Які нововведення діють з 1 жовтня 2021 року?

З 1 жовтня в Україні почала діяти низка нововведень. В медичних закладах запрацювали електронні лікарняні, водіям тепер потрібно вмикати денні ходові вогні, а пенсіонерам передбачені доплати. Також зміни не оминули тарифи на електроенергію.

Острог Інфо підготувало добірку змін, які запрацювали з 1 жовтня.

Зміни в правилах дорожнього руху

З 1 жовтня водії зобов’язані вмикати денні ходові вогні або ближнє світло фар під час руху поза населеними пунктами на всіх механічних транспортних засобах.

Про це повідомляють на сайті патрульної поліції.

Світловий день стає коротшим, а в осінньо-зимовий період дощів, туманів і снігопадів часто виникає недостатня видимість на дорозі. Саме тому важливо позначати переміщення авто увімкненими ходовими вогнями або ближнім світлом фар. Так ваш автомобіль буде помітним для пішоходів та інших учасників дорожнього руху” , — повідомляють у поліції.

Водії зобов’язані вмикати ближнє світло до 1 травня.

Е-лікарняні

Усі медичні установи України повністю перейшли на електронні лікарняні з 1 жовтня. Це документ в електронній формі, який приходить на заміну паперовому.

Про це повідомили на сайті Міністерства охорони здоров’я.

Цільова модель формування та видачі «е-лікарняних» передбачає формування електронних листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності на підставі медичних висновків про тимчасову непрацездатність, внесених лікуючим лікарем до Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я” , — зазначили на сайті Міністерства охорони здоров’я.

Відтепер пацієнтам більше не доведеться нести на роботу паперовий листок непрацездатності, щоб зафіксувати факт тимчасової непрацездатності.

Роботодавці бачитимуть необхідну інформацію про е-лікарняні в особистому електронному кабінеті страхувальника (роботодавця) на вебпорталі Електронних послуг Пенсійного фонду України.

Нагадаємо, що у Міністерстві охорони здоров’я запланували перехід на електронну форму ще на 1 вересня. Зважаючи на те, що не усі лікарні опанували нову електронну систему та не провели підключення до неї, дату повного переходу на е-лікарняні перенесли із вересня на жовтень.

Нові тарифи

З 1 жовтня для 80% населення України тариф на електроенергію становитиме 1,44 грн за кВт/год за умови споживання до 250 кВт/год на місяць. Для всіх, хто споживає більше 250 кВт/год на місяць, ціна залишатиметься незмінною — 1,68 грн за весь обсяг споживання.

Про це повідомляють на сайті Міністерства енергетики України.

Завдяки розробленій Міністерством енергетики фінансовій моделі покладання спеціальних обов’язків (ПСО) державні виробники електроенергії, НАЕК «Енергоатом» і ПрАТ «Укргідроенерго», які забезпечують виконання спецобов’язків, отримали право продавати весь обсяг своєї продукції на ринкових умовах. За рахунок отриманого доходу державна генерація компенсуватиме різницю між тарифами для населення і ринковою ціною електроенергії” , — йдеться у повідомленні.

За словами президента України Володимира Зеленського, тарифи на електроенергію гарантовано будуть незмінними протягом всього опалювального сезону.

Пенсії

Для пенсіонерів віком 75 – 80 років встановлено щомісячну доплату до пенсії до 400 грн. При цьому мінімальну пенсійну виплату для них встановлять у розмірі 2 500 грн, але за наявності страхового стажу 20/25 років і більше.

Це рішення анонсували 30 червня 2021 року на сайті Міністерства соціальної політики.

Доплату встановлять згідно із постановою Уряду від 22 лютого 2021 р. № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році”

Підвищення пенсій з 1 жовтня стосуватиметься майже 1 млн пенсіонерів.

Роман Мельник