Чому в Острозі відключають електроенергію? (ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ)

Декілька тижнів тому багатьох мешканців Острога повідомили про проведення планових ремонтних робіт.

Зокрема, відповідне повідомлення ПрАТ «Рівнеобленерго» стосувалося жителів наступних вулиць:

– Бельмаж, скульптора Сосновського – оголошено про відключення енергії у зв’язку з чисткою траси з 26 до 28 листопада (з 09:00 до 17:00);

– у військовому містечку Надія – з 21  до 23 листопада (з 09:00 до 17:00) у зв’язку з капітальним ремонтом об’єкта електромережі;

– найбільш тривале (та найбільш резонансне) оголошення стосується жителів вулиць Весняної, Вересневої, Полярної та проспекту Незалежності. Тут відключення планувалося у період з 19 листопада до 5 грудня (з 09:00 до 20:00) у зв’язку з капітальним ремонтом ТП-526.

Нещодавно інформацію на сайті ПрАТ «Рівнеобленерго» було оновлено та продовжено капітальний ремонт на вулицях Весняна, Вереснева, Полярна та проспекті Незалежності ще на 12 днів – з 10 до 21 грудня.

Така інформація викликала  резонанс серед населення з декількох причин:
– це дуже значний термін;
– відключення електроенергії стосується і післяробочого часу,
– надворі вже зима, а в багатьох вдома встановлені електричні котли, що спричиняє відповідні труднощі для перебування вдома з маленькими дітьми, пенсіонерам тощо.

Ми промоніторили декілька сайтів обленерго та дізналися, наскільки тривалими є зараз відключення електроенергії в інших регіонах у зв’язку з «капітальним ремонтом». І лише в Острозі  цей період тримає 29 днів. Зазвичай капітальні ремонти проводяться протягом 1-2 днів.

Інформація з сайту АТ «Житомиробленерго»
Інформація з сайту АТ «Чернівціобленерго»

Окрім того, роботи розпочалися значно пізніше, ніж 19 листопада, та досі ніколи не тривали до 20:00.

Графік відключення, розміщений на сайті Рівнеобленерго, не є точним. Разом із тим, інформацію про час відключення можна дізнатись, приєднавшись до  акаунту Рівнеобленерго або за телефоном кол-центру.

Причина відключень електроенергії 

Оскільки ми не знайшли інформації про такі пізні та тривалі відключення електроенергії на сайтах обленерго інших областей, ми вирішили отримати роз’яснення з приводу даного факту у самих же представників  Рівнеобенерго.

Помічниця голови правління зовнішньої та внутрішньої комунікації ПрАТ «Рівнеобленерго» Алла Ліхачова  повідомила нам, що на цей рік було заплановано провести реконструкцію повітряних ліній електропередач загальною вартістю 1 мільйон 580 тисяч гривень. Проте фінансування відповідної інвестиційної програми отримали лише наприкінці липня, тому планові роботи змушені були змістити з теплої пори для їх виконання до 31 грудня 2018 року.

Що говорить закон про порядок відключень електроенергії у зв’язку з ремонтними роботами

Відповідні питання щодо порядку тимчасового припинення електропостачання регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії.

Із Правил випливає, що:

 оператор (у цьому випадку – ПрАТ «Рівнеобленерго») вправі тимчасово припинити електроживлення електроустановок споживача для проведення планових робіт, пов’язаних з ремонтом устаткування (п. 7.7);

 обмежень щодо тривалості, пори доби чи року, коли можуть проводитись такі відключення, Правилами не встановлено;

 у цьому випадку обленерго лише зобов’язане повідомити споживачів та електропостачальників не пізніше ніж за 10 днів до дня здійснення тимчасового припинення постачання електричної енергії про дату, час та тривалість такого відключення;

 повідомлення про планове відключення здійснюється двома способами (одночасно): через засоби масової інформації та на веб-сайті обленерго. Окрім того, таке повідомлення може здійснюватися через персональні сторінки споживачів на веб-сайті оператора системи або електронною поштою, факсимільним зв’язком чи іншими способами з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу (якщо це передбачено договором з оператором системи). Тобто оператор системи (ПрАТ «Рівнеобленерго») не зобов’язаний повідомляти споживачів про припинення електропостачання письмово (поштою);

 максимальний термін, на який можна переривати передачу електроенергії, законодавством не врегульований;

P.S. Дещо про відповідальність за збитки, спричинені відключеннями електроенергії

Оператор системи та електропостачальник не несуть відповідальності за майнову шкоду, заподіяну споживачу або третім особам внаслідок припинення або обмеження у постачанні електричної енергії, та матеріальні збитки, які викликані: припиненням або обмеженням електропостачання, здійсненим у порядку, встановленому Правилами (п. 5.1.9).

Навпаки, після повідомлення про планові відключення обов’язки виникають у споживача. Мова йде про те, що у відповідності з п. 7.8 Правил після отримання повідомлення про припинення електропостачання споживач зобов’язаний ужити комплекс заходів, спрямованих на запобігання травматизму, загибелі людей та тварин, пошкодженню обладнання, негативним екологічним та іншим наслідкам.

Наразі бажаємо усім після реконструкції повітряних ліній електропередач теплих та світлих осель без перерв!

У разі виникнення додаткових запитань Ви можете звернутись до Юридичної клініки «Pro bono» Національного університету «Острозька академія» за адресою: м. Острог, вул. Семінарська 2, або написати на e-mail: [email protected] чи на сторінку у Facebook.

Підготували консультантки Юридичної клініки «Pro bono» Національного університету «Острозька академія» ПЕРШУТА Тетяна та ПІСТУН Христина