Дмитро Цолін про перший україномовний підручник арамейської

23 січня викладач НаУ ОА Дмитро Цолін презентував свою книгу – перший українськомовний  підручник  арамейської мови «Арамейська мова біблійних текстів і Тарґума Онкелоса».

«Мрію про відродження в Україні національної наукової школи з вивчення семітських мов та академічних біблійних студій. Звучить занадто амбітно, але ж мріяти можна»,

– коментує Дмитро Цолін для Ostroh.info.

На написання підручника автор витратив загалом 6 років. Дмитро Цолін стверджує, що арамейська мова не зовсім мертва, оскільки в світі є чимало її носіїв. Нею написано багато текстів, в певний час вона була настільки ж поширена, як мова міжнародного спілкування, приблизно, як англійська тепер. Арамейська мова була витіснена арабською мовою у 7 сторіччі.

При розробці підручника автор користувався граматиками арамейської, написаними іншими мовами – англійською, німецькою та івритом; біблійними текстами арамейською, перекладами Старого Заповіту на арамейську.

«Працюю над майбутнім перекладом Таргума на Книгу Еклезіяста (парафраз біблійної книги арамейською, зроблений у 6-7 столітті). Але зважаючи на мою зайнятість викладанням, завершиться ця робота не скоро»,

– розповідає пан Дмитро.

Нагадаємо, що Дмитро Цолін – професор НаУОА, доктор філологічних наук, директор Центру юдаїки Національного університету «Острозька академія».

Крістіна ЛАПІКОЦЬКА

Фото: hromadskeradio