Інтернет-злочинці грабують і в соціальних мережах

До вас пише друг і просить допомогти, бо він загубив гаманець? Під прицілом зловмисників стали соціальні мережі. Як уберегтися від обману?

Із розвитком інформаційних технологій нам дедалі частіше стали траплятися випадки шахрайства в інтернеті. Злочинці обкрадають людей просто сидячи за комп’ютером. Студент Юрій Устимчук  розповідає про випадок, після якого йому довелося звернутися до поліції:

До мене зателефонувала подруга й одразу запитала, чи я губив гаманець. Я здивувався – кажу, ні, нічого не губив. Тоді вона сказала, що нещодавно їй прийшло повідомлення такого змісту з моєї сторінки ВКонтакті і що мою сторінку було зламано.

_qypzmnh6q0

За допомогою маніпулювання свідомістю злочинці переконали користувача надати дані банківської картки і зняли з рахунку чималу суму грошей.

Такі ж повідомлення прийшли ще близько 30 друзям, після чого сторінку заблокували. Дехто з друзів одразу зрозумів, що сторінку було зламано, бо вже неодноразово їм приходили повідомлення такого змісту. Але були й такі, хто “купилися” і продиктували зловмисникам свої дані…

– постраждалий Юрій Устимчук

Пан Юрій зателефонував на 102. Було відкрито кримінальну справу. Працівники поліції розповіли з 10 таких історій із безуспішним фіналом. Юрій скаржиться, що на подібні злочини направляють звичайних поліцейських, які не звикли та й, мабуть, не вміють працювати з кіберзлочинами. Але, словами поліцейських, добре, що було знято невелику суму, бо в більшості шахраї виманюють значно більше.

Викладач ІТ-курсів в НаУОА Юрій Коцюк радить не нехтувати власною інформаційною безпекою:

  1. Відповідально поставтеся до встановлення паролю до вашої сторінки

Сила паролю на сьогодні має бути 8 символів мінімум (більше – краще; 1 додатковий символ – це, приблизно, у 80 разів більше комбінацій можливих паролів) Хоча, сумніваюся, що зловмисник буде “добирати” паролі…

  1. Не розповідайте багато про себе

Чим менше інформації про себе ви публікуєте для загального доступу, тим важче (цікавіше :)) зловмиснику буде здійснити злам. Не варто публікувати номер мобільного, день власного народження, ну і тим більше будь-яку фінансову інформацію.

  1. Працюйте «на людях» у режимі інкогніто

Не варто у публічних місцях працювати у своєму акаунті  браузера. Синхронізація завантажить усі ваші логіни, паролі, заповнені форми на публічний комп’ютер. Краще – анонімний, конфіденційний, захищений режим роботи браузера (у різних браузерах по-різному).

  1. Зберегти пароль

Також не варто зберігати паролі від сторінок до ваших акаунтів у браузері.

  1. Найголовніше

Не варто використовувати ненадійні системи, користуйтеся тільки тими, яким довіряєте!

Поліція ж радить у жодному разі не надавати дані вашої банківської картки  без нагальної потреби. Також не можна довіряти підозрілим повідомленням у мережі, які вимагають персональну інформацію, навіть від найближчих осіб.

Назарій Мазилюк