Хелловін: невинне свято чи зібрання сатанистів?

Під кінець жовтня хочеться поговорити про таке незвичне свято, як Хеллоуін, який вже добрих сім років активно обговорюють в Україні. Хтось проти святкування, комусь – байдуже, а хтось підтримує його обома руками. Отож, пропонуємо вам спростування найпоширеніших міфів про Хелловін.

Міф 1: Хелловін – це свято сатани, нечисті, відьом і смерті

Спростування: гортаючи сторінки рукописів, ви наштовхнетеся на прикрість: слово Хелловін – це скорочення від фрази «All-Hallows-Even», яка зустрічається вперше у Шотландському рукописі ХVI століття, і має переклад «Вечір усіх святих». У цей день вшановували святих, а не приносили людські жертви. І відьми, сатана тут зовсім ні до чого.

Міф 2: Хелловін пішов від свята Самайн, на який збиралися відьми і влаштовували свої шабаші

Спростування: так, Хелловін дійсно співпадає з кельтським святом Самайн, але це свято збору врожаю, яке святкували у Х столітті кельти. Самайн – аналог наших жнив, під час яких влаштовували гуляння та співанки (у кельтів запас зерна означав тривалість їхнього життя – зими були надто суворі).

Міф 3: Вирізання гарбуза – символ нечисті та сатани

Спростування: насправді, гарбуз – не офіційний символ Хелловіна. В Англії та Ірландії зазвичай використовували ріпу, брукву або буряк. Цей святковий атрибут служить оберегом дому і за повір’ями повинен відганяти нечисту силу. Просто через незручність люди вирішили використовувати гарбуз.

Символ Хелловіна називають «світильником Джека» (як не дивно, не різуна-Джека) на честь п’яниці, який обдурив Сатану. Згідно з легендою, до Джека в барі підсів сам Диявол і запропонував йому випивку. Коли настав час розплачуватися, у п’янички грошей не виявилося, і він попросив Сатану звернутися монеткою. Хитрий Джек одразу ж придумав заховати монетку і поклав її в кишеню, в якій знаходився срібний хрестик. Так володар пекла опинився в пастці «у Христа за пазухою». Звільнитися йому вдалося тільки після обіцянки Джеку не забирати його душу.

Після смерті Бог відмовився пустити Джека в Рай, і Диявол стримав свою обіцянку. Тому в очікуванні Судного дня дух п’яниці змушений блукати в темряві, освітлюючи собі дорогу лише лучиною, яку кинув йому на останок Сатана. Джек поклав вогник в порожній гарбуз і досі блукає в пошуках чистилища.

Свій сучасний вигляд – вирізане обличчя в порожньому овочі – «світильник Джека» набув у середині XIX століття, а робити його саме з гарбуза почали в США. Гарбуз у американців була символом родючості ще задовго до того, як Хеллоуін став популярним, а з 1900 року овоч почали використовувати як головний атрибута свята.

Міф 4: Традиція «Trick-or-treat» на Хелловін родом із Середньовіччя і виголошувалася сатаною, коли він вимагав душу

Спростування: насправді весела святкова забава Trick-or-treat («гаманець або життя», «солодкість або гидота») з’явилася лише в середині минулого століття. Діти в святкових костюмах ходять від хати до хати, випрошуючи солодощі, і жартома погрожуюють зробити якусь капость, якщо господар будинку відмовиться дати частування.

Але ще в середні століття в переддень Дня всіх святих бідняки ходили по хатах,
випрошуючи милостиню, яка називалася «духовними пиріжками». В обмін на таке частування жебраки обіцяли молитися за покійних родичів господарів, а не віддавати свої душі.

One Reply to “Хелловін: невинне свято чи зібрання сатанистів?”

Я перефразую заголовок,щоб той був ближчим до істини:”Гелловін – зібрання невинних на свято сатаністів”
Відбілюйте скільки завгодно – кажан сніжинкою не стане.(або у когось поверхові знання про Гелловін)
Питання до адмінів,тих,хто читають:
1.Чому вибиває “You have entered an incorrect email address!” коли я ввожу свій [email protected] …?! Лише студенти-викладачі ОА можуть лишати коментарі?!
2.Коментарі для авторів,не для загалу,що переглядають ту чи іншу новину? Перевіряєте коментар і лише потім публікуєте,якщо сподобається?
P.S. https://www.youtube.com/watch?v=Yk2jEGlSWrw написання слів іншомовного походження з літерами H,G (Haloween)

Comments are closed.