Старі машини на вулицях та кури в академії – як литовським студентам навчатися в Острозі?

З початку навчального року в Острозькій академії навчаються студенти із Литви. Ліна, Пауліус, Валерія та Айсте приїхали за обмінною програмою «Erasmus +» в Україну. Усі вони з Клайпедського  державного університету прикладних наук.

 «Erasmus +» – це програма обмінів студентів, викладачів та науковців. Завдяки їй в учасників є можливість  навчатися, проходити стажування чи викладати в іншій країні, що бере участь в програмі.

Після першого місяця навчання в академії іноземні студенти поділилися своїми враження про місто, очікуваннями від обміну та історіями про те, що здалось їм найдивнішим в Острозі.

«Як тільки я приїхала в Острог, мені здалося, що я повернулася назад у часі» – Айсте

Для Айсте це перший досвід навчання закордоном. Вона студентка 2-го курсу. У своєму університеті дівчина вивчає керування туризмом. Острог у неї асоціюється із словом «затишок».

Зараз для нас тут усе в новинку. Навколишнє середовище в Острозі просто чудове. Але як тільки я приїхала в Острог, мені здалося, що я повернулася назад у часі. Тут дуже багато старих машин, яких уже ніде не побачиш  у Литві. Також дуже багато собак на вулицях. Коли я тільки приїхала сюди, в мене була боязнь собак. Тепер же я її повністю переборола.

У Литві нам не потрібно купувати талончик, щоб попрати одяг. Користування пральною машиною входить у вартість гуртожитків у моєму місті. Тут все зовсім інакше.

Загалом, упродовж цього обміну я хотіла б вивчити хоча б трішки українську чи російську мови, покращити свою англійську й зустріти нових людей.

«Я відчуваю себе, ніби в якомусь американському фільмі» – Пауліус

Пауліус – студент 3-го курсу, у Литві вивчає сервісний менеджмент. Він не знає, на якій спеціальності навчається в академії. Пауліус припускає, що це можуть бути міжнародні відносини, бо вони були зі студентами цієї спеціальності були на неофіційній посвяті.

Перед тим як приїхати сюди, я намагався дізнатися більше про Острог. В інтернеті я прочитав, що тут є лише один магазин на ціле місто. Я радий, що помилявся. Взагалі,  я вирішив приїхати сюди заради академії.

В Острозькій академії більше студентів, ніж у нашому університеті. Особливо їх більше помітно під час перерви на території академії. Я відчуваю себе, ніби в якомусь американському фільмі.

Я хотів би більше спілкуватися з ними. Я думаю, вони або сором’язливі, або просто не знають англійської. Нещодавно я намагався допомогти одній людині піднести сумку до гуртожитку. Це було справді весело. Я сказав: «Привіт, я можу допомогти тобі із сумкою». Вона ж просто відповіла: «Угу». Я заніс сумку до її кімнати, на що вона відповіла так само. Я не знаю, можливо, ця людина була сором’язлива або просто боялася, що я вкраду її багаж.

Упродовж цього обміну я хочу отримати новий досвід, можливо, вивчити китайську й побачити, як люди живуть в іншій країні.

«Мої дідусь та бабуся були з України» – Валерія

Валерія навчається на 2-му курсі. ЇЇ спеціальність – керування туризмом. Дівчина допомагає  іншим учасникам обмінної програми порозумітись із місцевими жителями. Вона вільно володіє російською мовою та розуміє українську.

У моїй сім’ї ми спілкуємося російською. Я народилася в Литві, але по суті належу до національних меншин. Узагалі, мої дідусь та бабуся були з України.

Від обмінної програми я очікую покращити свій рівень знання англійської мови.

«Для мене було дивним, що в Острозькій академії вирощують курей» – Ліна

Ліна – студентка 3-го курсу, у Литві вивчає керування туризмом. Для неї це не перший проект «Erasmus». Вона також навчалася в Хорватії упродовж трьох місяців. Коли Ліна сказала своїй сім’ї, що їде в Україну на півроку, вони почали турбуватися й намагалися відмовити її від цього. Її мама сказала, що це небезпечно, адже в Україні йде війна. Ліні довелося переконувати її, що війна далеко від того міста, де вона навчатиметься.

Це був новий проект «Erasmus». Ми обирали між Білоруссю, Україною й Грузією. Якщо ти хочеш поїхати навчатися закордон за обмінною програмою, то потрібно, щоб інший університет погодився тебе прийняти. Острозька академія зробила це. Саме тому ми й тут.

Для мене було дивним, що в Острозькій академії вирощують курей. Це мені нагадало п’ятизірковий готель у Туреччині, де господарі теж їх вирощували. Але це все одно дуже дивно. І ще корови по дорозі на дамбу, що спокійно розгулюють вулицями.

Я розумію, що в Острозькій академії немає таких самих спеціальностей, які ми вивчаємо в Литві. Тому для нас просто підібрали найбільш схожі предмети. Наприклад,  у Литві я навчаюся на 3-му курсі, але тут ми ходимо на англійську до 1-го курсу, тому що в них вона пов’язана з туризмом. Тому ми обрали навчатися з ними. Але мені не пощастило, адже не всім предметам, які я б вивчала в себе в університеті, знайшли відповідники в академії. Коли я приїду додому, мені доведеться ще писати іспити з трьох дисциплін.

Анна МОСКВИЧ

ФОТО: Анастасія ТУХ