Велике сміття у маленькому місті

Багато хто знає, що в Україні є проблеми зі сміттям, однак мало хто здогадується про які масштаби йдеться. Аналогічну ситуацію можна спостерігати й в Острозі: в той час як місцеві мешканці  турбуються про нестачу контейнерів, за кілька кілометрів від міста вже 20 років боряться проти хвороб, цілком ймовірно, спричинених сміттєзвалищем.

Проблеми міста

Острог, в якому постійно проживає близько 15 тисяч мешканців має серйозні проблеми зі сміттям. Перед усім це виявляється у нестачі контейнерів для сміття. На відміну від центральних вулиць, де смітники трапляються на кожному кроці, на віддалених вулицях люди змушені задовольнятися послугами сміттєвозів. Тобто, якщо ти живеш у приватному будинку на околиці, звикай до того, що сміття можна викидати лише за графіком. Проґавиш сміттєвоза – чекай за тиждень, або ж вивозь сміття самотужки.

Заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства Анатолій Лисий знає проблему зі сміттєвими баками, однак нічого вдіяти не може.

 Нажаль, не всі вулиці забезпечені контейнерами. На деяких є об’їздні маршрути, де по графіку трактор забирає сміття.

У цих документах зафіксовано кількість смітників у відповідних місцях:

1

 2

Маршрут сміттєвоза:

Друга проблема стосується вже центральних вулиць. Тут також не все так добре. Смітники то є, але дуже мало з них призначені для розподілу сміття. Якщо ти свідомий громадянин і хочеш розподіляти сміття на пластик, скло, метал і твердо-побутові відходи, тобі, найімовірніше, доведеться везти своє сміття кудись,  де такий контейнер є (мало хто готовий витрачати додаткові кошти з такою метою), або просто змиритися з ситуацією і викидати сміття в загальний контейнер.

Все  той же Анатолій Лисий погоджується з проблемою і обіцяє її вирішити.

У 2004 р. ми виграли проект «Чисте місто» і після того встановили контейнери окремо для металу, скла, макулатури і пластику. Однак після відкриття пунктів прийому люди почали здавати метал і макулатуру й отримувати за це кошти. Фактично у нас залишився пластик і твердо-побутові відходи. Звісно таких сортуючих контейнерів не вистачає, проте ми вже розмовляли з нашими підприємцями і, думаю, вони допоможуть нам встановити їх у віддалених районах.

Проблема також у нерозумінні громадянами, що  таке твердо-побутові  відходи і тому біля контейнерів можна побачити, що завгодно.

3

Сміття біля Острозького замку:

4

Загалом карта смітників міста Острог виглядає наступним чином:

Червоним кольором позначено громадські смітники, їх 145, а зеленим – сміттєві баки установ та організацій, їх 93.

Третя, глобальна проблема Острога: утворення несанкціонованих сміттєзвалищ. Найбільші з яких знаходиться поруч із вулицею Дулібів та «у ярах» (позначено помаранчевими зонами).

Виглядають вони так:

6

7

 

На наш погляд, творення таких смітників свідчить, або про безвідповідальність громадян, що живуть по-сусідству, або ж про те, що сміттєвоз буває далеко не в усіх місцях зазначених на карті.

Оцінки жителів

Ми запитали у людей, як вони оцінюють стан забрудненості міста за 10-ти бальною шкалою (1 – найбільш забруднено, 10 – найменш забруднено) . Одразу зазначимо, що троє опитуваних відмовилося давати коментарі, мотивуючи це небажанням критикувати місцеву владу.

На 6 балів. Іноді люди самі винні у забрудненості міста, дуже часто бачу сміття біля контейнерів,

 – жителька вулиці Трощанськ.

8

Сміття звісно вивозять, але багато чого ми робимо самі, тому оцінюю на 5 балів,

– мешканка вулиці Городище.

Заступник міського голови оцінив забрудненість міста на 7 балів. Чи не єдиним плюсом у контексті вічно-актуальної проблеми зі сміттям, є збір кришечок для воїнів АТО.

9

Такі збори організовують волонтери. Ми це підтримуємо. Можливо через такі невеличкі акції люди виховаються і почнуть сортувати сміття,

– заступник міського голови, Анатолій Лисий

Проблеми Водоканалу

Скільки щорічно виділяється грошей на вирішення проблем зі сміттям?

За програмою благоустрою міста на 2016 р. виділено 100 000 грн. Звісно, кошти виділяють також підприємці і самі громадяни, які передплачують вивіз сміття. Однак слід розуміти, що місто виділяє кошти лише на несанкціоноване сміття. Що гріха таїти, досить часто люди викидають сміття деінде і утворюють таким чином смітники, на які, власне, ми і виділяємо кошти.

Хто повинен займатися проблемами сміття?

Острозьке комунальне підприємство «Водоканал».

Наскільки ефективно працює водоканал за 10-бальною шкалою?

Дати оцінку роботи водоканалу в наші дні дуже важко, оскільки є проблеми з фінансуванням. Перш за все таку ситуацію спричиняють самі ж люди, які оформляють субсидії, а потім їх не виплачують. Держава не проводить розрахунок по субсидіям. Саме тому сьогодні водоканал має близько 300 000 грн. заборгованості по субсидіях. Все це впливає на забезпечення паливом, матеріальної підтримки транспорту і на заробітну плату працівників. У нас поки що немає заборгованості перед працівниками, але паралельно з цим недофінансовуються інші сфери.

