Як “Острозький піщаний кар’єр” може впливати на екологію?

У 2017 році місцеві жителі підняли питання щодо загрози рівню води, яку може нести видобування копалин. Їх стурбованість була пов’язана з діяльністю ТОВ “Острозький піщаний кар’єр”, який видобуває пісок на території Вельбівненського родовища.

Ostroh Info пояснює, яку загрозу може спричинити видобування копалин та чи є ця загроза зараз. 

ЧИМ МОЖЕ ЗАГРОЖУВАТИ КАР’ЄР?

На одній із сесій Острозької районної ради 2017 року виступив житель с. Вельбівно М. Поварський:

Треба задумуватись над екологічною ситуацією, адже, якщо зробити на цих землях кар’єр, то він вилучить 20% води, і це знизить рівень води в річці Горинь”. 

На наш запит відгукнувся Голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков. Він погоджується, що кар’єр може стати загрозою для річки:

Я думаю, що це можливо (зменшення рівня води — ред). За останні кілька років з карти України зникло більше 2000 мілководних річок. Якщо цей кар’єр дійде до якихось горизонтів, то вода в криницях може зникати. А бізнесмени зараз не можуть зупинитись, поки не докопаються до води, вони ж не думають про чисоту природи, а про продаж піску. А в нас в країні останні 4 роки і так маловоддя, річки наповнені лише на 70%”. 

ЩО ПЕРЕДБАЧАЄ ЗАКОН ТА ВИСНОВОК МІНІСТЕРСТВА?

Згідно зі статтею 23 Кодексу України “Про надра” землевласники і землекористувачі  в  межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого  відводу видобувати  для  своїх  господарських  і  побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки  до двох метрів та використовувати надра для господарських і побутових потреб. 

Директор департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА Володимир Захарчук пояснює: “До 2 метрів можна видобувати без ліцензії, а з ліцензією можна більше. Кар’єр проводив процедуру ОВД (оцінку впливу на довкілля), Висновок видавало Міністерство екології. По закону, якби кар’єр загрожував, то Міністерство мало би відмовити у видачі Висновку ”.

Висновок Міністерства енергетики та захисту довкілля України прописує умови при виконанні яких діяльність підприємства не має загрожувати довкіллю.

З Висновку Міністерства:

“— вплив на водне середовище під час провадження планованої діяльності.

Згідно Звіту з ОВД, здійснення планованої діяльності на етапі проведення підготовчих робіт не буде здійснювати вплив на поверхневі води за рахунок того, що кар’єрні води не будуть потрапляти у поверхневі водойми

Відповідно до звіту ОВД, у процесі здійснення планованої діяльності кар’єрні води не будуть потрапляти у річку. З ціллю запобігання попадання в кар’єр зливових вод по перимент кар’єру планується зробити обвалування із розривних порід…

Екологічні умови провадження планованої діяльності:

  •  реалізацію планованої діяльності здійснювати відповідно до вимог Водного та Земельного кодексів України;
  •  забезпечити організацію збору, очищення та відведення грунтових, дощових і талих вод;
  •  здійснювати плановану діяльність відповідно до обмежень, встановлених для водоохороних зон та прибережних захисних смуг водних об’єктів;
  • здійснювати заходи для унеможливлення розмиву берегової смуги в районі проведення робіт;
  • забезпечити здійснення систематичних спостережень за режимом підземних вод”,— та ін.

Володимир Захарчук зауважує, що тут питання в тому, чи підприємство дотримується цих умов. Контроль над цим здійснює екологічна інстанція.

ЧИ ДОТРИМУЄТЬСЯ ПІДПРИЄМСТВО УМОВ ДОКУМЕНТУ?

Ми звернулися з цим питанням до Державної екологічної інстанції Поліського округу. Жодних порушень працівники інстанції на сьогодні не зафіксували.

Якщо жителі мають якісь зауваження щодо діяльності “Острозького піщаного кар’єру”, вони можуть написати нам заяву чи скаргу, її розглянуть і ми зробимо перевірку на території підприємства”,— повідомив завідувач сектору державного екологічного контролю надр Сергій Васильєв. 

Варто зауважити, що під час проведення оцінки впливу довкілля у Вельбівному мали організувати слухання для зустрічі з представниками громадськості 3 лютого 2020 року. Представники громадськості на слухання не прийшли, що засвідчує Акт про неявку.

Алексеєнко Олександр
Карман Альбіна