8 думок міністра з питань тимчасово окупованих територій

Міністр України з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш провів лекцію в НаУОА 15 листопада.

Зустріч відбулася у рамках дискусійно-аналітичного міжнародного проекту «Ostroh Forum 2018».

Ми занотували 8 думок міністра із зустрічі.

1. Україна є місцем, де інтереси найпотужніших центрів впливу перетинаються. Тому головне – бачити себе не тільки в межах своєї території, а й знати своє місце у світі.

2. Як впливати, якщо ми не маємо такого потенціалу, як у мільярдного Китаю чи малочисельного, але розвиненого Ізраїлю? Треба знайти свій шлях, бути активними, розуміти, що відбувається у світі.

3. Політики в Україні говорять, що зараз триває гібридна війна. Технологічний рівень розвитку суспільства змінює те, якими способами ви хочете досягнути мети. Це може бути політичний, економічний вплив, дискредитація окремих політичних лідерів і подібне. Зараз такі дії стали дуже потужними й глобальними через те, що всі його частини взаємопов’язані.

4. Ми дуже часто недооцінюємо впливів, які відбуваються, бо інколи не знаємо їх моделей та закономірностей. Усе, що зараз відбувається проти України, не обмежується лише на сході у військовому плані. Гібридність полягає не лише у військових діях і не лише в підтримці різними способами ведення бойових дій. Нашу країну намагаються дестабілізувати шляхом застосування різних чинників. Намагаються підірвати економіку, вплинути на стосунки з західними партнерами та на ситуацію в українському суспільстві, щоб воно стало нестабільним та крихким. Застовується ціла мережа неурядових організацій, якихось лідерів думок у соціальних мережах, псевдоекспертів. Є навіть декілька телевізійних каналів, які працюють для дестабілізації всередині країни. Якщо ти не розумієш весь спектр такої діяльності, це означає, що ти слабкий.

5. Принцип, коли ти когось використовуєш, але говориш, що ні,  називається «pleasable disability», тобто правдоподібне заперечення. Тактика Росії полягає в тому, щоб весь час застосовувати його через третіх осіб і заперечувати абсолютний вплив на те, що відбувається, зокрема, на Донбасі.

6. Є так звана «драбина таємних операцій», яку розробили американські вчені. Ця драбина має дві характеристики: рівень насилля і рівень заперечуваності. Найбільш заперечувана можливість впливати на цільове суспільство з порівняно низьким рівнем насилля називається пропагандою. Спроба заперечити свою причетність до ситуації в Криму є прикладом застосування принципу правдоподібного заперечення.

7. Нам намагаються нав’язати федералізацію. За задумами росіян, Україна буде слабкою державою, де кожен із суб’єктів (так звані ДНР і ЛНР) буде мати визначальний вплив на зовнішню політику, на характер і напрямки розвитку держави.

8. Скоро в нас відбудуться вибори. Росіяни захочуть поширити свій вплив на них декількома шляхами. Перший – це втручання в виборчу систему. Є реєстр виборців, і кожна людина, яка може проголосувати, в ньому наявна. На базі цього реєстру готуються списки виборців. Тобто захистити виборчу інфраструктуру в технічному плані надзвичайно важливо. Тому держава виділила додаткові кошти на захист цієї системи.

Другий шлях – застосування фішингових сайтів, спроби зламати хакерами імейли різних політичних гравців, щоб отримати інформацію.

Третій шлях – використання кіберпростору. Тобто діяльність так званих тролів, які ведуть дискусії, наприклад, щодо федералізації. І все це з метою змінити владу, напрямки політики, і рухи, які підтримує влада, такі як Європейська інтеграція, демократія і подібні.

Оксана КРИВІЦЬКА

Фото: Леся Касіяненко