Шостий Національний круглий стіл провели в Острозі

Шостий Національний круглий стіл провели в Острозі 26 листопада в НаУ ”Острозька академія”. Національні круглі столи- це програма Міністерства культури та інформаційної політики, яка має на меті масштабний всеукраїнський культурний діалог. Тема цього обговорення – “Віра, релігія”.

На заході був присутній організатор “Національних круглих столів” міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко: Україна, звичайно, може пишатися, і це відзначають багато європейських колег, релігійною толерантністю“.

Ми зібрали 12 головних цитат шостого Національного круглого столу на тему “Віра, релігія”:

Ігор Козловський (модератор). Президент центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків, член правління Української асоціації релігієзнавців

Без довіри ми з вами не побудуємо зрілу правову державу і потужне громадянське суспільство. І не треба забувати, що релігійні спільноти- це також частина громадянського суспільства”.

У нас, на жаль, ще існує мова ворожнечі і з цим треба працювати всьому суспільству. Не забувати, що в нас одна країна і ця країна потребує нашої єдності заради того, щоб ми постали в сім’ї вільних народів”.

Петро Кралюк. Доктор філософських наук, професор, проректор НаУ”Острозька академія

Ті конфлікти, які ми зараз маємо на релігійному підгрунті України мають певні історичні аспекти. Незважаючи на ці конфлікти, які були в минулому, які є сьогодні все таки були й моменти порозуміння і нам треба дивитися з попереднього досвіду, яким чином люди могли знаходити спільну мову”.

Один із моментів, який допоміг би в Україні знайти релігійне порозуміння могла бути наша культура, наш культурний спадок”.

Дмитро Горєвой. Релігієзнавець, директор Центру релігійної безпеки

В нас найбільше зараз конфліктних ситуацій всередині однієї конфесії православ’я між двома церковними юрисдикціями: УПЦ і УПЦ в об’єднанні з Московським патріархатом. Ці всі проблеми, суперечки грунтуються на різних уявленнях про канони церкви, про історію церкви, про сучасне релігійне становище”.

Олександр Саган. Доктор філософських наук, професор, віце-президент Української асоціації релігієзнавців

Трилогія “церква, держава, громадянське суспільство” нарешті сформувалася в Україні. Тобто, церква отримала можливість співпрацювати не з державою, а з громадянським суспільством. І цей принцип, на жаль, нехтується Московським патріархатом і активно пропагується в діяльності помісної православної церкви України”.

Георгій Коваленко. Ректор Відкритого православного університету

Я вважаю, що православним і, взагалі, віруючим всіх конфесій потрібно починати з себе, з перемикання свого розуму на розум любові, розум поваги, розум спільного служіння і навіть жертовного служіння іншим”.

Костянтин Сігов. Радник Голови Держслужби етнополітики і свободи совісті, директор Центру європейських гуманітарних досліджень НаУКМА та науково-видавничого об’єднання “Дух і Літера”, організатор міжнародних міжконфесійних конференцій

Ключове значення має взаєморозуміння і зв’язок двох відмінних стилів спілкування:  раціонально-діловий і символічно-святковий. Очевидно, є потреба для всіх нас у символічній мові і важливо знаходити спільну мову раціональних законів і прийнятих рішень”.

Віта Титаренко. Докторка філософських наук

В реаліях України перед нами стоїть нелегке завдання- згрупувати українців, незважаючи на їх релігійні вподобання, для того, щоб створити сильну державу, здатну давати відповідь на будь-які можливі виклики. І підґрунтя для цього є”.

Віталій Кулик. Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства

Якщо ми говоримо про деідеологізацію, деполітизацію питань релігії й віри, ми в першу чергу маємо говорити про те, що до цього процесу мають бути залучені не лише віруючі, але й атеїсти, які виступають на захист права не вірити”.

Олесь Доній. Ідеолог, голова Центру досліджень політичних цінностей

Невіруючих в природі не існує. Навіть маньяк у щось вірить. Ці віри можуть бути негативні. Віри Гітлера, Сталіна, більшовиків привели до мільйонів жертв, але це були віри”.

Мене в 9 класі забрали в міліцію, коли я намагався пройти в церкву не через релігію, не через віру в Христа, а через віру в справедливість, рівність”.

До слова, ініціатива міністерства передбачає проведення семи заходів. Сьомий Національний круглий стіл на тему “Мистецтво” проведуть 3 грудня в Полтаві. Після завершення програми обіцяють видати збірку, де будуть зібрані виступи та дискусії з усіх круглих столів.