Чи готові села приєднатися до міста?

7 вересня на головній площі Острога обговорювали питання щодо об’єднання територіальних громад у єдину – з центром в Острозі.

Сама реформа з децентралізації розпочалася вже у 2015 році й з того часу у сільських радах проводилась роз’яснювальна робота, мета якої полягала в демонстрації переваг об’єднаної громади.

«Згодом, на сесії 6 скликання ми прийняли рішення об’єднатися в громаду з центром в Острозі. Це рішення запропонували і передали міській раді. Але поки воно залишилося на папері»,

– стверджує представник сільських голів Острожчини Микола Гурбенюк.

Думки острожан стосовно децентралізації – не одностайні.*

«Нічого не потрібно змінювати. Місто саме по собі, сільські ради – теж».

«До Острога потрібно було б приєднати всі населені пункти, тому що, якщо Оженин почне розробляти таку ж інфраструктуру, як і в Острозі, то їм доведеться витратити багато коштів, а їх в нас стільки немає».

«Реформа включила не всі аспекти і буде дуже багато проблем, вона не «на часі» , її треба допрацьовувати економічно і територіально».

Частина людей вороже ставиться до децентралізації, оскільки вважає, що відсутність сільської ради матиме більше негативних аспектів: не буде, де взяти довідку, виникнуть проблеми з виконанням послуг у віддалених населених пунктах, зникнуть робочі місця чи відберуть право земельної власності.

Проте представники Острозької районної ради та експерти з Рівного акцентують увагу на перспективах, котрі виникнуть внаслідок об’єднання.

Заступник голови Острозької районної ради Надія Дем’янчук стверджує:

«Об’єднана громада бере на себе відповідальність в утриманні галузі освіти, охорони здоров’я, дитячих садочків». 

 «На сьогодні, перше, що зробили громади – це енергоефективні заходи. Вони міняли котли, вставляли вікна. І це давало економічний ефект, інше – це розвиток промисловості та підприємництва»,

– зазначає експерт з Рівного Василь Курилас.

Крім того, держава здійснює фінансову підтримку добровільного об’єднання і приєднання. Тому адміністративне рішення, котре приймуть з 2018 року, не матиме такої фінансової підтримки, як добровільне (2015 -2017).

*думки острожан були висловлені анонімно

Марія КАРПЕЦЬ

Фото: Іван ГЛУШМАН