Реформа шкільного харчування — це нові стандарти харчування у школах та дитячих закладах оздоровлення й відпочинку. Реформування передбачає зміну меню, у якому буде менше солі, цукру, хліба, жирів тваринного та рослинного походження. Замість них з’явиться більше фруктів і м’яса, молока, кисломолочних продуктів, риби, круп та бобових.
Реформа передбачає не тільки зміну меню, а й оновлення харчоблоків, переоснащення закладів та підвищення рівня кваліфікації кухарів.
Журналістка Острог.Інфо з’ясувала, як запроваджують нове меню в острозьких школах, яке воно на вигляд та скільки воно коштує.
Нове меню
Нове меню презентували 24 травня. Над ним працювали представники Міносвіти, МОЗ та Мінекономіки, ДПСС, Антимонопольного комітету, дієтологи та зовнішні експерти. Його підібрали згідно з новими нормами й рекомендується всім школам країни.
У тексті Міністерства охорони здоров’я зазначили, що нове меню містить 160 страв, які використовуватимуть залежно від кратності харчування для кожного окремого закладу освіти. Стверджують, що раціон учнів стане більш збалансованим і різноманітним.
“У меню шкільних їдалень з’являться традиційні українські страви, популярні страви різних кухонь світу, а також безглютенові позиції, збільшать кількість фруктів та м’яса в раціоні. До меню додають покрокові рецепти та технічні картки, що значно полегшить роботу працівників шкільних їдалень“, — пояснює кулінарний експерт Євген Клопотенко.
Сторінка з новим меню за Клопотенком на сайті МОЗ не відкривається.
Проте, техкарти для страв, за якими готуватимуть у школах, у відкритому доступі.
“Те меню, що сформував Клопотенко — не константа. Фактично, кожна школа може сформувати своє меню, але згідно з тими нормами й калорійністю“, — говорить начальник управління освіти, молоді та спорту Віктор Самчук.
Те, що меню може складати кожна школа окремо, підтверджують і на сайті МОЗ.
Чи всі школи міста вже харчуються за новим меню?
Наразі в Острозьких школах відбувається перехід до нового меню. Про це говорить головний спеціаліст відділу освіти управління освіти, молоді та спорту Олексій Опольский:
“З 1 вересня наші меню, які затверджені станом на цей навчальний рік, вже більшою мірою підлаштовані під “нове меню”. Можемо сказати, що, фактично, всі школи в стані переходу. Меню в нас розробляє технолог на всі школи, фактично, одне“.
Олексій Опольский пояснює, що за новим меню харчуються всі школи і садочки, за винятком двох шкіл. В Острозькій ЗОШ №1 та в Острозькій гімназії харчування організовують приватні підприємці. Вони розробляють і затверджують меню самостійно, а з управлінням освіти, молоді та спорту укладають договір на надання послуг.
Також меню перевіряють і погоджують з Острозькою районною держспоживслужбою.
Директорка острозької гімназії Алла Параниця розповіла, як затверджують меню в навчальному закладі з підприємцем:
“Меню затверджує державна служба якості. Підприємець складає меню, а вони затверджують згідно зі всіма нормами, які у них там прописані. Ми до цього ніякого відношення не маємо, це працює напряму: підприємець — Держспоживслужба. Є тижневе, місячне, осіннє меню і весняно-літнє. Меню затверджують два рази на рік“.
Меню для гімназії розробляла підприємиця Юлія Гречанюк.
Хто може харчуватися в школах та який вигляд має меню?
У школах, де немає підприємця, а є лише кухар, харчуватися можуть тільки діти пільгових категорій.
Меню в цих школах має такий вигляд. Його розробила технологиня Наталія Рахубляк.
У школах, де працюють підприємці, харчуватися можуть усі. Тобто всі діти можуть вільно купувати їжу в їдальні.
Директорка Острозької ЗОШ №1 Руслана Лазарчук розповіла нам, що у них зараз перехідний етап. Школярів ще годують не за повним новим меню. Директорка називає основною проблемою те, що діти не звикли до такої їжі (замало солі тощо). Говорить, що змінювали страви постійно й утверджували їх не за один день.
“Бо є такі страви, які діти не люблять і не їдять. Є такі, які люблять і їдять. Пропонуються такі страви, як ліниві голубці за Клопотенком, макенчіз, курка запечена, борщ червоний з картоплею… Але є такі страви за Клопотенком, супи, наприклад — діти не хочуть їх їсти. Ми вже пробували, готували — не хочуть. Зменшуємо кількість солі, цукру — ясно, що дітям не подобається. Бо ви ж розумієте, що таке харчові смаки, вони формувались в родині десятками років, а тут просто взяти його і все обрізати. Кожен раз, коли погоджуємо меню, вносимо в нього зміни, щоб дітям подобалось. Вже десь половина страв у меню за Клопотенком“, — говорить директорка Руслана Лазарчук.
Їхнє меню розробляла підприємиця Наталя Гончарук.
Не до кінця сформоване меню нам показувати не стали. Остаточно сформованим воно буде після сесії міськради, де також піднімуть і його вартість.
Скільки коштуватиме меню?
Наразі харчування у школах коштує 14 грн в день на одного учня.
“Ця сума затверджена рішенням сесії Острозької міської ради на календарний рік. Тобто в грудні, якщо не помиляюся, на черговій сесії переглянуть це рішення. І, можливо, буде мова про невелике збільшення суми“, — говорить Олексій Опольский.
Але в грудні це питання на сесії не розглядали. На погоджувальній комісії 18 січня розглянули підвищення цін на харчування. Пропонували, щоб для 1-4 класів воно становило 21 гривню. А для учнів 5-11 класів — 23 гривні. Із запису погоджувальної комісії нам відомо, що цього року планують оновлення харчоблока в третій школі.
Остаточно ці питання будуть вирішувати 28 січня на черговій сесії Острозької міськради.