6 тез від Віталія Портникова

В Острозькій академї відбулася зустріч із публіцистом, письменником і журналістом Віталієм Портниковим 12 жовтня. Він відвідав академію з лекцією на тему: «Четверта влада: вплив, виклики, відповідальність». Зустріч відбувалася в рамках проекту за підтримки розвитку ЗМІ посольства США в Україні.

Під час зустрічі він поділився власними думками щодо загального стану світової та сучасної журналістики, історичних аспектів політики.

Ми підготували 6 найбільш влучних цитат Віталія Портникова:

  1. Саме твоє уявлення про реальність може бути таким, яке дозволить тим людям, які погоджуються з тобою, змінити світ. Саме про це нам потрібно говорити, коли ми звертаємось до четвертої влади і журналістів. Я весь час намагаюсь пояснити студентам інститутів і факультетів журналістики, з якими я зустрічаюсь, що журналістика, яку вони знають, журналістика виключно трансляції інформації, може відійти у минуле набагато швидше, ніж вони думають. З тієї простої причини, що можливістю трансляції інформації може займатися людина, яка впринципі до професійної діяльності журналіста не має ніякого відношення. Можуть займатися люди, які дописують у соціальних мережах, можуть займатися блогери, свідки подій. Те, що завжди було ціллю і сутністю репортера стає надбанням кожного охочого. Але залишається те, що завжди було дуже важливою частиною цієї роботи влади, четвертої влади — журналістика цінностей, журналістика авторитету; журналістика, яка здатна розмовляти про те, що дійсно є дуже важливим для суспільства.
  2. Журналісти повинні транслювати суспільству  свою візію минулого і майбутнього. Ми розповідаємо сьогодні, але наслідок цього буде у майбутньому. Якщо ми не спираємося на досвід минулого, ми не можемо об‘єктивно говорити про сьогодні. Проблема української журналістики, що журналісти не хочуть знати про минуле.
  3. Я впевнений, що не тільки українська, а й світова журналістика має зовсім інший рівень відповідальності , який був ще 20-30 років тому. Це в той період, коли журналістика була саме транслятором новин, головним завданням було повідомити просто про те, що відбувається сьогодні. І ще журналістика виконувала велику роль  – була посередником між владою і суспільством. Тепер ця функція фактично втрачається у світі інформаційних технологій. Політики не потребують посередництва від журналістів. Дональд  Трамп, коли пише свої твіти, абсолютно не потребує ніякого посередництва з нашого боку. Коли Володимир Зеленський проводив так звану зустріч із журналістами, вони були фактично декорацією для чотирнадцятигодинного телевізійного шоу, яке не мало ніякого відношення до традиційних функцій журналістики.
  4. Журналістика беззбройна перед цією навалою політичного популізму. І якщо журналістика не зможе дати відсіч цьому, ми станемо заручниками таких політиків, як Дональд Трамп, Володимир Зеленський, діяльність яких загрожує нормальному існуванню державних інституцій цивілізованого світу. Наше завдання – не допустити цього.
  5. Світ нових інформаційних технологій ставить абсолютно нові задачі і для суспільства, і для тих, хто намагається з цими людьми говорити, використовуючи слово. Саме тому я говорю про необхідність нової роботи журналіста з аудиторією і абсолютного іншого ставлення до самого сенсу. Це пов’язано з тим, що якщо ви хочете розмовляти з людьми, якщо ви хочете бути цікавими, то захочете мати авторитет у цій професії.
  6. Кожен із вас (журналістів – ред.) повинен стати вчителем, особистістю, має бути більш цікавим для аудиторії, ніж якісь інші люди, з якими ця аудиторія може спілкуватись. Ви маєте бути більш талановитим, ніж письменник, книжки якого ви рецензуєте; більш обізнаним у політиці, ніж політики, які пишуть твіти, і виступають зі зверненнями. Я не скажу, що ви можете бути більш талановитим, ніж музикант, на концерт якого ви прийшли. Але скажу, що ви повинні точно розуміти, що відбувається на цьому концерті, і розповісти так, щоб людина, яка на цьому концерті не була, могла відчути його атмосферу.

Після лекції студенти та всі присутні мали можливість поставити питання. По закінченню зустрічі Віталію Портникову вручили подарунки від університету та запросили провести цикл лекцій.

Тетяна ШОКУР