Вам не оминути медичної реформи

Незважаючи на численні поправки уряду, в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун відстояла право на існування закону «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів». Уже в грудні минулого року Президент України Петро Порошенко підписав закон, що зробить перший крок у реформуванні медицини. Закон має змінити принцип фінансування лікувальних закладів та зацікавити останніх у якісному медичному обслуговуванні населення.

Ми запитали головного лікаря «Острозького районного центру первинної медичної (медико-санітарної) допомоги» Олександра Стратюка про те, які зміни є сьогодні, та провели тест-драйв реформи разом з жителькою Острозького району Анастасією Крутій.

Початок

2018 рік – це перший етап у реанімуванні вітчизняної медицини. Починається він з первинної ланки: сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. На цьому етапі держава гарантує 100% покриття витрат на усі послуги первинної медичної допомоги. Реформа змінює принцип фінансування медичних установ, що мотивуватиме лікарів надавати якісну первинну допомогу людям.

«eHealth»: що це таке і з чим його їдять?

Одним з головних нововведень медичної реформи є впровадження електронної програми реєстру «eHealth». Програма зменшує кількість паперової документації та об’єднує в одній системі медустанови, лікарів і пацієнтів. Острозький районний центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги підключився до програми ще у жовтні минулого року.

Паперова медична картка більше не потрібна?

У майбутньому лікарі зможуть вносити до системи інформацію про аналізи та призначене лікування хворого. Інформація буде доступна тільки лікарям для моніторингу стану здоров’я пацієнта та призначення майбутнього лікування. Тобто ідея така: хворий приходить до лікаря, називає номер своєї декларації, лікар знаходить персональну електронну медичну картку пацієнта і записує туди нову інформацію про лікування. Але така система ще у перспективі. Сьогодні паперові медичні картки ніхто не скасовував.

Мої персональні дані не «витечуть»?

Хвилюєтеся, аби ніхто не дізнався про вашу хворобу? Переживання даремні. Гарантію за збереження електронних даних пацієнта дає, перш за все, Конституція України та закон України «Про захист персональних даних». Міністерство охорони здоров’я запевняє, що персональні дані пацієнтів буде збережено у таємниці. Друковані версії даних будуть зберігатися у лікарні, за них нестимуть відповідальність працівники медичного центру.

Що? Які декларації і навіщо?

Ще однією складовою реформи є укладання декларацій з лікарями. Не хвилюйтеся! Усе не так складно, як здається на перший погляд.

Для чого потрібні декларації? Раніше пацієнти лікувалися у дільничого лікаря, якого самі не обирали. Підписання угоди з лікарем дає змогу людині лікуватися у того спеціаліста, якому вона довіряє. Так вона повідомляє Національній службі охорони здоров’я, що кошти за її лікування повинні направляти у той медичний заклад і тому лікарю, з яким вона підписала декларацію.

З початку квітня цього року українці вже мають змогу укласти декларацію з терапевтом, сімейним лікарем або педіатром. Укладати договори будуть до того часу, поки не зареєструються всі українці.  В Острозькому районного центрі первинної медичної (медико-санітарної) допомоги можна укласти договір з 15 лікарями, серед них 4 – лікарі-педіатри. В Острозькій амбулаторії №1, що обслуговує жителів міста, постійно перебувають 5 лікарів, в амбулаторії №2 з приписною дільницею – решта лікарів.

Кожен з лікарів має граничну межу набору пацієнтів: терапевт – 2000 осіб, сімейний лікар – 1800 осіб, педіатр – 900 дітей.

«Для дитини можна вибрати як педіатра, так і сімейного лікаря. З настанням повноліття потрібно буде повторно підписати декларацію з новим лікарем. Четверо наших педіатрів пройшли курси з сімейної медицини. Наступного року вони повинні пройти місячні курси й підтвердити спеціалізацію педіатра, або ж пройти шестимісячні курси, і змінити спеціалізацію на сімейного лікаря», – уточнює Олександр Стратюк.

Якщо з часом пацієнт захоче змінити лікаря, йому не будуть потрібні заяви та довідки. Він підписує декларацію з новим лікарем, а попередню – автоматично анулюють. Не можна укласти одну декларацію з лікарем на всю сім’ю. З кожним членом сім’ї підписують окремий договір. Це може бути той самий сімейний лікар, але декларацію з ним має укласти кожний член родини. Також можуть бути різні лікарі для кожного члена сім’ї: для чоловіка – один сімейний лікар, для дружини – інший сімейний лікар, для дитини – педіатр.

Відмову не приймаємо

Лікар не має права відмовити у підписанні декларації, якщо пацієнт йому несимпатичний. Також вважатимуть за порушення, якщо лікар відмовився укладати угоду через ваші хронічні захворювання, вік, стать, соціальний статус, матеріальне становище або зареєстроване місце проживання.

