Місцеві вибори 2020: кого обираємо та як голосувати

Місцеві вибори в Україні відбудуться 25 жовтня. Хоча це чергові вибори, проте вони пройдуть з певними нововведеннями. Тому виборцям Острозької міської територіальної громади буде корисно дізнатись детальніше про зміни у звичній системі.

Насамперед потрібно знати КОГО ми обиратимемо вже цієї неділі.

Жителі Острозької міської територіальної громади голосуватимуть за:

  • депутатів до Рівненської обласної ради
  • депутатів до Рівненської районної ради
  • депутатів до Острозької міської ради
  • сільського/селищного/міського голову

Тому кожен виборець отримає 4 бюлетені відповідно. Нововведенням цих виборів є відкриті виборчі списки. Система голосування за відкритими списками передбачає можливість підтримати не лише певну політичну силу, але й конкретного кандидата від цієї сили.

Це означає, що тепер конкуренція на виборах є не лише між різними партіями, але й між кандидатами однієї партії. Адже, якщо раніше до місцевої ради проходили кандидати в порядку відповідно до номера в списку партії, то тепер проходитимуть саме кандидати з найбільшою кількістю “персональних” голосів серед членів партії.

У зв’язку з цією зміною – бюлетень також трансформується.

Ось так виглядатиме інформація у бюлетені з виборів депутатів:

На цьому бюлетені:

  • порожній квадрат – для волевиявлення щодо організації партії. (без проставленої позначки в цьому квадраті бюлетень буде визнано недійсним)

  • квадрат із трафаретом – для можливого волевиявлення щодо кандидатів, включених до відповідного виборчого списку партії.

Виборець може голосувати за одну організацію партії та одного кандидата в депутати

Важливо правильно оформити своє волевиявлення. Далі ми наведемо приклади заповнення виборчих бюлетенів.

Крок №1 Обираємо організацію партії.

Виборець у порожньому квадраті навпроти визначеної ним організації партії ставить позначку + або ✓ або іншу (×, ◊, ○ та ін.), що засвідчує його волевиявлення.

Наприклад:

або

або

Важливо! Виборчий бюлетень буде вважатися недійсним, якщо в ньому проставлено позначки навпроти назв кількох організацій партій або не проставлено жодної позначки біля повної назви організації партії.

Крок №2 Вписуємо номер кандидата, якого підтримуємо (за бажанням).

У квадраті з нанесеним трафаретом виборець може вписати порядковий номер кандидата в депутати від організації партії, якого він підтримує. Проте, якщо цей квадрат залишити пустим, бюлетень вважатиметься дійсним, а голос буде відданим на підтримку усього списку відповідної організації партії. Таким чином партія, біля якої виборець проставив позначку в Кроці №1, отримає 1 голос, а рейтинг кандидатів у списку цієї партії не зміниться.

Заповнення другого квадрату у бюлетені відбувається за трафаретним форматом.

або

Проте, якщо виборець зробив позначку не по трафарету, але з неї можна встановити волевиявлення, вважається, що виборець підтримує кандидата, номер якого зазначено.

Приклади заповнення трафаретного квадрата:

або

або

або

Якщо позначку у квадраті з трафаретом зроблено в графі організації партії, яку виборець не підтримав (тобто є організація партії, яку виборець підтримав, поставивши у порожньому квадраті навпроти назви цієї організації партії позначку, що засвідчує його волевиявлення), вважається, що такий виборець підтримує весь територіальний виборчий список кандидатів від організації партії, за яку він проголосував, без надання підтримки окремому кандидату.

Наприклад:

Якщо в бюлетені проставлено неіснуючий порядковий номер кандидата в депутати або інша позначка, то такий голос вважається відданим на підтримку всього списку відповідної організації партії, навпроти якої поставлено відмітку.

Якщо виборець проставив відмітку за організацію партії в трафаретному квадраті, а номер кандидата в пустому квадраті – вважається, що він підтримав увесь список кандидатів у від організації партії без надання підтримки окремому кандидату.

Наприклад:

Якщо виборець у пустому квадраті вписує цифру, а у квадраті з трафаретом вписує номер кандидата в депутати, якого підтримує, такий голос зараховується і за організацію партії, і за окремого кандидата, якого виборець підтримав від цієї організації партії.

Наприклад:

Заповнення виборчого бюлетеня з виборів сільського, селищного, міського голови

Цей бюлетень виглядатиме так:

У такому виборчому бюлетені виборець у порожньому квадраті, розміщеному праворуч від порядкового номера та прізвища, власного імені та по батькові кандидата на посаду
сільського, селищного, міського голови, за якого він голосує, робить позначку + або ✓ або іншу (×, ◊, ○ та ін.), що засвідчує його волевиявлення.

Виборець може голосувати лише за одного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Виборчий бюлетень вважається недійсним, якщо у ньому:

  • проставлено позначки навпроти прізвищ кількох кандидатів;
  • не проставлено жодної позначки навпроти прізвищ кількох кандидатів;
  • зміст волевиявлення виборця щодо підтримки кандидата неможливо встановити.

Що робити, якщо ви допустили помилку під час заповнення бюлетеня?

Відповідно до частини 12 статті 248 Виборчого кодексу України у Вас є право невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав вам виборчий бюлетень, з проханням видати інший.

Член виборчої комісії видає виборцю інший виборчий бюлетень лише в обмін на неправильно заповнений виборчий бюлетень.

Неправильно заповнений виборчий бюлетень негайно погашається членом комісії, який його видав, як невикористаний, про що складається акт. Цей акт підписується двома членами дільничної виборчої комісії, що оформляли видачу виборчого бюлетеня, та виборцем, який неправильно заповнив виборчий бюлетень, і долучається до списку виборців.

Варто зауважити, що повторна видача виборчого бюлетеня замість неправильно заповненого не допускається.

Христина Пістун, консультантка Юридичної клініки “Pro bono” Національного університету “Острозька академія”,
e-mail: [email protected]