На Острожчині знайшли боєприпас часів Другої Світової: що робити в подібних випадках?

Боєприпас часів Другої світової війни (ручну гранату Ф-1) знайшли на Острожчині 18 лютого. ЇЇ виявили місцеві жителі в лісовому масиві неподалік села Сіянці. 

Про це повідомляє державна служби з надзвичайних ситуацій у Рівненській області.

Група піротехніків ДСНС знищили боєприпас у спеціально відведеному для цього місці.


Острог Інфо запитало у фахівчині ДСНС про основні правила поведінки у випадку знаходження підозрілого чи вибухонебезпечного предмета. 

Говорила з журналісткою фахівчиня прес-служби ДСНС Рівненщини Олеся Осипчук.

Які мають бути перші дії людини, яка знайшла вибухонебезпечний чи підозрілий предмет? 

Насамперед, потрібно повідомити про знахідку за номерами 101 або 102, тобто рятувальників або поліцейських. Також потрібно уникати будь-яких дій стосовно до підозрілого предмета.

Чи обов’язково повідомляти поліцію і рятувальні служби?

Бажано і рятувальників, і поліцейських. Тому, що піротехніки більше працюють з вибухонебезпечними предметами Другої світової війни, натомість поліцейські – з сучасними боєприпасами. Але, звичайно ж, структурні підрозділи між собою взаємодіють, тому коли громадянин/громадянка повідомить одну із ліній, то інша відповідно також відреагує. 

Чи варто чекати приїзду спеціалістів/спеціалісток і чому це треба робити? 

Звичайні громадянин чи громадянка не можуть визначити, що це за боєприпас та яких часів. Також є ймовірність, що він/вона нанесе собі шкоду. Тому в таких випадках обов’язково потрібно повідомляти саме фахівців/фахівчинь і дочекатися їхнього приїзду.

Яку відстань до предмету вважають безпечною? 

Підходити не можна. Якщо людина виявила підозрілий, або вибухонебезпечний предмет у лісовій місцевості, або в місцевості сільськогосподарських робіт, то бажано позначити місце, де вона його знайшла. Це можна зробити, наприклад, за допомогою яскравої тканини, або ж просто постаратися запам’ятати. Від предмету потрібно йти тією ж дорогою, якою людина йшла до нього. Безпечною відстанню вважають близько 500 метрів.

Що категорично не дозволяють робити з вибухонебезпечним або підозрілим предметом?

Не торкатися предмету, не пересувати його, не викопувати, не стукати, не брати до рук. Не можна користуватися і засобами радіо зв’язку та мобільними телефонами, тому що вони можуть спричинити вибух. Заливати рідинами, засипати грунтом, або ж чимось його накривати також не можна. Загалом, забороняється здійснювати на предмет будь-який вплив.

Вікторія ДЖУС