Що таке надзвичайна ситуація та яка вона в Острозі?

Карантин в Україні продовжили до 24 квітня. Відповідне рішення уряд ухвалив 25 березня. Окрім цього, на всій території країни оголосили надзвичайну ситуацію.

Відповідаємо на найбільш поширені питання, пов’язані з поширенням коронавірусу та введенням надзвичайної ситуації.

Скільки випадків COVID-19 в Україні?

Щодня сайт Міністерства охорони здоров’я оновлює інформацію про поширення коронавірусу COVID-19 в Україні. 26 березня зафіксували 43 нові випадки захворювання. Загалом в країні 156 лабораторно підтверджених випадків  COVID-19, з яких 5 летальних, а 1 пацієнт одужав та вже виписаний з лікарні.

Де зафіксували ці випадки?

Вінницька область — 1 випадок, Волинська область — 2 випадки, Дніпропетровська область — 2 випадки, Донецька область — 1 випадок, Запорізька область —  7 випадків, Житомирська область — 2 (1 летальний) випадки, Івано-Франківська область — 16 (2 летальні) випадків, Київ — 34 випадки, Київська область — 24 випадки, Львівська область — 2 випадки, Луганська область — 1, Одеська область — 4, Тернопільська область — 15 випадків (1 летальний), Херсонська область — 1 випадок, Чернівецька область — 42 (1 летальний) випадки, Черкаська область — 2 випадки.

Надзвичайна ситуація ≠ надзвичайний стан

Надзвичайну ситуацію в Україні оголосили 25 березня.

Надзвичайну ситуацію можуть спричинити стихійне лихо, аварія, катастрофа або інша небезпечна подія, в тому числі епідемія, зараження тварин і/чи рослин, пожежа. Тобто коли проживання населення на території чи об’єкті, ведення там господарської діяльності стає неможливим і супроводжується загибеллю людей та/або матеріальними втратами.

Надзвичайний стан оголошують у разі наявності реальної загрози безпеці громадян або конституційному ладові, яку не можна усунути в інший спосіб. Іншими словами, коли не вдається усунути надзвичайну ситуацію. Надзвичайний стан вводиться на строк не більше 30 діб і не більше 60 діб (в окремих її місцевостях) і може бути продовжений не більше, ніж на 30 діб.

Усунення надзвичайної ситуації не потребує обмеження прав і свобод громадян, а лише визначає їх обов’язки:

– дотримуватись правил поведінки, безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях;

– вживати заходів для рятування населення і майна до прибуття аварійно-рятувальних підрозділів;

– дотримуватися режимів захисту від епідемії.

Однак, у разі введення надзвичайного стану в Україні можуть:

– встановити особливий режим в’їзду і виїзду, а також обмежити свободи пересування по території, де вводиться надзвичайний стан;

– обмежити руху транспорту та його огляд;

– посилити охорону громадського порядку та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;

– заборонити проведення масових заходів, крім тих, які забороняє проводити суд;

– заборонити страйки;

– примусово вилучати майно у юридичних і фізичних осіб.

Зважаючи на те, що вірус COVID-19 є надзвичайною ситуацією природного характеру, відповідно до статті 17 Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану», в Україні додатково можуть:

– запровадити особливий порядок розподілення продуктів харчування і предметів першої необхідності;

–  у разі неналежного виконання своїх обов’язків усунути від роботи керівників державних підприємств, установ і організацій, оскільки від їх діяльності залежить нормалізація обстановки в районі надзвичайного стану; їх обов’язки виконуватимуть інші особи;

– змінити режим роботи підприємств, установ, організацій усіх форм власності, переорієнтувати їх на виробництво необхідної в умовах надзвичайного стану продукції, тощо;

– мобілізаувати та використовувати ресурси підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності для відвернення небезпеки та ліквідації надзвичайних ситуацій з обов’язковою компенсацією понесених втрат;

– встановити карантин та провести інші обов’язкових санітарні та протиепідемічні заходи;

– тимчасово заборонити будіництво нових і розширити діючі підприємства та інші об’єкти, діяльність яких не пов’язана з ліквідацією надзвичайної ситуації або забезпеченням життєдіяльності населення;

Що під час надзвичайної ситуації роблять в Острозі?

Передусім – в ОТГ створили Штаб ліквідації наслідків надзвичайної ситуації (далі в тексті – НС). Надалі відбуватимуться постійні засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки.

Під час засідання такої комісії 26 березня прийняла низку рішень стосовно обмежень під час НС.

Мета штабу – разом із поліцією контролювати правопорядок і проводити заходи, щоб не допустити поширення ГРВІ. Один із прикладів – виробництво та продаж готових страв власного виробництва в магазинах, гіпермаркетах, торгових домах, АЗС, кіосках, палатках, МАФах, транспортних засобах. Водночас, є певні винятки, – каже заступниця Острозького міського голови Оксана Ситницька. Якщо раніше була заборонена торгівля усіма непродовольчими видами товарів, то сьогодні, зважаючи на посівну кампанію, дозвляється торгівля кормами, пестицидами, агрохімікатами, насінням, роздрібна торгівля посівними матеріалами та засобами захисту рослин.

