На тлі новин про ймовірне військове вторгнення РФ на територію України, у людей зростає тривожність. Усі хочуть зрозуміти, що конкретно треба робити, куди бігти у випадку обстрілів чи авіаудару.
Щоб відповісти на ці запитання, журналістка Острог Інфо дізнавалася наскільки місцева влада готова до можливого вторгнення, якщо таке раптом трапиться.
Хто відповідатиме за комунікацію з населенням й евакуацію у такому разі та які алгоритми дій влади щодо формування територіальної оборони — читайте далі.
Сповіщення про загрозу та захист цивільних
Якщо раптом до території із цивільним населенням наближатиметься наступ/загроза, то сповіщатимуть про це за допомогою електросирен та гучномовців.
Головний сигнал цивільного захисту — повідомлення “Увага всім!”
Для сповіщення мешканців і мешканок віддалених населених пунктів задіюють спеціальні автомобілі Національної поліції України та підрозділів ДСНС з гучномовцями. Окрім цього, до повідомлень мають доєднатися старости.
На сайті Острозької міської ради розміщена карта розташування споруд цивільного захисту:
Журналістка Острог Інфо у запиті до міської ради запитала про забезпечення цих укриттів усім необхідним. Відповіли лише про респіратори. Інформації, чи закуплено воду, ковдри, медикаменти у відповідь на запит не надали. Можемо припустити, що цього всього в укриттях немає:
“Враховуючи те, що переважна більшість населення громади проживає в приватному секторі, укриття населення проходить в погребах, підвалах та інших пристосованих до цього спорудах. Непрацевлаштоване населення забезпечують засобами індивідуального захисту за рахунок коштів субвенції з державного бюджету. За такі кошти придбано респіратори протипилові “Мікрон (К) FFP3″ в кількості 7083 шт. на загальну суму 76496,4 грн. Рішенням Острозької міської ради засоби індивідуального захисту передані підприємствам, організаціям та установам на тимчасове зберігання”.
Крім цього, на зберіганні знаходяться ще 5 тисяч протигазів ГР-5 1979 року. У відповіді на запит запевняють, протигази відповідають технічним вимогам і придатні до використання.
Також зараз вирішують питання щодо приймання 10563 респіраторів від Рівненської райдержадміністрації.
Щодо інших заходів у виконкомі розробили Мобілізаційний план. У ньому передбачено вирішення питань переводу функціонування підприємств, організацій та установ громади з мирного на воєнний час. Ще в Плані йдеться про життєзабезпечення населення, забезпечення потреб Збройних Сил України та інших військових формувань, організація управління та взаємодії, інші питання мобілізаційного характеру.
Сам Мобілізаційний план ми не отримали. У запиті зазначили, що Документ містить інформацію з обмеженим доступом.
Однак, згідно п. 8 ст. 6 Закону “Про доступ до публічної інформації“, якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.
Окрім цього, у відповіді вказали, що інформація обмежена, не застосувавши трискладовий тест (послідовність запитань, на які розпорядник/розпорядниця інформації мають відповісти, аби визначити, чи відмовляти в наданні певної інформації — ред.).
Евакуація та інші дії місцевої влади
16 лютого 2021 року за рішенням виконавчого комітету Острозької міської ради створили комісію з питань евакуації Острозької громади.
Рішення про евакуацію під час бойових дій приймає голова обласної державної адміністрації.
“При евакуації населення в першу чергу звертають увагу на людей з інвалідністю та обмеженими можливостями”, — йдеться у відповіді на запит.
Щодо інших дій місцевої влади, їх детальніше описує Закон України “Про основи національного спротиву“. Цей Закон набрав чинності з 1 січня 2022 року.
Згідно Закону, складовими національного спротиву є територіальна оборона, рух опору та підготовка громадян України до національного спротиву. А саме створення формувань територіальної оборони — обов′язок обласних та районних держадміністрацій.
Функції, які мають виконувати згідно цього Закону сільські, селищні, міські ради та їх голови викладені у п. 2, 3 ст. 14 про повноваження:
Таку ж виписку із Закону “Про основи національного спротиву” надала міськрада у відповіді на запит нашої журналістки.
Комунікація з населенням
Комунікацію з населенням у разі вторгнення військ РФ на територію країни чи громади мають здійснювати відділ з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту населення та мобілізаційної роботи та відділ з питань внутрішньої політики та інформації, а також інші структурні підрозділи.
Деталі про графіки роботи цих відділів, їх працівників/працівниць та адреси, контакти можна дізнатися на сайті міської ради за покликанням.
Ще одним із головних питань, яке журналістка Острог Інфо надіслала до міської ради у запиті — “яким є затверджений алгоритм дій громадян після отриманої інформації про наступ/загрозу?”.
Ми не отримали на це питання, як і на більшість, повної належної відповіді, оскільки у листі журналістці написали лише який Закон регулює укази та розпорядження щодо дій під час воєнного стану і не надали алгоритму як такого:
“З початком бойових дій відповідно до Закону України “Про правовий режим воєнного стану” вводяться певні обмеження. Закон находиться на сайті ВРУ, з обмеженнями ви можете ознайомитися. Населення громади діє відповідно до указів президента України, розпорядчих документів Кабінету Міністрів України, розпоряджень керівників органів виконавчої влади, міського голови та інших нормативних документів залежно від ситуації, яка склалась“.
Відповідно до 24 статті ЗУ “Про доступ до публічної інформації” нам надали неповну інформацію. Відповідно до ст. 23 цього Закону надання такої інформації може бути оскаржене до керівника/керівниці розпорядника/розпорядниці, вищого органу або суду. Так само можуть бути оскаржені й переадресація до загальнодоступного джерела (нам не надали карту захисних споруд, а повідомили, що вона на сайті міськради — ред.) і ненадання доступної інформації з Мобілізаціного плану виконкому.
Для підтвердження додаємо знимки екрану інформаційного запиту журналістки та відповідей міської ради:
Острог Інфо дізнаватиметься й інші деталі запитуваної інформації. При отримані опублікуємо їх у наступних матеріалах.