Сьогодні найбільшим підприємством, яке обслуговує потреби міста, є Острозьке комунальне підприємство «Водоканал». Його засновницею і власницею є Острозька міська рада народних депутатів.
У мережі часто виникають запитання щодо повноважень підприємства, кількості працівників і зони відповідальності. Тому ми вирішили розказати, як працює «Водоканал» сьогодні та чого не вистачає підприємству, аби повною мірою задовольняти потреби міста.
Послуги
Сьогодні Водоканал утримує дороги, слідкує за вуличним освітленням, озеленює місто, постачає та відводить воду, вивозить та захоронює сміття, обслуговує будинки та прибудинкові території.
Директор ОКП «Водоканал» Микола Скороход говорить, що жителі кожного будинку в місті обирають з переліку 20+ послуг ті, які вони хочуть отримати. За словами директора, сьогодні люди обирають мінімально.
Дороги. В Острозі є лише одна дорога державного значення, за всі інші відповідає КП «Водоканал»: із твердим покриттям, із ґрунтовим покриттям, із білощебеневим покриттям.
Освітлення. Підприємство займається вуличним освітленням. Кількість ліхтарів у місті – близько 1 700 штук.
Директор Водоканалу Микола Скороход каже, що міський бюджет фінансує лише роботи з вуличного освітлення, а коштів на транспорт та заробітну платню не виділяють:
«Ми відриваємо робітників, які б мали бути задіяні в обслуговуванні житла, на вуличне освітлення».
Читайте також: Естетичність чи екологічність: як і чому обрізають дерева на проспекті Незалежності
Вода. Для міста підприємство видобуває воду з чотирьох свердловин. Із чотирьох свердловин прилади обліку стоять на трьох, працюють пристрої на двох.
Микола Скороход говорить, що депутати міськради вже погодилися виділити кошти на прилади обліку для всіх свердловин. Це дозволить визначити обсяг втрат під час добування води.
Встановити нові лічильники на свердловини планують уже в березні.
Такі ж прилади обліку потрібні не лише на свердловинах. Їх потребують міські гідранти: пожежний автомобіль може підключитися до міського гідранту і спожити н-ну кількість води, і це ніяким чином не фіксується.
Микола Скороход говорить, що Водоканал зацікавлений у точному кількісному обрахункові всіх процесів, що стосуються води. Це дозволить побачити реальний показник втрат води та реальне число спожитої, а, отже, дозволить встановити економічно обґрунтовані тарифи.
Окрім питання відсутності лічильників, є ще питання з місцевими жителями та жительками, які намагаються применшити кількість використаної води. Тому зараз контролери та контролерки «Водоканалу» не лише фіксують показники на лічильниках, а й шукають прийоми, до яких вдаються: неопломбовані лічильники, розпломбовані лічильники.
Микола Скороход говорить, що нині тариф побудований за даними спожитої кількості води (той обсяг, який вказаний у квитанціях), а насправді її видобувають набагато більше. Окрім спожитої води є ще природні втрати, аварійні втрати, витрати на електроенергію під час видобування води.
«Фактичне споживання, ви прекрасно розумієте, – це набагато менше, ніж ми реально видобули. Якби ми брали з реального видобутку, і ці лічильники працювали б, то тарифи були б ще більшими. У нас у місті, так історично склалося, маса тунелів, сховищ, погребів і всього іншого, а інколи буває прорив, який ми не можемо своєчасно виявити – вода на верх не йде, де воно дівається, ніхто не знає, але ж насос працює, електроенергія використовується, за неї треба платити».
Везуть його в с. Слобідка. Там є полігон «для всього, що може перегнити».
Директор ОКП «Водоканал» говорить, що на острозьких смітниках люди лишають не лише тверді побутові відходи, а «все на кучу»:
«Хтось робив ремонт – виніс, звалив, щоб не наймати машину, а потім люди витрачають час. Гілля, зілля – це також не ТПВ, але ж ми його забираємо. А за це люди не платять.
