil Society Fellowships (2023).

Донори та партнери проєкту “Вартовий”

Найпродуктивнішою виявилася робота в акселераційній програмі Act to Support проєкту «Фенікс», що виконується Фондом Східна Європа коштом Європейського Союзу (European Union in Ukraine), адже за результатами фінального пітчу, команда проєкту “Вартовий” отримала фінансову підтримку на розробку системи та проведення пілотного проєкту в Острозькій міській територіальній громаді.

Що змінить проєкт?

Проєкт вплине на кілька цільових аудиторій: адміністрації громад, жителів громад, також маломобільних груп населення та внутрішньо переміщених осіб, що прибувають для тимчасового або постійного проживання.

Адміністрація громади зможе оцифрувати наявні плани евакуації та отримає інструмент для створення нових, адже сьогодні кількість потенційних загроз зросла. Ще одна важлива функція проєкту “Вартовий” – можливість на основі наявних планів евакуації організовувати навчання, що дозволить оптимізувати та уточнити плани, а також зафіксувати проблемні ділянки цього процесу.

Жителі громади отримають доступ до інформації та зможуть заздалегідь ознайомитися з планами дій під час настання надзвичайних подій техногенного чи природного характеру. Система оповіщення через телеграм-боти дозволить вчасно отримати план дій у випадку проведення евакуації або заздалегідь завантажити матеріали у свій пристрій. Також у системі буде інформація про пункти збору та укриття. Громадяни зможуть контролювати стан цих об’єктів.

Внутрішньо переміщені особи зможуть ознайомитися з планами евакуації та реалізувати свої права на безпеку в нових для них громадах.

Маломобільні групи населення матимуть можливість додати інформацію про своє місце знаходження на випадок евакуації, щоб влада та спеціальні служби змогли відреагувати якнайшвидше.

Рішення, які надає проєкт “Вартовий”

Команда проєкту

У процесі свого розвитку до проєкту “Вартовий” долучилися люди з різних сфер діяльності, що надає можливість не тільки організувати та реалізувати процес розробки продукту, але і активно взаємодіями з адміністрацією Острозької міської територіальної громади.

Учасниками проєкту є Юрій Клебан, Юлія Шулик, Антон Бочаров, Олександр Харчук, Борис Спіцин.

У процесі реалізації проєкту до команди долучатимуться й інші виконавці, які допоможуть завершити повний цикл розробки програмного продукту, його просування та роботи з фінансовими документами.

Одним з медіапартнерів виступає Ostroh.info. 

Для комунікації команда проєкту створила сторінку у Facebook: https://facebook.com/vartovy

Думки, викладені у цій публікації, не обов’язково відображають позицію Фонду Східна Європа та Європейського Союзу.