Пласт в Острозі: нове покоління патріотів

Пласт − скаутська організація, яка існує не тільки в Украні, а й закордоном. Її головна мета виховати патріотичну молодь та лідерів суспільства. Ми поспілкувалися з Наталією Мантулою − однією з керівників Пласту Острозького осередку.

Як Пласт зявився в Острозі?

Тут  його відродили Юрко Ткачук і Сашко Юрчук. Перші гуртки вони зорганізували на власному ентузіазмі в 1993 році.

Які цілі зараз ставите перед собою?

Пласт – це постійне самоудосконалення, передача досвіду молодим поколінням. Власне, моя робота зараз полягає в тому, що я вирощую тих виховників, які потім будуть виховувати мою доньку Настю. Саме зараз вона підростає, їй сім, вона теж пластує. Я розумію, що моя дитина щось від мене отримає, але набагато більше вона одержить від соціуму.

А кого приймають до ваших лав?

У нас існують спеціальні вишколи, на яких збирають новеньких і три дні їх занурюють в Пласт. Ми приймаємо з трьох років і до «вічної ватри», тобто, скільки людина сама бажає, стільки вона й пластує. Або хтось взяв і обламався в силу певних обставин, або так і залишається пластуном до кінця свого життя.

Які обовязки має людина, коли вона вступає до вас?

Звісно, є певні правила, певні догми, напрямки діяльності. Комусь це підходить, комусь – не підходить. Існують три головні обовязки пластуна та пластовий закон. Якщо людина живе й діє по цих принципах, то їй цікаво й комфортно, якщо ж це суперечить звичкам людини, то такі в нас не вживаються. Буває, що хтось не може відмовитися від своїх шкідливих звичок, то йому ставляють вимогу. Багато таких, які вибувають, бо в нас не піонерія, тут не примусово.

Чого навчають дітей ?

У нас є певні програми для вікових груп. Існують такі форми занять як «сходини». Поки діти менші, то їм дається засвоєння теоритичного матеріалу. Вже старші мають робити свої соціальні проекти. Вид діяльності в нас складається так, що протягом року ми збираємося по можливості раз в тиждень. Даємо певні навики, знання. Час від часу проводимо практичні заняття.

Ми ходимо на природу, мандруємо, на роверах їздимо. Літо – таборовий сезон різних рівнів. У червні проходять місцеві табори, в липні – крайові, в серпні, як правило, проходять вишкольні. До того ж, всілякі фестивалі, вишколи та мандрівки. Недавно проводили добре діло для дітей з глухонімої школи. Розробили гру, яка вчила спілкуванню. Всі, хто долучився, досі ходять під враженням. 

Мало хто знає про існування Пласту. Чому так?

Це, може, навіть наше свідоме недопрацювання. Не так багато дорослих бажають цим займатися. Якщо дітей буде велика кількість, то не вистачатиме кадрів. Ми не можемо набрати більше, ніж самі того потягнем. Організація працює виключно на волонтерських засадах.

Також Наталя розповіла, що серед пластунів  є  Голова Острозької  РДА Богдан Турович, депутат Острозької міської ради Андрій Смирнов та подружжя викладачів Острозької академії Роман та Юлія Шулики.

Роман Шулик поділився думками про Пласт:

«Однією з причин, чому я вступив на навчання в Острозьку академію, було те, що за рік перед вступом ми приїхали до пластових друзів у Острозі. Тут я помітив дуже гарних пластунок. І так вийшло, що з однією з них я врешті й одружився. До того ж, Пласт дозволив мені розкриватися як особистості та сприяв тому, що я зміг робити якісь хороші речі для суспільства. Цей гурток виховав толерантність в мені, толерантність до інших людей, до того, що люди можуть мати інше бачення світу. У моєму оточенні є багато пластунів. Це молоде покоління патріотів, яке буде піднімати цю країну і розвивати її».

Анна  ДІКУН