“Open partes” в Острозі: лекція, майстер-клас та концерт партесних хорових творів

У Національному університеті “Острозька академія” проведуть освітній проєкт “Open partes: комунікація без меж” 8 та 9 жовтня. Запланована лекція, майстер-клас та концерт, які презентуватимуть партесну хорову музику.

Про це повідомляють організатори — Open Opera Ukraine.

Фото надане організаторами проєкту “Open partes: комунікація без меж”

Партесний спів — це багатоголосий церковний спів, який сформувався наприкінці XVI і розвивався впродовж XVII та першої половини XVIII століть.

Незалежна платформа Open Opera Ukraine займається цілісним дослідженням партесної спадщини. Набутий у роботі над партесами досвід, спонукав організаторів до ініціювання освітнього проєкту “Open partes: комунікація без меж”, який підтримав Український культурний фонд.

Проєкт має на меті привернути увагу до партесного співу, сприяти входженню більшого числа партесних творів до навчальних програм закладів мистецької освіти, до репертуару якнайширшого кола українських хорових колективів. 

Окрім Острога, подібні майстер-класи, лекції та концерти відбудуться у Чернігові, Кривому Розі та Сєвєродонецьку.

“Важливим для проекту є через партеси провести лінію ідентичності з нашою бароковою культурою. Зазвичай вона не сприймається як те, до чого люди звертаються як до звичайного і знайомого. Одна з ідей полягає і в тому, щоб об’єднати музичні спільноти географічно різних територій – Чернігова, Острога, Кривого Рогу і Сєвєродонецька. Два міста — Чернігів і Острог  — дають підстави вважати, що у XVII-XVIII cтоліттях там звучали партеси: там збереглася і відповідна архітектура, й відповідний історико-культурний контекст”, — каже співавторка проєкту, програмна директорка Open Opera Ukraine Анна Гадецька.

8 жовтня у великій залі Культурно-мистецького центру Острозької академії відбудеться лекція наукової консультантки проєкту Євгенії Ігнатенко «Партесні твори в лабораторії Musica sacra Ukraina: від рукопису до виконання». 

Євгенія Ігнатенко ділиться, що спілкування з різноманітними колективами є основним прагненням проєкту “Open partes: комунікація без меж” і додає:

“Великий акцент у проєкті зроблено на молодь — студентські й молодіжні хорові колективи є активними учасниками майстер-класів. Ми хочемо зробити цю музику сучасною — сучасною у сенсі близькою і зрозумілою частиною життя нашої професійної музичної молоді. Спілкування зі студентами — це, мабуть, найцікавіша частина проєкту. І тут, як видається, можна очікувати багато відкриттів”. 

Також 8 жовтня вокальний ансамбль Open Opera Ukraine під орудою художньої керівниці проєкту Наталії Хмілевської представить програму партесних концертів Миколи Дилецького та анонімних авторів XVIIІ століття. 

9 жовтня у приміщенні Арт-кластеру Національного університету “Острозька академія” запланований майстер-клас з партесного співу. До заходу доєднається молодіжний парафіяльний хор Свято-Воскресенської церкви Острога під керівництвом регентки Тетяни Царук.

Варто додати, що вхід на всі заходи проєкту “Open partes: комунікація без меж” є вільним за попередньою реєстрацією. Зареєструватися на концерт партесної музики можна тут, а на майстер-клас — тут.