У Острозі журналістів не допустили на частину засідання конкурсної комісії, яка обирала керівника Острозької багатопрофільної лікарні. Представники ЗМІ вважають, що на засіданні їх не чекали. Прокуратура вже з’ясувала, що конкурс провели з порушенням закону. А представники комісії, які начебто голосували за те, щоб журналісти не були присутні, не можуть пояснити чому прийняли таке рішення.
Про це повідомляє представниця ІМІ у Рівненській області.
29 листопада конкурсна комісія з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника Комунального некомерційного підприємства “Острозька багатопрофільна лікарня” Острозької міської ради, до якої увійшли шестеро членів, перевіряла документи та проводила співбесіди з двома претендентами на посаду директора лікарні. У результаті обрали кандидатуру Сергія Мороза.
Сайт “Район. Острог” пише, що законність проведення конкурсу викликає багато питань. “Ostroh.info” повідомляє, що багатьох містян обурило рішення комісії.
Журналістів пустили на засідання, але відбулося це лише після відповідного голосування членів комісії щодо присутності представників ЗМІ та перевірки журналістських посвідчень. Крім того, представників медіа попередили, щоб вони не втручалися в роботу комісії.
Журналістка “Ostroh.info” Альбіна Карман розповідає, що раніше ніколи не мала проблем з допуском до міської ради. Каже, дізналася про засідання випадково і припускає, що представників ЗМІ там не чекали.
“Я можу порівняти з сесіями в міській раді, засіданнями комісії. Нас ніколи навіть посвідчень раніше не просили. Не наголошували, що “є присутні представники ЗМІ, давайте перевіримо документи” й тим більше не наголошували, що ми не маємо втручатися в голосування та якось впливати. Тобто, для нас реакція дивною була, ніби нас не чекали. І, на мою думку, таки не чекали, враховуючи, що я дізналася, наприклад, про цю комісію ввечері, бо мені подзвонило і сказало джерело з міської ради”, — розповідає Альбіна Карман.
У результаті члени комісії сказали журналісткам “Район.Острог” і “Ostroh.info”, які прийшли на захід, покинути приміщення на деякий час, доки комісія обговорюватиме кандидатури. Через деякий час їм дозволили повернутися на оголошення результатів конкурсу.
“Ostroh.info” звертає увагу, що фрагмент з обгворенням кандидатур також не увійшов до трансляції засідання, яку опублікували на сайті Острозької міської ради.
“Думаю, саме тому й нас не допустили, бо члени комісії від міськради намагалися переконати решту за кого голосувати. Але це лише мої здогадки. Так, тут, звісно, є перешкоджання журналістській діяльності”, — розповідає журналістка “Район.Острог” Тетяна Климчук.
Голова комісії, заступник міського голови Острога Олександр Харчук каже, що комісія проводила конкурс, відповідно до порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров’я, затвердженого Постановою Кабміну.
Згідно з документом, представники ЗМІ мають право бути присутніми на засіданнях конкурсної комісії під час розкриття пакетів документів, поданих претендентами, їх розгляду, під час заслуховування конкурсних пропозицій учасників та оголошення результатів конкурсу. Однак в цій постанові не передбачений такий етап роботи комісії як обговорення кандидатур.
“Чіткість тарактування чи нечіткість — це юридична, скажімо, складова. Те що в постанові чи порядку нечітко щось вказано, повірте, я далеко не Кабінет Міністрів і до нього ніякого відношення не маю”, — прокоментував Олександр Харчук.
На запитання представниці ІМІ про те, чому обговорення кандидатур не ввійшло до трансляції, Олександр Харчук повідомив, що він вважає, що журналісти мають бути присутні від початку і до кінця, а він і представниця міської ради начебто не були проти присутності представників ЗМІ.
