Ректора Острозької академії XVI століття визнали святим 

Синод Вселенського патріархату зарахував до лику святих Константинопольського патріарха Кирила Лукаріса 11 січня 2022 року. 

Про це повідомили на церковному порталі Orthodox Times.

Кирило Лукаріс вже п’ятий острожанин, якого визнали святим. Його канонізованими попередниками були Федір та Василь-Костянтин Острозькі, Петро Конашевич-Сагайдачний та Іов Борецький.

Кирило Лукаріс був ректором Острозької академії та викладачем грецької мови впродовж 1594–1600 рр., проте з перервами. Також він був Александрійським (1602-1621 рр.) і Константинопольським (1621-1638 рр.) патріархом, учасником православного Берестейського собору 1596 р., після 1596 р. — одним із трьох екзархів Київської Митрополії.

Доктор історичних наук та доцент кафедри історії в Національному університеті “Острозька академія” Андрій Смирнов розповідає, що канонізував Лукаріса Александрійський Патріархат ще у 2009, а Константинопольський лише вніс його ім’я до свого календаря. Крім того, Кирила Лукаріса шанують як мученика, оскільки його вбили турки.

“Канонізація в Православній Церкві — це, по суті, не возведення того чи іншого подвижника в ранг святого, а, перш за все, констатація факту його святості. Святою людина стає не в момент її канонізації, а протягом усього свого земного благочестивого життя, підсумком якого є прилучення людини до святості Божої, її спасіння та обоження”,— каже Андрій Смирнов.

Також канонізація особи передбачає призначення дня пам’яті. Датою пам’яті Кирила Лукаріса є день його смерті — 27 червня.