В Україні запускають відеопроєкт про читацькі біографії й критичне мислення

Новий освітній проєкт “Портрет читача замолоду” стратує 4 червня 2021 року. Це — серія відеоінтерв’ю про читання як стиль життя та інструмент розвитку критичного мислення, яку реалізує культурно-видавничий проєкт “Читомо”.

Усього вийде 8 відео, в яких українські інтелектуали (письменники, перекладачі, літературознавці, громадські діячі) поділяться власними історіями про книжки та вплив читання на їхнє життя. Також автори проєкту запрошують усіх охочих ділитися в соцмережах власними історіями про значення книжок у житті. Розповіді можна викладати з хештегом #МояЧитацькаБіографія.

Ідея створення проєкту пов’язана з результатами тестування PISA. Це – Програма міжнародного оцінювання учнів, за якої оцінюють середнє вміння школярів рахувати, читати, розумітися на природничих та гуманітарних дисциплінах. Згідно з дослідженням PISA, 2018 року Україна посіла ступінь “нижче середнього” в читанні. За останні 3 роки ситуація схожа: майже третина учнів не досягає базового рівня читання.

Творці проєкту — команда медіа про книговидання та культуру читання “Читомо”. Ведучою “Портрету читача” стала засновниця проєкту й головна редакторка Оксана Хмельовська.   

“Того ж 2018 року ми з командою нашого видання провели власне масштабне опитування Ukrainian Reading Publishing Data. Виявили приголомшливі факти: більшість українців не мають постійної звички читати книжки. Мало того, в структурі щоденних звичок перше місце посідає споживання «швидкого контенту» з соцмереж. Тобто українці поверхово сприймають прочитане, не заглиблюючись й не аналізуючи. Відтак цілі покоління втрачають навички до критичного мислення і як наслідок стають вразливими до маніпуляцій, фейків, неперевіреної інформації. Тому ми вирішили створити відео, в якому пояснюємо, як книжки здатні змінювати світогляд, наші звички та життя”, — коментує Оксана Хмельовська.

“Портрет читача замолоду” — це спроба поглянути на відомих успішних людей саме як на досвідчених читачів, дослідити їхню читацьку біографію та вплив книжок на певні життєві рішення, позицію, світогляд. А також через флешмоб #МояЧитацькаБіографія залучити до ширшої дискусії блогерів, письменників, видавців і самих читачів.

Директор програми “Соціальний капітал” Міжнародного фонду “Відродження” Станіслав Лячинський розповідає:  

“Міжнародний фонд «Відродження» тривалий час підтримував переклади класичних творів світової гуманітаристики, тож ідея промоції читання є частиною нашої програмної роботи. Ми вважаємо, що культура читання є одним із головних інструментів розвитку критичного мислення. Тому дуже цікаво почути людей, які є читачами з досвідом. Сподіваємося, їхній приклад надихатиме й інших”.  

Героєм першого відео проєкту став Євген Глібовицький, експерт зі стратегій, співзасновник “Громадського”, засновник компанії pro.mova та член наглядової ради Суспільного мовлення. Консультує політиків, бізнес і ГО в питаннях комунікації. Вважає, що читання — це як вміння бігати марафонські дистанції. Цей процес тренує концентрацію, вміння брати на себе відповідальність та навіть навички тайм-менеджменту.

Інтерв’ю з Євгеном Глібовицьким за покликанням. 

Проєкт підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду “Відродження” в рамках спільної ініціативи “EU4USociety”. Проєкт відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження” та Європейського Союзу.

За додатковою інформацією, коментарями та інтерв’ю звертайтеся:

Катерина Кухарчук, представниця пресофісу “Портрет читача замолоду”, 

Head of content Barbaro Communications 

Email: [email protected]

Тел: +380687286008