Єдина причина відмови – лікар набрав свій максимум пацієнтів. Тоді медичний заклад пропонує вам іншого лікаря. У майбутній перспективі лікар може відмовити у підписанні декларації, якщо пацієнт свідомо не дотримується призначеного лікування, але це тільки плани.

Виняток із правил

Існує виняток, який дозволяє набирати більшу кількість пацієнтів. Це виключення з правил більше стосується сільської місцевості. Тому, якщо населення вашого села становить 1801 людина і ви останнім підпишете декларацію, сімейний лікар однаково вам не відмовить.

Олександр Стратюк провів нам урок математики і розказав, що 15 лікарів Острозького ПМСД зможуть підписати декларації з майже 30 тис. осіб. Тоді як населення району становить близько 44 тис. жителів.

 

«Ми будемо змушені набирати більше, ніж 2000 людей для одного лікаря-терапевта або сімейного лікаря. Бо відмовимо ми, чи не відмовимо – лікувати треба буде», – розказує головний лікар Острозького ПМСД.

 

Яку медичну допомогу надаватиме обраний спеціаліст?

  • Спостереження за станом здоров’я пацієнта;
  • діагностика та лікування найбільш поширених хвороб і травм;
  • діагностика та лікування отруєнь;
  • діагностика та лікування патологічних та фізіологічних станів;
  • спостереження за хронічними хворими;
  • профогляди;
  • виписування рецептів на ліки, зокрема, на препарати за програмою «Доступні ліки»;
  • вакцинація за календарем щеплень;
  • знеболення;
  • видача лікарняних та інших медичних довідок.

Також фахівці первинної медичної допомоги мають робити ще базові дослідження: загальний аналіз крові, сечі, перевірка рівня цукру в організмі і т.д.

Однак в Острозькому центрі ПМСД немає обладнання, яке могло робити експрес-тести. Сьогодні такими дослідженнями займається Острозька центральна лікарня.

Якщо лікування пацієнта виходить за рамки компетенції лікаря, його направляють на вторинну ланку, у нашому випадку це Острозька ЦРЛ.

Ціна здоровя

В Острозькому районі проживає майже 44 тис. жителів. На одного українця на рік МОЗ виділяє гроші – 240 грн (120 грн півроку), це так звана капітаційна ставка (встановлений державою тариф за первинне медико-санітарне обслуговування однієї людини на рік). Острозький центр ПМСД отримав фінансування на півроку з розрахунком у 120 грн на людину.

З початком медичної реформи уряд збільшив капітаційну ставку до 370 грн/рік за одну людину. Тобто тепер, коли пацієнт підписав декларацію з надавачем первинної медичної допомоги, замість 240 грн/рік на одного жителя, ПМСД отримуватиме 370 грн/рік за людину.

Від того, скільки людей укладе декларації з лікарями конкретного медичного закладу, залежатиме фінансування установи. У це фінансування входитиме: заробітна плата лікаря, ремонт обладнання, вартість аналізів та утримання медичного закладу загалом.

Також МОЗ обіцяє, що медичні заклади, лікарі яких набрали пацієнтів понаднормово, отримуватимуть ті ж самі гроші, що й за інших хворих.

Сума фінансування також залежатиме від коефіцієнту, який присвоєно кожній вікової категорії.Коефіціент залежить від «груп ризику». Найбільше хворіють діти у віці від 0 до 5 років та люди літнього віку, тому коефіціент більший. Найменше звертаються за допомогою люди у віці від 18 до 40 років, тому коефіціент цієї вікової групи найнижчий.

Медичні заклади зацікавлені у тому, аби підписати якомога більше декларацій з українцями

Заклади вторинної й третинної ланки, тобто спеціалізована та високоспеціалізована допомоги, отримуватимуть платню за єдиними для всієї країни тарифами за надану послугу з 2019-го та 2020-го року відповідно. До прикладу, пацієнт пролікувався в хірургічному відділенні, потім відповідно Національна служба здоров’я буде відшкодовувати встановлену частку затрат, які поніс заклад за надану послугу.

Починаючи з 2020-го року витрати на лікування пацієнта на вторинній або третинній ланці, покриватимуться державою за умови направлення від лікаря первинної ланки. До цього часу пацієнти можуть звертатися до лікарів спеціалізованих або високоспеціалізованих медичних закладів без направлень.

З початком реформування вищих ланок медичної допомоги, Верховна Рада затверджуватиме пакет медичних гарантій. Це означає, що держава покриватиме витрати на певні медичні послуги. Також створять список, у якому зазначать медичні послуги, які держава не оплачуватиме: пластична хірургія, естетична стоматологія і т.д.

Якщо людина не потребує первинної медичної допомоги, яку платню отримує лікар?

Незалежно від того, лікуєтеся ви чи ні, гроші ваш лікар отримає в будь-якому разі.

