Холодний ранок 8 грудня. Біля Острозької психіатричної лікарні зібрався натовп. Декілька десятків працівників Острозької психіатричної лікарні вийшли бастувати через затримку заробітної плати. За словами медиків, зарплату затримують з квітня, і лише нещодавно виплатили за вересень, коли вони почали відкрито бастувати.
Що трапилося?
“Коли ми підходимо питати, де наша зарплата, навіть особисто, я, то виникає багато крику й негарних слів, і жодних пояснень немає. Кажуть: “Коштів немає, винна НСЗУ”, — поскаржилась медсестра Олена.
Через бездіяльність керівництва вирішили звернутися безпсередньо до Національної служби здоров’я України (НСЗУ).
“Два тижні тому ми зібралися й колективно написали лист НСЗУ, який відправили поштою. Воно ще не дійшло, бо немає звіту про його доставку. Ми зібралися просто звернути увагу на нашу проблему”, — розповів медичний брат Андрій Мазяр.
Працівники пояснили, що зверталися лише до НСЗУ, а не до обласної ради.
“В обласну раду нам не дозволили, сказали в першу чергу НСЗУ звертатися”, — говорить медсестра Світлана.
Медсестри й медбрати були налаштовані серйозно. Вони мали намір перекрити дорогу, аби звернути увагу вищого керівництва. Чекали приїзду начальника обласного Управління охорони здоров’я Рівненської ОДА Олега Вівсяника.
“Ми могли б і не перекривати дорогу, якби приїхали й сказали: Люди, завтра будуть кошти. Побачите, тут одразу нікого не буде. Якщо перекриємо дорогу, то я думаю швидше приїдуть”, — додав медбрат Андрій Мазяр.
Медсестра з 4 відділення Інна Нікітюк розповіла, що півтора місяці тому працівники так само страйкували, і через 4 дні гроші таки виплатили:
“Але давали кошти так: 13-го жовтня дали 1200 грн, 26-го — дали 1000 грн, і так нам по тисячі кидають. Моя дитина не розуміє, що Миколай до неї не прийде. Ми йшли на поступки. Йшли за свій рахунок під час карантину на два тижні. Нас обіцянками годують. Ідуть свята, і ми не розуміємо, що далі робити. За 1200 гривень ми не можемо прожити. І сьогодні ми зібралися тут, щоб нам усе пояснили”, — обурювалась медсестра.
Незабаром з’явилася головна бухгалтерка Ольга Тимощук із документами в руках. Вона пояснила, що лікарня має загальний борг понад 7 мільйонів гривень: за комунальні послуги, податки й заробітну плату.
“Наша проблема в тому, що лікарня велика й нестандартна. Наші хворі перебувають дуже довго на лікарняних ліжках, а НСЗУ дає фінансування у розмірі 7 400 грн на одного пацієнта на відповідний період. Тому того фінансування, що дають, нам не вистачає”, — пояснила Ольга Тимощук.
Люди просили подзвонити “до головних” і з’ясувати, в чому проблема. Головна бухгалтерка зателефонувала до Ярини Манійщук, яка працює в НСЗУ. Пані Ярина говорити не могла.
Тоді Ольга Тимощук знову показала документи й пояснила детальніше:
“Ми маємо з НСЗУ заключені пакети 19, 22, 32,33. 19 і 22 — це психіатрія, де кожного місяця нам приходить по 1,7 мільйона. Заробітної плати з податками в нас щомісяця по 3,2 мільйони, в жовтні, де було нараховано доплату — понад 4 мільйони. 33-ій пакет —це доплата медичним працівникам із вересня. 32 пакет — дофінансування до 2019 року. Маємо заборгованість у заробітній платі за жовтень понад 4 мільйони, заборгованість за листопад понад 3 мільйони, заборгованість за продукти харчування — 150 тисяч, також заборгованість за комунальні послуги”.
Через деякий час натовп почав рухатися до дороги, і біля відділку поліції таки перекрив її. Люди кричали: “Зарплату!”, а згодом писали і на коробках “Зарплату медикам”, страйкуючи вже з ними.
