Чому закрили J.Lab

Останнім часом багато говорять про закриття J.Lab. Цей проект став не лише можливістю журналістської практики для студентів, а й колискою інтернет-порталу Ostroh.Info. Щоб з’ясувати, що сталося, ми зробили інтерв’ю з засновником та багаторічним керівником проекту – Романом Шуликом.

Чому ви закриваєте J.Lab?

Передусім, хочу зауважити, що припиняє діяльність саме унікальний проект “J.Lab”, а не “Лабораторія журналістики”. Лабораторія журналістики, як приміщення (або ж згідно з назвами НаУОА “Прес-центр”), продовжує працювати й наразі активно використовується кафедрою журналістики. Доступ до нього відкритий для студентів за умови попередньої домовленості з методистом кафедри.

На закриття ж проекту “J.Lab” є низка причин.

По-перше, J.Lab задумувався як річний проект, який втричі перевершив час своєї діяльності. Ще у стадії продумування проекту було багато критичних думок, чи взагалі можливо буде щось таке реалізувати. Критика ніколи не зникала, але як виявилося, все можливо, якщо є натхнення і потенціал.

По-друге, ресурси на виконання проекту були вичерпані, а робити “що-небудь”, на мою думку, не варіант. Це було видно в останні місяці діяльності проекту. Коли я кажу про ресурси, то маю на увазі не лише фінанси. Команда, яка створювала лабораторію, розвивала її, експериментувала й постійно шукала нові формати, на жаль, розпалася. А заміни не було.

По-третє, зміна моїх особистих пріоритетів. Менше вільного часу, сімейні обставини.

Чи вважаєте Ви J.Lab успішним проектом?

Безумовно. J.Lab виправдав себе і показав фантастичні результати в умовах обмежених ресурсів. Про J.Lab знають в кращих школах журналістики не лише України. На певний час проект став брендом-обличчям кафедри журналістики НаУОА. Самі за себе говорять заходи, що проходили у рамках реалізації проекту – більше 100 зустрічей (більшість вживу, але багато і віртуальних) з медійними експертами різних рівнів, в тому числі й з-за кордону, багато майстер класів та тренінгів, низка студентських проектів (як одноразових так і постійно-діючих). Особливо хочу відзначити успішний проект Ostroh.info, який устиг вийти зі статусу проекту і перейшов у статус незалежного інформаційно-аналітичного агентства. І це ще далеко не всі досягнення. Для усіх охочих ми готуємо розширений друкований звіт, який оприлюднимо найближчим часом.

Що станеться з технікою, яка була куплена для реалізації проекту за кошти меценатів у рамках кампанії спільнокошту?

Як і було задумано від початку, техніка перейде у власність громадської організації, яка і була справжнім виконавцем проекту. Мова йде про офіційно зареєстровану ГО “Лабораторія нових медіа”. Відповідно до статутної діяльності, ця організація надалі займатиметься розвитком медіаосвіти та медіаграмотності, підтримуватиме громадські медійні проекти, розвиватиме медійну інфраструктуру Острога й не лише.

Чи є щось, чого не вдалося реалізувати?

Є низка “бомбезних” проектів, які залишилися у зародковій стадії. Не буду розповідати про ці ідеї зараз, бо, можливо, колись вдасться щось реалізувати у тому чи іншому форматі, але можу з упевненістю сказати, що це унікальні для українського медіапростору проекти, які випереджають час.

Чи можливе продовження цього проекту?

Все можливо :). Я не виключаю, що з початком нового календарного року з’явиться якийсь новий проект. Але це вже буде інший проект. Кращий чи гірший – покаже час. Просто інший. Значною мірою все залежить від фінансування і командного потенціалу. Власне, наразі я входжу в групу викладачів кафедри журналістики, яка розробляє нову концепцію лабораторії й хочу сказати, що є низка дуже цікавих ідей.

Ходять чутки, що на ваше рішення вплинула адміністрація університету. Чи справді це так?

Ні. Це рішення цілком самостійне і зріле. Думка про закриття проекту прийшла до мене ще на початку навчального року, але остаточно сформувалася тільки під кінець листопада, коли, власне, і було зроблено оголошення. Хочу зауважити, що в закритті J.Lab немає нічого жахливого. Кожен проект має свій цикл розвитку, в межах якого є етап завершення діяльності. Для мене важливим було не перевести проект у фазу стагнації.
J.Lab став чудовим досвідом, що сформував моє уявлення про професійну журналістику, нові медіа та можливості журналістської освіти.

Коли буде звіт щодо діяльності J.Lab?

Дуже скоро. Десь на початку наступного тижня. Може, Миколай під подушку принесе :)