Острозьке ВПУ: як відстояти право на існування?

Чому навчальний заклад, який функціює в Острозі понад 30 років, опинився на межі закриття? Дирекції  Острозького вищого професійного училища тимчасово вдалося вирішити цю проблему, проте подальша доля закладу лишається невідомою.

Для того, аби відповісти на це питання, наші журналісти поспілкувалися з представниками влади, керівництвом Острозького ВПУ та його учнями й дізналися про все “з перших уст”.

Верховна Рада, формуючи бюджет на 2016 рік, переклала фінансування професійно-технологічних училищ на міста обласного значення. Історія “відвоювання” Острозького ВПУ розпочинається саме з моменту передачі його на місцеве фінансування.

Для ефективного існування цього навчального закладу  на рік необхідно понад 10 млн гривень. Річний бюджет Острога – близько 30 млн гривень. Зрозуміло, що, навіть маючи велике бажання та зацікавлення, місто не може утримувати такий заклад, який до того ж не приносить прибутку.

Потрібно більше 10 млн гривень – це непідйомна сума для Острога. Виходить, що необхідно майже всі гроші віддати училищу. У той же час місцева влада не має впливу на керівника і на господарську діяльність цього закладу,

– голова Острозької РДА Богдан Турович

Фінансування з держбюджету припинилося, а на місцевому рівні виділити необхідну суму було неможливо. За таких умов подальше функціювання навчального закладу опинилося під загрозою. Учням припинили виплачувати  стипендії, працівникам затримували зарплати, а саме училище “загрузло” у комунальних боргах.

 Стипендії не платили 4 місяці, багато дітей не відвідували навчання, бо елементарно не було за що жити. У нас багато сиріт і напівсиріт, немає кому їх забезпечувати, а для дитини навіть 300 гривень на місяць – це гроші,

– учениця Острозького ВПУ Мар’яна

dscf4410

Міська рада з власного бюджету виділила  лише 500 тис. Зрозуміло, що цих коштів не вистачало, аби погасити всі борги. Щоб протриматися «на плаву», дирекція зверталася в усі можливі інстанції: Адміністрації Президента, Мініосвіти, Мінфін, Профспілку працівників освіти та науки і т. д. Зрештою, хоч Острозьке ВПУ лишилося на місцевому фінансуванні, “вирівняла” ситуацію субвенції з держбюджету.

Із субвенції на обласний бюджет нам були виділені кошти і їх вистачить до грудня. Якщо все буде добре, у нас не буде заборгованостей  із виплати зарплат, стипендій і комунальних послуг,

– директор Острозького ВПУ Юрій Юдін

До кінця календарного року навчальний заклад повністю забезпечений  і функціюватиме у звичному режимі. Нагальною проблемою лишається брак фінансування. Коштів для покращення матеріально-технічного забезпечення не вистачає, а у власному фонді училища грошей не лишилося.

Державні кошти виділяються лише на захищені статті бюджету (зарплата, стипендія, податки і комунальні витрати). На матеріально-технічне забезпечення, тобто на ремонти, й інші витрати, грошей нам не виділили зовсім… У гуртожитку потрібно замінити меблі, відремонтувати дахи та дороги, покращити зовішнє оздоблення, до того ж багато вікон потребують заміни, а на це все коштів немає,

– директор Острозького ВПУ Юрій Юдін

Untitled-1
Фото Віталіни КУШМИРУК

Нещодавні події змусили Острозьке ВПУ шукати додаткові джерела фінансування. Навчальий заклад намагається подавати заявки на участь у різних грантах, які проводяться на рівні області, проте навіть тут вистачає “підводих каменів”.

Ми подавали заявки на отримання грантів, але якщо навчальний заклад знаходиться під загрозою закриття, ніхто не захоче його дофінансовувати. Гроші вкладають лише в надійні проекти,

– директор Острозького ВПУ Юрій Юдін

Як фінансуватимуть училище у 2017 році, ще невідомо. Сьогодні Острозьке ВПУ за законом лишається на місцевому фінансуванні, жодних рішень,  щодо його передачі  на баланс області досі не прийнято. Попри таку невизначену ситуацію дирекція закладу запевняє, що за законом до 2018 року навчальному закладу не загрожує закриття.