“Ми розуміємо, що в нас агропромисловий регіон і потрібно дозволити людям провести хоча б посівну кампанію. Посилюються заходи щодо дезінфекції в приміщеннях і на територіях (двічі на день). Працівники на підприємствах усіх форм власності повинні бути забезпечені усіма засобами індивідуального захисту, дезинфікуючими засобами і мають проходити безконтактну термометрію”, – пояснює Оксана Ситницька.

Служби цивільного захисту працюватимуть у посиленому режимі і посилено координуватиметься співпраця між усіма цими службами.

Яка ситуація в Острозьких медзакладах?

Як повідомляють у КНП “Острозький районний центр ПМСД” 26 березня випадків COVID-19 в місті та районі не зареєстрували. Раніше у центрі зафіксували дві підозри на коронавірус, але обидві не підтвердились.

Вчора Острозька районна лікарня отримала 80 експрес-тестів для діагностування ГРВІ, спричиненого коронавірусом.

Ми надіслали до ЦРЛ інформаційний запит щодо кількості осіб, які лікувались від пневмонії з початку року та чи тестували їх на COVID-19.

Нам відповіли, що в період із січня по березень в лікарні стаціонарно лікувались 95 осіб із пневмонією, однак перевірки на COVID-19 вони не потребували.

Як захиститись від коронавірусу?

Стандартні рекомендації від МОЗ – мити руки, уникати контакту з хворими, негайно звертатися до сімейного лікаря та самоізолюватися у разі поганого самопочуття (висока температура, кашель), піддавати сирі продукти термообробці.

Лікар-хірург КНП “Кіровоградська обласна лікарня” Євген Кислиця пише, що важливо також провітрювати приміщення та проводити вологі прибирання з використанням дезінфекторів, носити медичні рукавички і маски, ретельно мити овочі та фрукти, дотримуватися дистанції, уникати рукостисткань, обіймів.

Маски – не лише для магазинів і транспорту

Навіть в умовах надзвичайної ситуації не всіх на вулиці можна побачити в медичних масках. Проблема, зокрема, в тому, що їх не скрізь можна придбати. Одноразових масок у більшості аптек Острога немає. Через це в соцмережах рекламують і продають саморобні багаторазові маски, пошиті в домашніх умовах. Більшість із них неефективні.

Маска – один із головних атрибутів захисту під час пандемії. Вона не дозволяє збуднику потрапити у дихальні шляхи, розповідає головний лікар КНП “Острозький районний центр ПМСД” Олександр Стратюк.

“Носіння маски входить в перелік заходів, що направленні на запобігання передачі інфекції. Окрім неї при огляді і догляді за пацієнтами повинні використовуватися ізоляційні халати, рукавички, захисні окуляри або щиток. Під час проведення процедур з пацієнтом мають бути респіратори класу захисту не нижче FFP2. Слід використовувати лише одноразові маски”, – пояснює головний лікар.

Одноразова або хірургічна маска не гарантує стовідсоткового захисту від вірусів. Вона лише зменшує кількість краплинок слини та відстань поширення збудника від хворої особи до здорової. Однак, інкубаційний період коронавірусної інфекції триває від 2 до 14 днів і в цей період людина може не почуватися хворою.

Євген Кислиця пояснює, які маски ефективніше захищають від потрапляння збудника в організм людини:

“Найкращий захист забезпечують респіратори, що віповідать стандартам захисту  FFP2, але  їх можна носити не більше кількох днів. Також слід пам’ятати, що звичайні оноразові маски, які масово скуповують в аптеках, ефектині не більше 2 годин (за умови їх правильного використання),потім їх слід викинути.  Марлеві багаторазові маски ефективні не білше 3 годин, після чого їх треба знімати та ретельно прати”.

Де купити маску в Острозі?

За інформацією з сайту Острозької міської ради, маски є у двох аптеках міста: МПП “Медсервіс” аптека №1(вулиця Лесі Українки, 2), ТД”гвнефармація” Аптека № 24 (м.Острог, проспект Незалежності, 20).

 

“Є марлеві по 10 грн. Але вони дуже тоненькі. Здається, з двох шарів марлі. Є ще багаторазові з матеріалу, з веселим малюнком, по 80 гривень”, – пише мешканка міста.

“Вчора (23 березня – ред.) в першій половині дня тільки тут вдолося купити декілька масок і спирт”, – розповідає острожанин Тарас Ламах.

Втім, багато острожан/ок скаржаться на те, що так і не змогли знайти маску в жодній з аптек міста.

За їх словами, нові маски в аптеки обіцяли привезти до кінця тижня.

Більше інформації про підвищення імунітету та вакцинацію в період поширення ГРВІ можна прочитати тут.