Починається злива, а вони продовжують грати, перебираючи струни бандури змерзлими пальцями. Організатори нашвидкоруч споруджують укриття, гості накриваються пледами, а вони сміються.
“Вперше граємо під дощем, чи що?” – учасник гурту “Шпилясті Кобзарі”.
У травні Острог вже традиційно фестивалить. Третій день фестивалю “Острог-Ренесанс” організували на Замковій горі. Тут – метушня, сміх, багато дітей та фотокамер.
Майже біля входу стоїть палатка з напоями, поряд – фотозона, де волонтерки пропонують сфотографуватися в історичних костюмах.
Трохи далі – ярмарок, де можна купити вироби з дерева, глини, картини, прикраси. Майстриня з Рівного розклала на столику блокноти ручної роботи. Запитуємо, скільки часу займає така праця. Каже, від 4 годин до доби.
Для гостей фестивалю тим часом виступають місцеві ансамблі та колективи.
– Далі буде лірник, – розповідає якась студентка подрузі.
– Антон Лірник?
– Та нє, просто чувак, який грає на лірі.
Незабаром ведучі справді оголошують виступ лірника, щоправда, не Антона, а Андрія Ляшука.
“В Європі ліра маргіналізувалася, а в нас вона досі залишається сакральним інструментом,” – говорить музикант.
Між виступами виконавців є паузи, під час яких відвідувачі п’ють безкоштовний чай та гріють руки біля обігрівача. Але додому, не дивлячись на холод, не йдуть. Волонтерки пропонують змерзлим фотографам теплі пледи.
Періодично гості фестивалю запитують у волонтерів, чи вони не знають нічого про безкоштовну кашу. Нарешті їх запрошують скуштувати крупу, яку їли князі – полбяну.
“Особливість полби в тому, що скільки її не вари, вона завжди буде триматися купи,” – розповідає краєзнавець Микола Бендюк.
Волонтерки насипають кашу у вафельні ріжки, чим викликають закономірне питання якогось малюка: “Мамо, а полба – це морозиво?”.
Після перекусу гостей розважає львівська творча група “Княжа забава”. Спочатку виконавиці показують середньовічні танці різних країн та розповідають їхню історію. Наприклад, танець з мечами спочатку виконували тільки юнаки, а дівчата потім їх наслідували.
Потім танцювати довелося і відвідувачам, а танцюристки показували рухи.
– А Дорош такий дивиться і думає: “Ага, флешмоб на наступний рік”, – жартують студенти.
Найбільше з погодою не пощастило гурту “Шпилясті Кобзарі”. Посеред їхнього виступу почалася злива, але бандуристи продовжили грати, поки організатори споруджували над ними укриття.
“Думаєте, ми вже закінчили? А ні, і не думаємо. І дощ, схоже, не думає”, – жартує учасник гурту.
Наостанок гостей запрошують на фаєр-шоу від “Княжої Забави”. Глядачі, особливо, діти з захватом спостерігають за грою з вогнем. А ті, хто не змогли прийти або приїхати на шоу, слідкують за трансляцією та активно коментують у фейсбуці.
https://www.facebook.com/ostroh.info/videos/2066996133520330/
Марія ОЧЕРЕТЯНА
Фото, відео авторки