Чи потрібен 21 староста Острозькій ОТГ: думки депутатів

27 листопада відбулася друга сесія міської ради, де затверджувалися кандидатури на посаду старост. Кожного з 21 кандидата затвердили, але це рішення супроводжувалося дискусіями серед депутатів. Хто такі старости, які їх обов’язки та чим керувалися депутати та депутатки при голосуванні  – читайте далі.

Хто такі старости?

Старости – це представники жителів населеного пункту. Вони уповноважені вчиняти нотаріальні дії, підписувати та подавати відповідні заяви про внесення інформації до Єдиних та Державних реєстрів. Тобто виконують роль, яку в місті виконують представники ЦНАПу (Центр надання адміністративних послуг). Старости входять у виконавчий комітет і мають право на гарантований виступ на пленарних засіданнях. Їх обирають на п’ять років. При цьому, як наголошує міський голова Юрій Ягодка на своїй сторінці у фейсбуці, при незадовільній роботі старост їх можна буде змінити на будь-якій сесії міської ради. 

Призначати чи ні: думки депутатів

На голосування висунули 21 кандидата. Це рішення пов’язано з тим, що до реформи була 21 сільська рада. Тобто в кожну сільську раду призначили по старості.

Деякі депутати утримувались від голосування. Серед них Оксана Ситницька. Вона вважає, що недоцільно обирати таку кількість старост для Острозької ОТГ, і потрібно зробити укрупнення старостинських округів. 

Депутатка міської ради Оксана Ситницька

“Досі невідомо, який бюджет громади буде на 2021 рік, а утримання 21 старости потягне досить значну суму з цього бюджету. Десь 4 мільйони. Я вважаю, що це неефективне витрачання коштів громади, оскільки нам не потрібна така велика кількість старост”.

Депутатка розповідає, що  зробила розрахунок про ефективність використання бюджетних коштів на кожного окремого старосту:

Якщо в нас буде 21 староста, то в середньому один мешканець  сплачуватиме на одного старосту громади 11 гривень. Я зробила розрахунки на 7 старостинських округів. Це в середньому буде 4 гривні. Таким чином, ми змогли б зекономити приблизно до 3 мільйонів гривень, якби депутати взяли до розрахунку мою пропозицію”, – розповідає вона.

Оксана Ситницька додає, що проти саме такої кількості старост, а не їх обрання загалом:

“Ми ж розуміємо, що в кожній сільській раді будуть знаходиться адміністратори ЦНАПу чи діловоди, які вестимуть ту роботу, яку й вели. Тобто всі-всі реєстраційні моменти. Староста ж – це комунікатор між громадою і владою. Було б достатньо 7 людей. Тому я не те щоб бойкотувала голосування, а просто утримувалась від такого, на мій погляд, недолугого рішення.  І я абсолютно впевнена, що, якщо повернемося до цієї теми через пів року, то нам не буде чим виплачувати заробітні платні й комунальні послуги.”

Депутат міської ради Павло Нікітюк стверджує, що вже потрібно було призначати старост, оскільки люди вже відчувають дискомфорт, і старости могли б  приступити до виконання своїх обов’язків:

Депутат міської ради Павло Нікітюк

“На сьогодні є велика проблема, наприклад, просто зареєструватися. Щоб зареєструватися будь-яким чином будь-де, змінити місце реєстрації, то в місті сьогодні є ЦНАП і це зробити можна, а в  будь-якому селі зареєструватися до першого січня не можна буде. Є районний ЦНАП, він в районній раді. Але реєстраціями людей в  селі займається відповідальна особа, в якої є відповідні повноваження. А старости наділені повноваженнями вчиняти нотаріальні дії.”

Павло Нікітюк вважає, що є населені пункти, які доцільно об’єднати, однак не на часі, адже потрібно буде підготувати цілу низку документів: 

“Це цілий процес. Я тільки “за”, якщо людям буде зручніше отримувати послуги. Якщо провести швидке об’єднання, то у деяких селах і сільських радах люди втратять можливість отримувати послуги сьогодні. Я, як адвокат-практик, стверджую, що вже неодноразово в мене були ситуації, поки старост не призначили: люди хочуть отримати послуги в сільській раді, а вони їх отримати не можуть”.

Павло Нікітюк погоджується, що кількість старост можна зменшити:

“А відносно укрупнення і покращення впливу на бюджет с я тільки “за”, але щоб це було обдумане рішення. По-перше, укрупнити там, де можливо це зробити. По-друге, щоб був прописаний чіткий механізм, як це має бути зроблено. Треба, щоб люди отримали якомога менший дискомфорт відносно таких реформ і відносно самих об’єднань”.

Чим скоріше чи не на часі?

Депутатка міської ради Оксана Ситницька вважає, що з питанням укрупнення чекати не можна, бо все впирається в гроші.

Депутатка міської ради Оксана Ситницька

“Ми маємо цілу низку проблем з бюджетом, окрім нових старост до штатного розкладу прийнято зміни стосовно багатьох людей, об’єднання потягне за собою приєднання спеціалістів, які працювали у відділах державної адміністрації. Раніше вони отримували зарплатню з державного бюджету, а тепер будуть з місцевого”.

Вона також додає, що досі не звільнені працівники усіх сільських рад, і їм виплачуватиметься заробітна плата, як мінімум, 2 місяці з бюджету нової громади.

Оксана Ситницька вважає, що не можна забувати про пандемію:

“Ми не знаємо наскільки у нас вистачить ліжкомісць, кисню й іншого необхідного матеріалу. Ми не знаємо, чи профінансує державний бюджет повністю інсулін, бо зазвичай є заборгованості, і вони дофінансовуються з міського бюджету. Ми не знаємо, чи вистачить нам субвенцій на освіту. Таким чином, ми багато чого не знаємо, але ми придумуємо собі таку низку нових видатків, яких можна було б уникнути, ефективно працюючи”.

Отже, думки депутатів на другій сесії розділились. Частина вважає, що такі кардинальні зміни потрібні, частина – що процедура укрупнення старост заскладна, аби проводити її зараз.

Депутат міської ради Павло Нікітюк вважає, що треба провести інформаційну роботу в селах:

Депутат міської ради Павло Нікітюк

Якби ми старост не призначили, або укрупнили 2 чи 3 сільські ради, то в тих селах поки не знали б, де їхній староста, що він в сусідній сільській раді”.

Павло Нікітюк підтримує ідею, щоб зробити укрупнення, де є така можливість:

Я за те, щоб були конкретні напрацювання. Бо я вважаю так само і відносно оплати роботи старост. Староста в Оженині, де 6 500 жителів, і староста в селі, де 500 жителів, отримують однаковий посадовий оклад. Думаю, що має бути якась співрозмірність”.

Міський голова Юрій Ягодка також не проти укрупнення старост, але згодом:

Міський голова Юрій Ягодка

“Якщо ми навчимо старост і адміністраторів ЦНАПів добре працювати, тоді будемо розглядати питання про укрупнення старостинських округів. Але зараз, як на мене, воно не на часі”. 

Також він зазначає, що депутати повинні знайти гроші на утримання 21 старости, щоб зробити життя населення комфортнішим:

“Буде складно, але ми мусимо це зробити. Бо люди мають отримувати послуги”.

 Єва Коритна, Алексеєнко Олександр