До вас пише друг і просить допомогти, бо він загубив гаманець? Під прицілом зловмисників стали соціальні мережі. Як уберегтися від обману?
Із розвитком інформаційних технологій нам дедалі частіше стали траплятися випадки шахрайства в інтернеті. Злочинці обкрадають людей просто сидячи за комп’ютером. Студент Юрій Устимчук розповідає про випадок, після якого йому довелося звернутися до поліції:
До мене зателефонувала подруга й одразу запитала, чи я губив гаманець. Я здивувався – кажу, ні, нічого не губив. Тоді вона сказала, що нещодавно їй прийшло повідомлення такого змісту з моєї сторінки ВКонтакті і що мою сторінку було зламано.
За допомогою маніпулювання свідомістю злочинці переконали користувача надати дані банківської картки і зняли з рахунку чималу суму грошей.
Такі ж повідомлення прийшли ще близько 30 друзям, після чого сторінку заблокували. Дехто з друзів одразу зрозумів, що сторінку було зламано, бо вже неодноразово їм приходили повідомлення такого змісту. Але були й такі, хто “купилися” і продиктували зловмисникам свої дані…
– постраждалий Юрій Устимчук
Пан Юрій зателефонував на 102. Було відкрито кримінальну справу. Працівники поліції розповіли з 10 таких історій із безуспішним фіналом. Юрій скаржиться, що на подібні злочини направляють звичайних поліцейських, які не звикли та й, мабуть, не вміють працювати з кіберзлочинами. Але, словами поліцейських, добре, що було знято невелику суму, бо в більшості шахраї виманюють значно більше.
Викладач ІТ-курсів в НаУОА Юрій Коцюк радить не нехтувати власною інформаційною безпекою:
- Відповідально поставтеся до встановлення паролю до вашої сторінки
Сила паролю на сьогодні має бути 8 символів мінімум (більше – краще; 1 додатковий символ – це, приблизно, у 80 разів більше комбінацій можливих паролів) Хоча, сумніваюся, що зловмисник буде “добирати” паролі…
- Не розповідайте багато про себе
Чим менше інформації про себе ви публікуєте для загального доступу, тим важче (цікавіше :)) зловмиснику буде здійснити злам. Не варто публікувати номер мобільного, день власного народження, ну і тим більше будь-яку фінансову інформацію.
- Працюйте «на людях» у режимі інкогніто
Не варто у публічних місцях працювати у своєму акаунті браузера. Синхронізація завантажить усі ваші логіни, паролі, заповнені форми на публічний комп’ютер. Краще – анонімний, конфіденційний, захищений режим роботи браузера (у різних браузерах по-різному).
- Зберегти пароль
Також не варто зберігати паролі від сторінок до ваших акаунтів у браузері.
- Найголовніше
Не варто використовувати ненадійні системи, користуйтеся тільки тими, яким довіряєте!
Поліція ж радить у жодному разі не надавати дані вашої банківської картки без нагальної потреби. Також не можна довіряти підозрілим повідомленням у мережі, які вимагають персональну інформацію, навіть від найближчих осіб.
Назарій Мазилюк