Бюджет Острозької громади: де беруть гроші й на що витрачають

Майже на кожній сесії міська рада розглядає питання змін до бюджету, а “бюджет громади” все частіше стає об’єктом обговорення в місцевих групах у соцмережах.

Ми проаналізували звіт про виконання бюджету Острозької територіальної громади за січень-жовтень 2021 року. Дані використали з порталу OpenBudget.

З січня по жовтень громада отримала майже 254 мільйони гривень. Така сума складає 82,7% виконаного річного бюджету. Для досягнення річного плану до кінця року ще має надійти трохи більше 53 мільйонів гривень.

Скріншот з Openbudget

Структура бюджету за доходами

Структуру бюджету за доходами майже повністю становлять податкові надходження та офіційні транферти: разом майже 98% бюджету.

Скріншот з openbudget.gov.ua

Податкові надходження складають структуру бюджету на доходи на 41,44%, це більше 105 мільйонів гривень. У свою чергу до податкових надходжень входять:

  • податки на доходи, податки на прибуток, податки на збільшення — 60,82%;
  • рентна плата та плата за використання інших природніх ресурсів — 2,85%;
  • внутрішні податки на товари та послуги — 6,06%;
  • місцеві податки та збори, які сплачуються (перераховуються) — 30,21%;
  • інші податки та збори — 0,06%.

Щодо офіційних трансфертів. Це надходження коштів до бюджету з фонду фінансової підтримки місцевого самоврядування на нормативній основі. У структурі бюджету Острозької ТГ вони становлять 56,51% (143,5 мільйонів). Усі трансферти на 100% фінансовані від органів державного управління.

Неподаткові надходження складають структуру доходів лише на 1,83% — майже 4 мільйона 657 тисяч гривень. Найбільшу частку таких надходжень складають власні надходження бюджет установ, це 3 мільйони 16 тисяч гривень.

Ще одна складова структури доходів громади — доходи від операцій з капіталом. Вони повністю містять кошти від продажу землі та нематеріальних активів і займають 559 тисяч 508 гривень доходів бюджету громади.

Структура бюджету за видатками

 

Скріншот з openbudget.gov.ua

Найбільше коштів з видатків бюджету передбачено на освіту — всього затверджено на 2021 рік 223 322,8 тисяч гривень для фінанасування загального та спеціального фонду освіти з урахуванням всіх змін (дані з таблиці аналізу виконання бюджету громади — ред.).

Фінансування освіти складає:

  • дошкільна освіта — 12,75%;
  • загальна середня освіта — 74,12%;
  • позашкільна освіта та позашкільна робота з дітьми — 5,94%;
  • інші заходи у сфері освіти — 7,19%.

Значну частину видатків також займають загальнодержавні функції. Із загальної суми 33 865 834 гривні 96,74% (32,7 мільйони) складають видатки на вищі державні органи, органи місцевої влади та місцевого самоврядування, фінанасова та зовнішня діяльність. Окрім цього, 980,9 тисяч складають міжбюджетні трансферти та 123, 5 тисяч — інші державні функції державного управління.

Найменший відсоток видатків припадає на громадський порядок, безпеку та судову владу — 0,04%, що трохи перебільшує 100 тисяч гривень.