Друга світова війна в Острозі

Напевно, немає в Україні родини, яку б не спіткало горе Другої світової війни. Наші дідусі та бабусі, якщо не воювали, то зазнали утисків з боку ворога в тилу та сповна відчули наслідки тих тяжких років. Війна торкнулась кожного.

Довоєнні роки

Не зважаючи на те, що фактично війна для України розпочалася  у 1941р., сотні жителів Острога, які перебували у складі Війська Польського, вже з перших днів (1 вересня 1939р.) брали участь у боротьбі проти нацистської Німеччини. Також на території міста, ще до окупації в 1940р., почали обмежувати права єврейського населення: було закрито всі єврейські установи, багато родин вислано у віддалені райони Радянського Союзу. До слова, у 1939р. в Острозі проживало 10 тисяч євреїв (загальна кількість населення 12 тисяч чоловік).

Окупація міста

Після запеклих боїв, 3 липня 1941р. німецькі війська окупували місто. Із приходом гітлерівців місто зазнало великих руйнувань. Та навіть у такій ситуації острожани допомагали  антифашистському Руху Опору. У передмісті було створено комітет допомоги військовополоненим, який врятував сотні життів.

Знищення євреїв

На момент захоплення єврейське населення міста становило 9,5 тисяч осіб. Однак вже 4 серпня 1941р. (через місяць після окупації) за містом було вбито 3000 євреїв. Наступна акція відбулася 1 вересня, під час якої було вбито ще 2,5 тисяч осіб. Таким чином було винищено одну з найдавніших єврейських громад в Україні.

Україно-польське протистояння

У липні 1943р. почався міжетнічний конфлікт між польськими та українськими повстанцями. Поляки хотіли після війни приєднати Волинь до своїх територій.

Німеччина, яка діяла за принципом «розділяй і володарюй», підтримувала Польщу. На території Волині, також в Острозі, гітлерівці сформували поліцію, у лавах якої були поляки. Також на Волинські землі завозили польських «осадників» – солдатів у відставці, колоністів, офіцерів польської армії, яким безкоштовно роздавали землі, – вони поводились жорстоко та зверхньо з місцевим населенням.

Було встановлено нові залізничні тарифи: ціни на ввезення сировини в Польщу значно завищували, а на вивіз готової продукції, навпаки, занижували. Така ситуація впливала на рентабельність місцевих підприємств, а промислове виробництво на українських землях робило неконкурентоспроможним.

Залишки війни

Капуцинський монастир після окупації Західної України був зачинений. Під час війни в приміщенні монастиря були гімназія, потім учительські курси і відпочинковий табір німецьких пілотів.800px-Капуцинський_костел_після_перебудови_на_муравйовку

Також було пошкоджено Велику синагогу.

Stitched Panorama
Stitched Panorama

Визволення

13 січня 1944 року – радянська армія увійшла в місто. Острог було визволено 27 січня 1944р. воїнами 866-го стрілецького полку 13 армії 1 Українського фронту під час Луцько-Рівненської наступальної операції Червоної Армії.

Наслідки

За роки фашистського панування в Острозі було розстріляно 6400 мирних громадян, вивезено на каторгу 257 юнаків і дівчат та винищено єврейську громаду.