От Нетішин – це місто, ви там не побачите жодної присадибної ділянки, а в нас – приватні будинки. І літом, коли везуть сіно з лугу на Грем’яче чи на Межиріч, то тут тільки встигаєш замітати і прибирати».
Пластикові пляшки?
Пластикові пляшки в Острозі можна залишати в жовтих металевих боксах, які стоять біля сірих комунальних смітників.
«Є в нас договір з підприємцем, який в певний період часу їх забирає та надсилає на переробку. Те, що не гниє, ми стараємося переробити», – Микола Скороход.
Послуги. Якість
Питання якості наданих послуг залежить від фінансування, яке має підприємство. В умовах мінімального фінансування, Водоканал зобов’язаний проплачувати захищені законом видатки: заробітна плата та податки.
-тобто фінансування якихось ремонтних робіт відбувається за залишковим принципом?
-однозначно, – Микола Скороход.
Люди
На підприємстві працює 96 людей. Як за висновками аудиту, так і на думку директора – цього не достатньо для потреб міста.
Читайте також: Аудит «Водоканалу»: висновки депутатського корпусу
«Сьогодні так: є проблема на якійсь дорозі, ми просимо двірника на годину раніше звільнити свою ділянку, беремо автомобіль, який до обіду перевозить сміття (у нас водій закріплений, як мінімум за двома, а то й за трьома, чотирма машинами). Це він до обіду робить на одній машині, потім на другій», – Микола Скороход.
Микола Скороход припускає, що людей відлякує низька заробітна плата.
«Сьогодні на львівському Водоканалі 100 вакансій за середньої заробітної плати від 6 до 10 тисяч. А у нас середня заробітна плата на порядок нижча. Приходять люди, питають:
-яка заробітна плата?
-5 тисяч
-ні, за 7 буду працювати, 5 – ні.
Щоб зробити заробітну плату 5 тисяч, ми маємо підняти чи коригувати тарифи».
Немає аварійної служби
На підприємстві немає окремої аварійної служби, бо на це немає коштів. Її обов’язки виконують чергові бригади почергово. За роботу в нагальних ситуаціях на вихідних працівники чергових бригад отримують відгули в будні, але не отримують зарплати.
Техніка
Водоканал працює з 27 одиницями техніки. Микола Скороход говорить, що з 27 працють усі 27, але «мають право працювати» лише 2, всі інші – давно себе вичерпали і мають бути списаними:
«Ми сьогодні з чистою совістю можемо списувати 25 одиниць і залишити 1 трактор, але чим тоді робити?».
Кошти на придбання техніки виділяє міська рада. Останнім придбали трактор у 2017, приблизна вартість – півмільйона гривень. Він багатофункційний: чистить сніг, труби, може посипати вулиці.
Цей трактор – виняток серед усієї техніки Водоканалу.
«Про нашого грейдера сказали, що йому місце в музеї. Бо ми шукали до нього запчастини, а їх вже немає», – Микола Скороход.
|Економрежим. Із трьох-двох зіпсованих контейнерів Водоканал робить один такий, який ще можна використовувати|
Узимку техніка стоїть просто неба, бо для неї немає спеціального приміщення.
-От бачите, машини у снігу (запис зроблено 28 лютого). Щоб її завести, треба час, воно ж все замерзло. А коли стоїть у теплому-гарному приміщенні, то прийшов, завів і поїхав, – Микола Скороход.
Також на території підприємства планують зробити лазню для працівників:
– От зараз мороз, люди після роботи в каналізації приходять і брудні, і мокрі. Треба нормальні умови, щоб помитися-посушитися.
|Економрежим. Зрізані в місті дерева використовують як паливо в котельні|
Також на території підприємства зберігають біотуалет. За словами директора, його виставляють на міські заходи.
Подаємо інфографіку з “віком” техніки Водоканалу. Середнє число – 23,7 роки.