Вбивча екологія

Окрім оцінки ми також запитали в жителів Острога, чи знають вони, куди вивозять сміття з їхнього міста? Виявилося, що більшість опитаних уявлення не має.

Натомість відповідь на це запитання нам надав Анатолій Лисий:

Все сміття ми вивозимо на полігон твердо-побутових відходів, який знаходиться у селі Слобідка. У нас іде полеміка із жителями селища. Зовсім недавно відбувалося громадське слухання, на якому місцеві жителі вимагали, аби ми це сміттєзвалище закрили і шукали інше місце. Проте згідно сьогоднішніх стандартів не можна створювати сміттєзвалище в місті.

Не можу сказати, що ми нічого не робимо у напрямку вирішенню цієї проблеми. Ми спілкуємося з нашими колегами з Нетішина, які мають на межі Острозького району сміттєзвалище і роблять все можливе аби побудувати на тому місці сміттєпереробний завод.

Аби розуміти про які масштаби йдеться пропонуємо вам переглянути фото того самого сміттєзвалища у Слобідці:

10

11

Хотілося б зазначити, що нам не вдалося зробити фото, які б показали всі масштаби, оскільки нам почали перешкоджати люди, які там перебирали сміття. Вони були агресивно налаштовані, тому нашому журналісту довелося втікати.

Головна проблема смітника – у його розташуванні: знаходиться він поблизу села Слобідка. Близькість до населеного пункту створює багато проблем для його жителів.

З уст слобідчан

Що саме турбує жителів села Слобідка? На відміну від Острожан, вони у відкриту заявляють про власні проблеми.

Звісно я проти смітника. Він уже тут 20 років, скільки ми боремося, але так і не можемо добитися справедливості. Неодноразово проводилися громадські слухання, але толку від них ніякого, останнє не стало виключенням (відбулося 27.03 – ред.) прийшли поговорили і розійшлися.

Мало того, що в крані вода солона, а влітку сморід, так ще й сміття біля будинку, яке постійно випадає з трактора. Торік у нас взагалі всі діти кашляли, казали, що то був Коклюш (інфекційна бактерія, яка спричиняє спазматичний кашель – ред.),

– мати 3 дітей, Перепелиця Катерина Петрівна

Анатолій Лисий сказав, що про сміття, яке випадає з трактора знає, і запевнив нас, що міський голова вже дав вказівку вирішити це питання.

Все життя ми боремося за його закриття. У мене внучка, 17 років тяжко хвора і все через цей смітник,

– житель найближчого будинку до смітника, Білоус Петро Миколайович

Міський голова не предявив ніяких документів на смітник. В свою чергу сільський голова заявив, що ніякого договору не підписував, оскільки це взагалі не Межиріцька земля.

Ми дали місяць міському голові на пошук нової території, а ні, то будемо писати в прокуратуру. Буде ініційований збір підписів і всі ми підпишимося.

Нам це вже набридло, постійно ми виходим усім силом з вилами, перекриваємо дорогу і повертаємо всі грузовики назад у місто. Потім приїжджає міський голова і починає нам обіцяти світло провести і т.д. Проте люди вирішили: не потрібне те вуличне освітлення, нехай краще ліквідують сміття,

– депутат районної ради, Тимчук Валентина Олександрівна

Зазначимо, що дорогу перекривали неодноразово, а от куди дівалося сміття після повернення сміттєвозів в Острог – питання без відповіді.

Відколи цей смітник є, відтоді ми проти нього і протестуємо. На минулих зборах нам пообіцяли, що приберуть через місяць,

– головний ініціатор перекриття доріг, Шепелюк Віра Михайлівна

Нагадаємо, громадське слухання щодо проблем зі сміттєзвалищем відбулося 27.03, тобто у міської влади залишився один тиждень. Цікаво, як саме вони мають утилізувати все сміття за цей час?

Усі без винятку скаржаться на солону воду в крані. Натомість заступник міського голови повідомив, що вже виділено 6 000 грн. для експертизи води, аби не було безпідставних розмов про її сумнівну якість.

Ми попросили прокоментувати всю цю ситуацію голову ради Екоклубу, Андрія Мартинюка:

Проблем може бути кілька: неправильна експлуатація (вона точно є, на фото видно, шари сміття мають перекриватися ґрунтом). Водопровід у поганому стані (інакше, як забруднення потрапляє у питну воду?). Переповнений смітник.

Для того, щоб з’ясувати ситуацію точніше, потрібно взяти проби води з водопроводу, з поверхневих водотоків і підземних вод.Провести фаховий аналіз вод. Якщо забруднення питної води підтвердиться, то це може викликати різноманітні хвороби включно з онкологічними

Загалом з огляду на всю цю ситуацію можна зробити висновок, що поки влада намагається робити Острог чистим, вона створює екологічну катастрофу неймовірних масштабів. Однак не слід забувати, що чистота міста, насамперед залежить від самих мешканців.

Як ВИ оцінюєте забрудненість Острога (пишіть свої оцінки від 1 до 10 у коментарях)?