Зовсім трохи часу залишається до Різдва та Нового року. Упродовж цих днів острожани саме готуються до свят: купують продукти, подарунки та ялинкові прикраси.
Журналістка Ostroh.info проаналізувала асортимент ринку і найбільших магазинів Острога та з’ясувала ціни на різдвяні продукти й новорічні атрибути в нашому місті.
Про своє звичне святкування Різдва розповів міський голова Юрій Ягодка:
“Стараємося дотримуватися традицій, які передавалися з покоління в покоління. Ми встановлюємо дідух, обов’язково готуємо кутю та 12 страв. З’їжджається вся сім’я та вже дорослі діти”, — пригадує він.
Острозька волонтерка Ярослава Глуха каже, що навіть свято в її родині не минає без допомоги військовим.
“Святкування Різдва відбувається пакуванням посилок та волонтерством, без радісних атрибутів. Зараз усе спрямовується на фронт. Але колядників приймаємо, є дідух. Святкуємо 25 грудня зі всім світом, але, як і вся Україна, не з тим настроєм”, — розповідає Ярослава.
Різдвяний стіл
Різдво розпочинається зі Святвечора, на якому зазвичай повинні бути 12 пісних страв. Головна з них — кутя. Страву готують по-різному, та найпоширеніший варіант — кутя з волоськими горіхами, маком, медом та ізюмом.
- У супермаркеті “Рукавичка” крупа пшенична коштуватиме 13,90 грн за 800 грамів. Також є кутя за 39,90 грн — 260 грамів;
- в “АТБ-Маркеті” вибір такої крупи менший. Кутя вартуватиме 30,90 грн за упаковку вагою 420 грамів.
Ostroh.info запитатало в секретаря Острозької міської ради Тараса Хмарука, як у його сім’ї готують кутю:
“Кутя в нашій сімʼї — це ключова страва. Її мама готує за власним рецептом, додаючи курагу”
Наступним для моніторингу цін ми обрали узвар. Інгредієнти для нього можна знайти на ринку:
- від 20 до 30 грн за літр сушених яблук;
- сушена груша обійдеться приблизно так само — 30 грн за літр;
- за кілограм чорносливу доведеться віддати 40 грн.
- У “Рукавичці” сушений чорнослив обійдеться в 77,90 грн за 140 грамів;
- в “АТБ” ж він коштує 65,90 грн за упаковку.
Ми також запитали, які страви на Святвечір готують у сім’ї волонтерки Ярослави Глухої:
“Готуємо грибну юшку з квасолею, вареники з маком і капустою, готуємо пісні пампушки з тюлькою, або оселедцем, тушену капусту з грибами. Звичайно ж, є кутя”
Окрім цього, на столі у Святвечір часто може стояти пісний борщ. Основні інгредієнти для нього — це картопля, морква, буряк, цибуля, капуста та гриби. Більшість із них можна знайти вдома, якщо ви заготували їх з осені. Якщо ж ні, то:
- на ринку за цибулю доведеться віддати біля 20-25 грн за кг, за картоплю — 10-15 грн за кг, буряк коштуватиме від 10 до 20 грн за кг, морква — 10-15 грн за кг, а капуста — від 10 до 15 грн.
- У “Рукавичці” цибуля ріпчаста вартує 13,90 грн за кг, синя цибуля — 26,90 грн за кг, картопля — 14,90 грн за кг, а фасована — 27,90 грн за 1,5 кг, буряк коштує 9,90 грн за кг, а морква — 10,50 грн.
- В “АТБ-Маркеті” цибуля обійдеться у 19,59 грн за кілограм, картопля — у 22,79 грн, буряк — 10,89 грн, немита морква — 9,89, але мита вартуватиме 18,89 грн за кг, капуста ж — 11,95 грн.
- Гриби шампіньйони не дуже відрізняються за вартістю в супермаркетах, найдешевший варіант — приблизно 12 грн за 100 грамів.
Незмінною залишається популярність мандаринів не лише на Різдво, а й упродовж усього зимового періоду. Найпоширеніший сорт у супермаркетах — Клементин:
- в “АТБ”” — 59,95 грн за кг, звичайні ж коштують 53,95 грн за кг;
- у “Рукавичці” — 59,90 грн за кг.
Ми запитали, де купує мандарини голова міської ради Юрій Ягодка:
“Беремо в острозьких супермаркетах, магазинах. Просто неба не купуємо. На розкладках, вони можуть і підмерзнути, ну таке”
Новорічна ялинка
Штучну ялинку не довелося шукати довго, адже вибір в острозьких магазинах доволі великий. Та зовсім інша ситуація з живими новорічними деревами.
- 180, 300, 400 грн коштуватиме штучна ялинка біля “Еко Маркету”. Ціна залежить від розміру;
- від 400 до 4500 грн за штучну ялинку доведеться віддати в салоні “Крамниця емоцій”
- в “Аврорі” 199 грн вартуватиме маленьке штучне дерево;
- від 500 грн жива сосна буде коштувати біля ТЦ “Riches”
Секретар міської ради Тарас Хмарук розповів, що їхня сім’я вже давно відмовилася від живої ялинки та пригадує, як у дитинстві на ній відбувалася “магія”.
“Пам’ятаю, що батьки на ялинку вішали цукерки, які завдяки нам з сестрою, магічним чином перетворювалися в обгортки ще до Нового року. З року в рік ялинка не змінювалась. Проте останнім часом у нас з’явилося багато нових іграшок з різних благодійних ярмарків наших волонтерів”, — каже він.
Волонтерка Ярослава Глуха коментує, що її сімʼя вже давно не купує на свята велике новорічне дерево:
“Ставимо маленьку штучну ялинку, для годиться”
Наступний і завершальний атрибут свята, який ми шукали в Острозі — ялинкові прикраси. Їх у точках продажу багато: різних кольорів, розмірів та форм.
- Від 5 до 80 грн за одну іграшку можна віддати у “Крамниці емоцій”;
- від 8 до 15 грн коштує ялинкова іграшка біля “Еко Маркету”;
- від 4 до 99 грн вартує в “Рукавичці”;
- від 69,90 до 84,90 грн упаковка іграшок буде коштувати в “АТБ”.
Тобто, набір з маленької ялинки та прикрас до неї коштуватиме щонайменше 360 грн. З великою ж ялинкою набір обійдеться приблизно у 2189 грн.
Оксана Палаєвська