Управління
Водоканал – це виконавча структура. Замовником його послуг є Управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування.
«Нам сказали, що треба зробити, ми зробили», – Микола Скороход.
В аудиті вказали, що підприємство вперше розробило фінансове планування на 2017 рік. Бухгалтерка Водоканалу Надія Лапій говорить, що на 2018 його вже також склали, проте «воно нічого не дає»:
«У нас є нагальні питання: стався прорив – поїхали, незалежно від плану люди мусять їхати і ремонтувати. Хто винен, що у нас системи зношені?»
Микола Скороход говорить, що фінансове планування важливе, проте його виконання не залежить виключно від підприємства. Директор пояснює суть планування так:
«Ми не чекаємо, коли прорветься якась труба чи кран, ми знаємо, що ця труба лежить в землі 20 років, і термін її експлуатації 20 років, і ми собі плануємо, що у цьому році ми замінимо 100 чи 200 метрів труби».
У процесі фінансового планування підприємство зіштовхується з тим, що спланованої суми грошей виявляється недостатньо для кінцевої цілі:
«Наприклад, ми плануємо заміну покрівлі. Ця покрівля гарантовано може експлуатуватися 5 років, далі її знову треба ремонтувати. Ось за ці 5 років ми накопичуємо кошти. Це за умови, що не росте ціна на електроенергію, не росте ціна на пальне, не росте мінімальна заробітна плата, не ростуть податки, тоді ми можемо спланувати, спрогнозувати – ось це ми тихенько відкладемо, через 5 років прийдемо, людині зробимо. А там треба вже не тисячу, там треба вже 100 тисяч. Але ж коли ми сьогодні зібрали тисячу, а завтра прийшли, а нам сказали: «Шановні, у вас уже електроенергія не 2,60 грн., а 3 грн», і ті кошти, що ми зарезервували, зекономили, ми їх витратили, тому що різниця вже пішла».
Також Микола Скороход говорить, що раніше фінансування було дворівневе: перший – квартплала, другий – держава виділяла встановлену суму відповідно до потреб підприємства. Відповідно тарифи були заниженими, адже держава компенсувала значну частину витрат. Зараз такого немає. Зараз кожна послуга, надана підприємством, має окупитися.
Управління. Директор
30 січня депутати та депутатки Острозької міськради обрали Миколу Скорохода новим директором комунального підприємства.
Читайте також: Острозький водоканал має нового директора
Його офіційно робочий час – з 8:00 до 17:15. Суботу та неділю Микола Скороход називає умовним вихідним:
«Телефон завжди при директорові, як і при головному інженерові, як і при майстрах. Спати лягають, телефони не вимикають, бо якщо десь якась аварійна ситуація і не можна додзвонитися, то тоді у нас трохи неприємна розмова ведеться. Усі розуміють, що у нас іншого варіанту, окрім як в такому режимі працювати, – немає».
Новий директор за місяць роботи говорить, що є проблеми з кадрами та тарифами. Перших – мало, других треба підняти. Проте Микола Скороход говорить, що як йшов на роботу, думав, там все набагато гірше.
На запитання, з якою думкою йшов на цю посаду, відповідає, що з думкою працювати. Ще додає, що він на цю посаду не йшов, а його запросили.
Говорить, що Водоканал виконує забагато функцій, але для іншого варіанту в міста немає грошей.
«Це [з Водоканалу – авт.] має бути 5 окремих підприємств: 5 директорів, 5 головних бухгалтерів – це я тільки кажу за адмінперсонал. А у нас сьогодні один директор, який має частку у воді й каналізації там 20%, в залежності від обороту, там 10%… І сьогодні, ну ви розумієте, коли ти контролюєш один напрямок, можна і більше часу приділити, і віддача буде більшою».
Текст: Ольга КИРИЛЕНКО
Фото, інфографіка: Владислав БОЙЧЕНКО