Утворились довгі затори, працівники подекуди пропускали автомобілі. Водії безупинно сигналили, не розуміючи, чому сталася затримка.
Чому коштів недостатньо?
Незабаром з’явився заступник міського голови, який запевнив, що начальник скоро приїде. Працівники невдовзі звільнили дорогу й повернулися до психіатричної лікарні.
Там на них уже чекав начальник обласного Управління охорони здоров’я Рівненської ОДА Олег Вівсяник.
“Ми вас розуміємо, але хочемо пояснити ситуацію, — починає він, — як відбувається процедура виплати заробітної плати. Закладом прямо укладається договір із Національною службою здоров’я. І розрахунки проходять між Національною службою здоров’я та Управлінням охорони здоров’я. У Національної служби здоров’я жодної заборгованості перед закладом немає. Це принципове питання”.
За словами Олега Вівсяника, кошти, які були використані в 2019 році на допомогу пацієнтам з клінічними розладами психічного здоров’я акумулюються і виділяються по пакетах:
“Цього року пакети заключили, окрім 3 закладів охорони здоров’я (це Центр психологічного здоров’я м.Рівне, Психіатрична лікарня с.Орлівка, Острозька психіатрична лікарня), ще 9 районних лікарень, тому виникла така ситуація”.
Він додав, що Національна служба здоров’я дає умови для здорової конкуренції: тобто буде фінансуватися той заклад, який надає краще якісну медичну допомогу. Якщо виконати умови буде неможливо — заклад буде оптимізовуватися. Тобто доведеться “приймати непопулярні рішення”: або скорочувати зарплати, або скорочувати працівників.
“Зараз я вам поясню щодо закладів охорони здоров’я, які не надають пріоритетні послуги (а пріоритетні послуги у цьому році це інфаркт, інсульт, пологи і подібні)”, —починає Олег Вівсяник, звертаючись до натовпу, —” Ми це питання підняли на засіданні НСЗУ і вирішили, що на наступний рік пакет платитися за глобальним бюджетом 20-го року не буде. Бо, дійсно, у 2020-му році непланові по Covid-19 острозькі лікарні, але які надають цю допомогу, обслуговують меншу кількість власних планових пацієнтів. На наступний рік ми розробимо окремий пакет. Вам зараз не платять по 7 тисяч на пацієнта, а так мало би бути”.
Він також пояснив, що коштів на психіатричну лікарню виділяють менше, бо заключили більше договорів із районними медзакладами. Додав, що не може поки пояснити, чому після вересня виплати припинились. Цю інформацію зможе надати пізніше.
Коли виплатять зарплату медпрацівникам?
Начальник обласного Управління охорони здоров’я Рівненської ОДА, медпрацівники й журналісти перейшли у кабінет, аби розібратися в записах і вияснити, у чому проблема. Тому що “зовсім не можуть не виплачувати”, — стверджує начальник.
У кабінеті, переглянувши документи, Олег Вівсяник пояснив, що сьогодні — 8 грудня — заробітна плата за жовтень буде виплачена.
“Найближчим часом, я вам прозвітую, буде виплачена й інша заробітна плата, яка нараховується згідно з пакетами послуг бюджету 2019 року”.
Він додав, що НСЗУ платить тільки за виконану роботу, тому порекомендував зібрати профком, аби вирішити питання з коштами. За його словами, якщо 80 ліжок не працює, то ніхто за них не заплатить.
“Якщо в цьому році ще була ця субвенція за 250-ою постановою, яка дозволяла доплачувати тим, кому не вистачало коштів, то сесія обласної ради її розподілила. Наступний рік НСЗУ заявила, що більше ніяких доплат не буде, у межах тих пакетів послуг, який надається”, — пояснив Олег Вівсяник.
У кабінеті в одного з працівників задзвонив телефон. Прийшло повідомлення про доплату.
Авторки: Оксана Кривіцька, Альбіна Карман, Надія Кривко, Анна Щерба