Щоденник воєнних спогадів острожанина

0
2083
Реклама

Книгу «Щоденник 1943» Геннадія Руя презентували в Острозькому краєзнавчому музеї 5 жовтня.  

На захід були запрошені віце-консул генерального консульства республіки Польща Марек Запур,  дружина Генадія Руя – Ольга,  викладачі Національного університету “Острозька академія” Олександр Кравець та Андрій Смирнов, педагоги загальноосвітніх шкіл, бібліотекарі міста, курсанти КЗ «Обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою».

DSC06843

DSC06840

Книжкове видання спогадів жителя Острога періоду Другої світової війни – це спільний проект Генерального Консульства Республіки Польща в Луцьку та Рівненської обласної організації «Культурно-просвітницький центр ім. Тадеуша Чацького». Книга видана двома мовами – українською і польською.

У своєму виступі Марек Запур відмітив унікальність спогадів, які відображають достовірність та об’єктивність історичних подій Другої світової війни.

DSC06849

Ольга Олександрівна розповіла,  що у 1944 р. працювала разом з чоловіком у районній управі в Острозі.  В установу приходили голови сільрад і розповідали про події, які відбувалися в селах під час окупації. Ці розповіді стали основою щоденника. Двадцять п’ять років в сімї не здогадувалися про існування щоденника, який зберігав Геннадій Руй. Пані  Ольга випадково знайшла документ у сімейному архіві. Її чоловік не поспішав оприлюднювати свої записи.

DSC06835

Щоденник  вівся в  період з травня 1943 р. по січень 1944 р. Геннадій   розповідає,  як  поводилися окупанти і чим відповідало населення, висвітлює боротьбу партизанських загонів. У січні 1944 року після звільнення міста від загарбників автор щоденника потрапив у партизанський загін ім. Залізняка, яким командував Степанов. Загін прямував у Карпати, щоб вийти в тил ворогу. Перебуваючи у партизанському загоні, Геннадій Руй продовжував вести свій щоденник, в якому описував події кожного дня загону та життя партизан. 82-річний автор записів помер у 2005 році.

DSC06855

Характерною рисою розповідей у щоденнику є дистанція: автор не оцінює описуваних ним подій, не розкриває своїх почуттів, не виражає прихильності до жодної зі сторін. Записи учасника війни сьогодні є правдивим документом подій минулої війни, в щоденнику зафіксовані факти без суб’єктивної оцінки чи власного переосмислення.

Оригінал щоденника Ольга Олександрівна Руй передала на збереження   Острозькому краєзнавчому музею.

Катерина Кравчук

Реклама

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here