Шляхами древніх світів тепер можна пройти в Острозі

Виставково-освітній проект «Шляхами древніх світів» стартував у Мистецькій галереї Національного університету «Острозька академія» 21 жовтня.

Перший етап проекту – виставка «Світ Трипілля», оформлена за підтримки благодійного фонду «Платар. Пам’яті Сергія Платонова» та за участю художника Слави Займака. У галереї Острозької академії виставлено близько 200 предметів давньої доби української історії, які ілюструють суспільний, економічний та духовний устрій пращурів українців.

На відкритті виставки були присутні, зокрема, генеральний директор фонду «Платар» Інна Подгородецька, куратор виставки Марія Моторжина, директор наукових програм фонду «Платар» Ірина Ліпінська, художник-декоратор Слава Займак. Презентацію розпочав ректор університету Ігор Пасічник.

«Якось українцям дуже не щастить щодо своєї історії. Щойно створюється нова культура, новий історичний пласт, обов’язково якийсь інший народ цей пласт забирає. Однак, дякувати богу, є речі, які неможливо просто забрати, ці речі залишаються в землі. У землі залишаються не лише корисні копалини, але в землі залишаються цілі пласти нашої культури. І от ця культура – найцінніше…»,

– зауважив ректор.

Світ Трипілля

Серед експонатів посуд, зооморфна та антропоморфна пластика, інструменти, мідна, кам’яна і кістяна зброя, моделі храмів.

«Цікаво прийти і своїми очима подивитися на пам’ятки людей, які жили багато років до нас. Безумовно, всім нам потрібно знати, що було до нас, хто жив на цих територіях. Те, що я побачив, це космічна культура, яка в пізнанні себе і природи досягла великого рівня. Такі виставки дозволяють це все зрозуміти. Тому важливо, щоб такі виставки існували»,

– розповідає студент факультету Міжнародних відносин НУ «Острозька академія» Василь Онищук.

Світ Трипілля

За словами організаторів, деякі вироби унікальні і не мають аналогів серед знайдених за останні сотні років. Глиняні моделі будівель, наприклад, датуються V-IV тисячоліттям до Різдва Христова. Їх могли використовувати в обрядах, пов’язаних з будівництвом, зокрема, з будівництвом храмів. Аналоги таких споруд і символіка, що їх оздоблює, зустрічаються хіба що у давній архітектурі Єгипту та Месопотамії V-II тисячоліття до Різдва Христова.

«Одна справа – читати історію, а зовсім інша – бачити її на власні очі. Виставка мене просто вразила. Дуже цікаво дивитися на предмети побуту і розуміти, що такими предметами користувалися декілька тисячоліть тому. Такі виставки сьогодні дуже потрібні, адже вони нагадують нам, ким були наші предки і як вони жили»,

– ділиться враженнями студентка Гуманітарного факультету НУ «Острозької академія» Олена Воробйова.

Світ Трипілля

Світ Трипілля

Світ Трипілля

Світ Трипілля

Ідея створення проекту належить народному депутату України Сергію Таруті, який у травні 2015 року приїздив до Острозької академії.

Відвідати виставку «Світ Трипілля» можна у Мистецькій галереї НУ «ОА» з понеділка по п’ятницю, з 15:00 до 18:00, у суботу і неділю – за попереднім замовленням.

Катерина КОМОЛОВА

Фото: Євген МАЛЬЧИК