Хто та що таке Острозька ОТГ?

У липні минулого року до Острога приєдналося село Розваж і разом вони утворили Острозьку об`єднану територіальну громаду (далі в тексті – ОТГ).


Юридично співпраця триває 7 місяців, однак фактично вона почалася майже 3 місяці тому.

Як розповів голова Острозької ОТГ Олександр Шикер, ситуація пов’язана з тим, що до цього року Острог і Розваж не мали спільного бюджету. 

Єдиний бюджет — основний принцип роботи ОТГ. Раніше, зібрані в містах та селах, податки йшли “в Київ”, перерозподілялися й направлялися назад. Тепер вони залишатимуться в місцевих бюджетах. 

Результат нової системи ми бачитимемо через півроку виконання бюджету. Першого місяця ми його недовиконали. Але в другому місяці перевиконали бюджет у зв’язку з появою підприємств в ОТГ, які сплачують нам податки”, — розповів Олександр Шикер.

Минулого року місцевий бюджет Острога був 93,3 млн. гривень. Цьогоріч бюджет Острозької ОТГ складає 88,9 млн. гривень.

За словами, Олександра Шикера така різниця зумовлена меншими дотаціями від держави. 

Для підтримки ОТГ та місцевих бюджетів існують субвенції та дотації. 

Субвенції — це гроші, що виділяються з бюджету вищого рівня до бюджету нижчого рівня з певною метою. Наприклад, для фінансування спільного заходу.

Дотації — це гроші, що виділяються для покриття бюджетного дефіциту. Вони повинні вирівняти дохідну спроможність бюджету, який їх отримує. 

На сьогоднішній день субвенції збільшені, але дотації зменшені. Розраховують на те, що ОТГ мають заробляти самі на себе. Але власні доходи в нас збільшені”, — розповів Олександр Шикер.

У цьогорічному бюджеті Острозької ОТГ і справді збільшені державні субвенції, у порівнянні з минулорічним бюджетом міста. У 2019 році освітня субвенція складала 16,9 млн. гривень. Цього року цифра зросла до 21,4 млн. 

Щодо власних доходів, то минулого року від податку на збір та доходи фізичних осіб до бюджету надійшло 31,6 млн. гривень. У 2020 році — 35,4 млн. 

Чому Острогу та Розважу вигідно бути в ОТГ?

За словами Олександра Шикера, для Острозької ОТГ держава виділила 320 тис. на розвиток територій. Ці гроші вони планують витратити на село Розваж.

Найближчим часом збираємося виділити кошти на підтримку футболу. У Розважі є футбольні команди й нашим завданням є підтримувати їх. Також проводити там більше культурно масових заходів”, — розповів секретар міської ради Тарас Хмарук. 

Ще однією перевагою ОТГ є те, що тепер Рада може встановлювати й змінювати свої податки. Наприклад, віддавати землю в оренду під той відсоток, який вважає доцільним. Для цього не треба чекати дозволу від Держгеокадастру. 

Усі землі, які знаходяться за межами сільської ради, є під відповідальністю Держгеокадастру. При об’єднанні вони переходять до ОТГ. Це в свою чергу дає можливість виділити землі під індивідуальне виробництво. Також для Острога мають значення потужні підприємства в Розважі. Наприклад, фермерське господарство чи транспортне підприємство. На території самого міста немає вільних площ для організації бізнесу. А в інших селах є”, — розповів Олександр Шикер.

Острозький район стане однією ОТГ, чи ні?

Реформа децентралізації триває з 2015 року й цьогоріч має завершитися. Якщо не добровільним, то примусовим приєднанням міст чи сіл до вже існуючих громад. 

Місяць тому на засіданні Рівненської облдержадміністрації робоча група розробила проєкт перспективного плану. У ньому сказано, що в Острозькому районі має бути тільки одне об’єднання територіальних громад. 

Але остаточне рішення того, як завершиться децентралізація, залишається за Верховною радою. 

Острозький район найменший за чисельністю населення в Рівненській області. Планувалася ще Оженинська ОТГ. Але в зв’язку з тим, що вони протягом п’яти років не спромоглися об’єднатися, то було вирішено створити тільки одну ОТГ в Острозькому районі”, — розповів Олександр Шикер.

Минулого року закон спростив систему створення об’єднань. Тепер перспективні плани майбутніх ОТГ розробляють облдержадміністрації й затверджує Уряд. Раніше ці плани повинні були схвалити ще й обласні ради. 

Тобто, останнім кроком для Острозького району стати єдиною ОТГ є підтвердження з боку Кабінету Міністрів.  

 Цьогорічні місцеві вибори відбудуться за новою системою

1 січня цього року вступив у силу Виборчий кодекс.

Раніше навіть у найменших містах балотуватися можна було тільки від політичних партій. Винятком були вибори 2014 року, які відбулися після Євромайдану, і відбувалися одночасно з президентськими.

Тепер ця система змінена. Але тільки для тих округів, де число виборців менше 90 тисяч. Там зніметься обов’язковість балотуватися тільки під прапором партії. 

Така система вирішує питання “порожніх округів”, пише Децентралізація. Тобто кожна територія в громаді матиме своє представництво в місцевій раді.

У цьогорічних виборах зміниться й вигляд бюлетеня. Спочатку людина має поставити галочку навпроти партії. Потім внизу бюлетеня написати номер кандидата, якому надає перевагу. Якщо кандидати наберуть понад 25% від виборчої квоти голосів свого округу, увійдуть до складу ради. Долю решти кандидатів та мандатів вирішуватиме партія, якщо вона пройшла 5% бар’єр. Але 25% на місцевих виборах – завеликий поріг для кандидата й пройдуть його одиниці, пише Децентралізація.

До слова, цьогоріч вибори в ОТГ відбудуться одночасно з черговими місцевими виборами. 

  Анна МОСКВИЧ