Основні засади медичної реформи визначили. Про те, як заповнювати декларацію та які персональні дані потрібно вносити, ми з’ясовували разом з Анастасією Крутій – жителькою с. Розваж Острозького району.

Уся «магія» медичної реформи для Анастасії починається з кабінету №19 Острозької ЦРЛ. Не встигли ми переступити поріг кабінету, як Анастасію запитають: «З яким лікарем хочете укласти декларацію?». Питають, чи має вона з собою паспорт та ідентифікаційний код, і просять присісти на стілець поруч, аби заповнити декларацію.

 

Відразу жінка хоче укласти декларацію на чоловіка. Звичайно, медичні працівники будуть раді, якщо ви відразу принесете відскановані копії документів: їм не потрібно сканувати, а ви – зменшите час на укладання декларації. Але і з оригіналами документів вас також приймуть. Анастасія віддає оригінали документів, щоб відсканувати першу, другу та одинадцяту сторінки паспорта, а також ідентифікаційний код. Медична працівниця без жодних нарікань та проблем робить копії і віддає документи назад.

Інша медична працівниця, яка сидить за комп’ютером, запитує в Анастасії прізвище, ім’я та по-батькові її чоловіка, його номер мобільного телефону (якщо людина не має мобільного телефону, то беруть номер його родичів або знайомих), також просить придумати секретне слово (це пароль до угоди). У декларації є пункт про адресу електронної пошти, однак про неї жінку не запитують. Потім просять назвати адресу фактичного місця проживання та місця прописки чоловіка.

На випадок екстреної ситуації з пацієнтом просять назвати особисті дані довіреної особи: прізвище, ім’я, по батькові та її номер телефону.

Далі йде пункт про лікаря, з яким пацієнт хоче укласти декларацію. Медична працівниця уточнює в Анастасії прізвище лікаря, до якого вона хоче записати свого чоловіка.

В Анастасії задзвонив телефон. Це телефонує її чоловік. На його телефон (зазначений у декларації) прийшов чотиризначний код підтвердження, він диктує його дружині і кладе слухавку. Жінка переказує код для медичної працівниці, яка «набирає» декларацію. Процедура підходить до свого завершення.

Заповнену декларацію роздруковують в одному екземплярі й віддають Анастасії на перевірку.

Жінка швидко переглядає і погоджується з написаним. Далі друкують другий екземпляр декларації. Анастасія ставить свій підпис на обох екземплярах. Один аркуш паперу медична працівниця залишає у себе, інший – віддає Анастасії. Кожна декларація має свій особистий номер, який зазначено на першому аркуші.

Тепер жінка хоче укласти декларацію на своє ім’я. Процедура проходить аналогічно. Тільки от код не приходить. Жінка цікавиться чому так, на що їй відповідають: «Ви вже внесли свої дані у базу, коли реєструвала дитину в дитячій консультації, тому код на ваш номер не приходитиме». Працівниці лікарні роздрукували два примірники декларації, на яких Анастасія залишила свої автографи, віддали один аркуш і сказали, що на цьому процес укладання завершено.

Лише потім лікар, з яким підписано угоду, зайде в систему і поставить свій персональний електронний підпис.

Щоб укласти декларацію на дитину, острожанам доведеться пройтися трохи далі головного входу у лікарню. За головним корпусом знаходиться дитяча консультація, там ви й зможете зареєструвати угоду на ім’я своєї дитини. Декларація на дитину така ж, що й на повнолітню особу. У пунктах з особистими даними вписують дані дитини. Відмінністю такої декларації є те, що потрібно вписувати персональні дані офіційного представника дитини (один з батьків, опікун). Без даних про представника дитини декларація недійсна.

Трапляються ситуації, коли людина через проблеми зі здоров’ям не має змоги прийти до центру ПМСД, щоб заповнити декларацію. Тоді родичі або медичний працівник, з дозволу пацієнта, беруть його паспортні дані, заповнюють декларацію, роздруковують, дають перевірити, і якщо пацієнт погоджується з написаним – він ставить підпис.

Загалом на оформлення однієї декларації пішло близько 15-20 хвилин.

Швидке заповнення декларації можливе за умов нормального функціонування програми для реєстрації. Вже не раз програма давала збої або «зависала». Лікарі знайшли вихід із ситуації: вони заповнюють декларацію, роздруковують, віддають один примірник людині, а згодом, коли система «розвисне», лікар ставить електронний підпис.

Медична реформа в Острозі та районі хоч й повільно, але набирає обертів. За майже 20 днів декларацію з Острозьким ПМСД уклало 636 людей (дані Острозького ПМСД станом на 16:00 год 20 квітня 2018 року).

Для тих, хто ще не уклав декларацію, ми подаємо перелік спеціалістів, аби ви могли познайомитися зі своїм майбутнім лікарем або лікаркою.

(Перелік лікарів, їхні фото та інформація надана Острозьким ПМСД)

Каріна Попова