Шостий Національний круглий стіл провели в Острозі 26 листопада в НаУ ”Острозька академія”. Національні круглі столи- це програма Міністерства культури та інформаційної політики, яка має на меті масштабний всеукраїнський культурний діалог. Тема цього обговорення – “Віра, релігія”.
На заході був присутній організатор “Національних круглих столів” міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко: “Україна, звичайно, може пишатися, і це відзначають багато європейських колег, релігійною толерантністю“.
Ми зібрали 12 головних цитат шостого Національного круглого столу на тему “Віра, релігія”:
“Без довіри ми з вами не побудуємо зрілу правову державу і потужне громадянське суспільство. І не треба забувати, що релігійні спільноти- це також частина громадянського суспільства”.
“У нас, на жаль, ще існує мова ворожнечі і з цим треба працювати всьому суспільству. Не забувати, що в нас одна країна і ця країна потребує нашої єдності заради того, щоб ми постали в сім’ї вільних народів”.
“Ті конфлікти, які ми зараз маємо на релігійному підгрунті України мають певні історичні аспекти. Незважаючи на ці конфлікти, які були в минулому, які є сьогодні все таки були й моменти порозуміння і нам треба дивитися з попереднього досвіду, яким чином люди могли знаходити спільну мову”.
“Один із моментів, який допоміг би в Україні знайти релігійне порозуміння могла бути наша культура, наш культурний спадок”.
“В нас найбільше зараз конфліктних ситуацій всередині однієї конфесії православ’я між двома церковними юрисдикціями: УПЦ і УПЦ в об’єднанні з Московським патріархатом. Ці всі проблеми, суперечки грунтуються на різних уявленнях про канони церкви, про історію церкви, про сучасне релігійне становище”.
“Трилогія “церква, держава, громадянське суспільство” нарешті сформувалася в Україні. Тобто, церква отримала можливість співпрацювати не з державою, а з громадянським суспільством. І цей принцип, на жаль, нехтується Московським патріархатом і активно пропагується в діяльності помісної православної церкви України”.
“Я вважаю, що православним і, взагалі, віруючим всіх конфесій потрібно починати з себе, з перемикання свого розуму на розум любові, розум поваги, розум спільного служіння і навіть жертовного служіння іншим”.
“Ключове значення має взаєморозуміння і зв’язок двох відмінних стилів спілкування: раціонально-діловий і символічно-святковий. Очевидно, є потреба для всіх нас у символічній мові і важливо знаходити спільну мову раціональних законів і прийнятих рішень”.
“В реаліях України перед нами стоїть нелегке завдання- згрупувати українців, незважаючи на їх релігійні вподобання, для того, щоб створити сильну державу, здатну давати відповідь на будь-які можливі виклики. І підґрунтя для цього є”.
“Якщо ми говоримо про деідеологізацію, деполітизацію питань релігії й віри, ми в першу чергу маємо говорити про те, що до цього процесу мають бути залучені не лише віруючі, але й атеїсти, які виступають на захист права не вірити”.
“Невіруючих в природі не існує. Навіть маньяк у щось вірить. Ці віри можуть бути негативні. Віри Гітлера, Сталіна, більшовиків привели до мільйонів жертв, але це були віри”.
“Мене в 9 класі забрали в міліцію, коли я намагався пройти в церкву не через релігію, не через віру в Христа, а через віру в справедливість, рівність”.
До слова, ініціатива міністерства передбачає проведення семи заходів. Сьомий Національний круглий стіл на тему “Мистецтво” проведуть 3 грудня в Полтаві. Після завершення програми обіцяють видати збірку, де будуть зібрані виступи та дискусії з усіх круглих столів.