У МОН планують реформу позашкільної освіти

У Міністерстві освіти і науки планують реформу позашкільної освіти. Про це повідомляють на сайті Osvita.ua.

Генеральна  директорка директорату інклюзивної та позашкільної освіти МОН Лариса Самсонова повідомила про 5 ключових змін у позашкільній освіті:

  1. Фінансування

МОН пропонує нову модель фінансування. Кошти планують спрямовувати не на заклади, а на кожного школяра окремо. Тобто батьки школяра обираютимуть заклад, де вчитиметься їх дитина, а держава  переказуватиме туди кошти. Фінансування можуть отримати і приватні заклади.

«Ми пропонуємо запровадити принцип «гроші ходять за дитиною». Щоб направляти кошти на конкретні послуги, а не «стіни»», – зазначає Лариса Самсонова.

  1. Система моніторингу

Лариса Самсонова вважає, що зараз фактично відсутня система прозорого та ефективного моніторингу якості позашкільної освіти.

«Для того, щоб щось розвивати, потрібні дані, на основі яких можна зробити висновки про стан системи, її потреби та проблеми. Зараз таких можливостей ми не маємо, і впровадження системи прозорого та ефективного моніторингу якості позашкільної освіти має це змінити», – наголосила Самсонова.

  1. Визнання результатів позашкільної освіти

Новий закон «Про освіту» розглядає можливість зарахування результатів позашкілля у школах.

«Ми розуміємо, що дитина, яка ходить, наприклад, до спортивної школи та готується стати олімпійським чемпіоном, має багато навантаження та мало вільного часу. Тому ми говоримо про те, щоб її результати з позашкілля зараховувалися як оцінки уроків фізкультури у школі. Таким чином, замість цього ж уроку фізкультури школяр зможе приділити час іншим предметам або ж просто відпочити», – пояснює Самсонова.

  1. Модернізація змісту позашкільної освіти

«Ми не говоримо про непотрібність традиційних напрямів позашкілля, але зараз діти хочуть не лише вчитися танцювати чи робити аплікації, але й, наприклад, опановувати інформаційні технології. Держава має  їм  це забезпечити», – коментує Лариса Самсонова.

Відтак, планують оновити програми у позашкільних закладах, розширити напрямки гуртків.

  1. Ринкова конкуренція

Деякі заклади позашкільної освіти використовуються не за призначенням, а відтак, знаходяться під загрозою закриття. Тому реформа пропонує підбирати послуги для дітей відповідно до їх потреб, віку тощо.

На сайті Osvita.ua повідомляють, що всі запропоновані зміни МОН обов’язково представить для широкого громадського обговорення.

Ірина Муляр

Фото