Острог і «Нова українська школа»

Майже чверть острозькі школярі навчаються за оновленою програмою: тепер у початковій школі немає ні ручок, ні таблички множення, а відповідати діти можуть сидячи.

Школярі та вчителі вже встигли випробувати нові реформи, бачать у таких змінах і плюси, і мінуси. Журналісти «Острог.інфо» дізнавалися, як освітні реформи «прижилися» в Острозі.

Міністерство освіти України презентувало проект шкільної реформи «Нова українська школа» 18 серпня 2016 року. У вчителів повна академічна свобода викладання, а в учнів – 12-річне навчання та вибір профільних предметів. Тепер шкільна освіта поділятиметься на:

  • початкові класи (4 роки);
  • базова середня освіта (5 років);
  • профільна середня освіта, яку здобуватимуть в ліцеях чи закладах профосвіти (3 роки).

Із першого вересня 2016 року зміни вже відчувають учні початкової школи. На реформу середньої та старшої –  потрібно буде почекати. Але ці зміни планують утілити за десятиріччя.

Учителі, особливо молодших класів, досить часто мусять звикати до нового, і кожен рік працювати з новими програмами. Немає сталості,

 – директор Острозької школи №1 Лазарчук Руслана.

Що змінилося?

  • Учителі тепер мають змогу самостійно визначати кількість годин необхідну для тієї чи іншої теми.

Це все відбувається не настільки грандіозно, що можна розтягувати ці години, а, звісно, тепер ми маємо змогу прилаштовуватися до своїх учнів та орієнтуватися, чи добре вони запам’ятали тему, чи ще урок їх “помучити”,

– учитель молодших класів Острозької школи №1 Зеленчук Неля.

  • «НІ» червоній ручці. Тепер учителі молодших класів не мають права щось писати в зошитах дітей червоною пастою.

dsc_1026_1

Усі до цього поставилися нормально, на засіданні перед навчальним роком ми вирішили, що вчительською ручкою буде зелена,

– начальник Острозького відділу освіти Людмила Кухарук.

Одні вчителі говорять, що не бачать сенсу, адже дитина однаково тепер реагуватиме і на червоний (бо ним будуть виправляти все з 3-го класу), і на зелений, інші висловлюються, що зелений – заспокійливий, і діти ставляться до нього нормально.

  • Олівець замість ручки.
Фото - http://dumaj.cv.ua/
Фото – http://dumaj.cv.ua/

На початку першого класу тепер використовуватимуть прості олівці. Це зроблено для того, аби призвичаїти дитину писати, щоб вона не баялася помарок у зошиті, а раптом що, то просто стерла.

Простий олівець – більше мінусів, ніж плюсів: 1)якість паперу не розрахована на олівці; 2)діти затрачають багато часу, коли загострюють їх; 3)дитина може стерти всю працю, що сама ж і робила на уроці; 4)олівець і ручка – різні, і до всього однаково потрібно згодом пристосовуватися, тому в олівці особливого сенсу немає,

– учитель молодших класів Острозького НВК «Острозька гімназія» Киричук Тетяна.

Нічого такого нового особливо не запровадили, із олівцем усе добре, є такі діти, що й самі вже просять писати ручкою, бо їм так зручніше, діти тепер самі вибирають, що їм краще,

– учителі молодших класів Острозької школи №1 Неля Зеленчук та Кудінова Алла.

  • Змінена система оцінювання відповідно до вікових категорій.

Ще діти тепер не знатимуть оцінок один одного. Усе це відбуватиметься конфіденційно з учнем чи батьками. Опитані вчителі переконані, що учні все одно знають оцінки одне одного, бо вони можуть вихвалятися, можуть просто випадково побачити, коли записують домашнє завдання. Постійно ж батькам не говоритимеш, та й не всі батьки приходять. Тому в цьому плані не оголошувати оцінки вчителі вважають справою безглуздою.

  • Учні тепер самі обирають, де їм відповідати: біля дошки, стоячи чи сидячи за партою.

Це запровадили задля того, аби не обмежувати учнів і не утискати їхні потреби.

Діти бувають різні, бувають і дуже сором’язливі, тому дехто може просто посоромитися виходити до дошки. Для цього ж і розповідали, до прикладу, вірші перед усім класом, щоб людина навчилася говорити, щоб вона не боялася людей і висловлюватися перед ними. А тепер вона має право вибору, а я вже в першому класі не маю права говорити дитині зауваження,

– учитель молодших класів Тетяна Киричук.

У самих предметах зміни теж простежуються. Наприклад, тепер діти на уроках математики не повинні зазубрювати напам’ять табличку множення.

Тепер це відбуватиметься поступово, і впродовж 4-х років діти на прикладах знатимуть її досконало,

–  учитель молодших класів Зеленчук Неля.

  • В українській мові відмінено «складання речень за графічними схемами».

Це дасть можливість розвивати дитині усне мовлення, а не обмежуватиме її рамками. Нова тематика слів: замість «важких» – фанера, бетон, тепер будуть  – милосердя, справедливість.

  • На уроках літератури скасовано техніку читання вголос.

Це зроблено для того, аби діти могли розвивати виразність читання, вдумливість, а не влаштовувати читальний марафон. Натомість деякі опитані вчителі молодших класів стверджували, що так важко зрозуміти, чи вміє учень читати, а інші діти не бачать, куди їм треба розвиватися, бо не порівнюють результати один одного.

  • У літературу додали сучасних українських дитячих авторів замість радянських.
  • Із фізичної культури скасували муштру “рівняйсь-струнко” і нормативи.
  • На уроках буде більше сучасних активних ігор на співпрацю й узаємодопомогу.
  • В англійській мові буде більше говоріння, письмо перенесли на 3-4 класи.
p107_535807_html_3b4f5044
Фото – http://amur28.info/

Я була на уроці в одному з початкових класів однієї зі шкіл і не вірила своїм очам, не було жодної такої дитини, яка б не відповідала. Це я приходила незаплановано, діти і вчителі не готувалися і не знали що я прийду. Ось такі в нас гарні школи і це справді радує,

– начальник Острозького відділу освіти Людмила Кухарук.

У школі говорять, що вчити одних дітей за однією програмою, а паралельно інших за новою програмою вчителям звично.  Тому всі ці зміни вони сприймають позитивно і, навіть, із якоюсь надією в очах.

Концепція «Нової української школи» ТУТ.

Проект Закону «Про освіту» ТУТ.

Катерина Даценко.