“Але комісія, в голосуванні якої щодо цього питання участі я не брав, чотирма голосами “за” проголосувала за те, щоб журналістів при обговоренні не було. Ну що я можу вам ще прокоментувати? Причому ні я, бо ж трактується, що міська рада там якісь перемовини організовує, не допускала журналістів, що вирізала якесь відео і так далі, ну тобто повністю наклепи. І тут ще питання, я ще подивлюся як буде розвиватися ситуація, я ще буду подавати позов до суду за наклепи на комісію в цілому і на мене як на голову комісії”, — розповів Олександр Харчук.
Усього до складу комісії входить шестеро осіб. “За” відсутність журналістів під час обговорення, як випливає з відповіді Харчука, проголосували троє представників лікарні та представниця громадської організації. Щоправда в протоколі засідання інформації про таке голосування немає. ІМІ зв’язався з трьома із чотирьох членів комісії, які нібито були проти присутності журналістів. Голова правління БФ “Скарбниця надії” Мар’яна Рева каже, що вже не пам’ятає всіх деталей і не акцентувала увагу на цьому голосуванні.
“Точно знаю, що була можливість проголосувати за те. що залишати ввімкненим під час обговорення кандидатур відеокамери – я проголосувала проти. Я себе дуже незручно почуваю перед камерами, мені важко спокійно розмовляти коли я знаю, що йде прямий ефір, це був мій особистий вибір. Здається мова була саме про відео, а не про журналістів”, — повідомила Мар’яна Рева.
Лікар Анатолій Демчук, який також входить до комісії, каже: “Ця ідея, щоб журналісти покинули приміщення була не моя. Це пропозиція когось із членів комісії. проголосували, їх було більше, то що ж я скажу?” Пан Демчук відмовився говорити хто запропонував голосувати за те, щоб журналісти покинули обговорення.
Представник профспілки лікарні Валерій Любитовець розказує, що рішення приймалося дуже швидко і не обговорювалася його законність. Каже, журналісти не заважали і загалом він був не проти їх присутності, але чомусь проголосував “за”. На уточнення представниці ІМІ про те, що журналістам не заборонено перебувати на таких заходах він повідомив, що не розуміється в цьому питанні.
— Я тому не розбираюся, як вам сказати. Сказали проголосувати — проголосували.
— А хто сказав голосувати? — представниця ІМІ.
— Ну як хто? Ведучий того засідання. Голова комісії.
— Тобто він запропонував, що можна проголосувати за відсутність чи присутність журналістів.
— Так, так, так.
— Він зараз говорить, що він був не проти, щоб вони там були. А от члени комісії вирішили, щоб їх усунути.
— (Сміється) Ну по телефону як ми зараз договоримося… Про що ми договоримося? Засідання можна так так і так розуміти. Як я вам розкажу?
— Зараз виходить, що члени комісії “погані”, а міська рада “хороша”.
— Так. Тож так і виходить. Я розумію, що так виходить.
Юрист Інституту Масової інформації Роман Головенко вважає, що проблема полягає в тому, що постанова Кабміну, яка, по суті, визначає порядок таких конкурсів, не є достатньо чіткою — як у плані того, чи є такий окремий елемент роботи конкурсної комісії як обговорення її членами кандидатів, так і в частині того, чи можуть при цьому бути присутніми журналісти.
“Якщо брати аналогію, то Порядок проведення конкурсу на керівників держпідприємств уже чітко говорить про “закрите засідання” конкурсної комісії, хоч і з можливістю присутності громадськості та ЗМІ конкретно на моментах заслуховування кандидатів. З огляду на недосконалість законодавства, теоретично в журналістів є право звернутися в поліцію із заявою про кримінальне правопорушення”, — зазначив Роман Головенко.
Речниця Рівненської обласної прокуратури Оксана Жужельська у коментарі телеканалу “ITV” повідомила, що прокуратура з’ясувала, що конкурсну комісію з обрання директора лікарні зібрав міський голова без рішення сесії міської ради, що є порушенням ЗУ “Про запобігання корупції” та ряду інших нормативних актів. Наразі прокуратура дослідила документи і звернулася до Острозької міської ради з проханням скасувати рішення конкурсної комісії. Згодом питання щодо конкурсу розглянуть на сесії міської ради.
Анна КАЛАУР