Дара Мельник про автономію в Острозькій академії

Дара Мельник – випускниця НаУ “ОА”, експертка з питань вищої освіти та дослідниця Московської школи управління СКОЛКОВО, Центр освітніх розробок (SKOLKOVO Education Development Centre (SEDeC). Під час TEDxOstrohAcademy вона розповідала про автономію університетів.

Автономія університету – це можливість вишу обирати свій власний шлях розвитку, не залежний від інших ВНЗ. За такої моделі студенти та викладачі мають більшу академічну свободу, тобто можуть обирати, що вивчати і викладати (індивідуальна траєкторія).

Дівчина переконана, що академічна автономія в Україні повинна починатися саме в Острозькій академії. Як саме – читайте у нашому матеріалі.

З кого повинна починатися автономія університету? Зі студентів, викладачів чи, все ж, адміністрації?

Залежно від ситуації. Автономія може йти від адміністрації, якщо є амбітна ректорська команда, яка чогось хоче. І вона розуміє, що неможливо досягнути цього без автономії. І тоді керівництво говорить про те, що потрібно щось змінювати.

У випадку Острозької академії, у нас зараз доволі негнучке управління. Тому очікувати від нього якихось різких змін, мені здається, нелогічно. Отже, це або викладачі, або студенти.

Проте зараз студенти бояться говорити про зміни або вважають, що це нічого не змінить. Як подолати це?

Зміни – це планування. Тобто ти хочеш щось змінити, і ти чітко, крок за кроком плануєш, що робити і як. Спочатку це маленькі зміни.

А потім про це раптом говорять усі. І це – як вірус. А зміни були маленькими.

Нещодавно студенти обрали ГБС, на факультетах відбуваються вибори студдеканів. Як студентське самоврядування повинне вплинути на автономію університету? 

Мені здається, що напряму. Студентське самоврядування – це що? Це – голос студентів. Тобто завдання голови Братства спудеїв – розуміти, чого хочуть спудеї, і транслювати цю думку до адміністрації. Якщо адміністрація не реагує на ці трансляції, тоді потрібно продумати, як зробити так, щоб вона реагувала.

Ідеальна система – коли студенти мають голос при прийнятті будь-якого рішення. Не обов’язково перший, не обов’язково найбільший. Але студент повинен мати голос.

Чи потрібне обмеження автономії?

Однозначно. Наприклад, університет хоче, щоб усі прослухали курси з філософії та культурології. Ми маємо обмеження. Ти їх прослухав – і роби, що хочеш.

Або тобі потрібно прослухати 12 курсів зі спеціалізації, але ти можеш прослухати їх, коли завгодно: цього чи наступного семестру, чи наступного року.

Чи обговорювали ви вже питання автономії університету з широкою аудиторією?

На масових заходах – ні, але ми постійно з цим працюємо.

Нещодавно вийшла стаття у “Ведомостях” на тему автономії.

Який потенціал у вибудові автономії, на вашу думку, є у Острозької академії?

Цікава риса ОА – змінний розклад. На цьому можна вибудовувати мобільність.

Мені здається, навіть якщо адміністрація нічого не каже, то завжди можна на вільній парі зайти на курс цікавого викладача. Бо ж яка різниця? Ніхто краще за тебе не знає, чого ти справді хочеш. І якщо ти зробиш кілька помилок, то це твої помилки. Ти за них відповідаєш, а не університет.

Йдеться не про бали, насправді. Йдеться про те, що ми є експертами з власної освіти.

Фото взяте із facebook з дозволу власниці