Топ-5 цитат від Віктора Ющенка

Віктор Ющенко відвідав Острозьку академію в межах проекту «Ті, хто відроджували Острозьку академію». Зустріч відбулася 10 травня.

Під час зустрічі він ділився власними думками про сучасну Україну та відповідав на поставлені студентами запитання.

Ми підготували топ-5 висловлювань колишнього Президента України.

  1. «Якщо ви запитаєте, яка, на мій погляд, найбільша проблема у соціально-політичній сфері, я б назвав слабку соціальну гідність. Дуже часто ми виступаємо як нецільна, розпорошена, розхристана нація. Є категорія «населення», і є нація. Чим перше відрізняється від другого? Нація – це завжди спільнота. Про населення такого не скажеш. Якщо 45 мільйонів людей навчаться говорити в один голос – це буде непереможна нація, якій даватимуться будь-які задачі. А нація, що розбита на десятки соціальних груп, завжди буде слабкою. Національне питання є основним каменем, навколо якого точаться і точитимуться наші основні проблеми».
  2. «Одні із останніх держав, які були утворені в Європі – це Німеччина та Італія. І спочатку майже ніхто з італійців не міркував про єдину державу. Один великий італієць говорив: «Італійці, якщо у вас не буде своєї держави, ви мені нагадуватимете військо без знамена. Італійці, якщо у вас не буде своєї держави, ваш голос у світі ніхто не почує. Італійці, якщо у вас не буде своєї держави, ви будете байстрюками світу. І доки ви не вирішили національного питання, не беріться за економічні чи соціальні перетворення: вони вам не дадуться». Іншими словами: станьте сім’єю, будьте нацією, проявіть солідарність, пройдіть школу внутрішньої інтеграції – тоді ви будете цікаві. Тому мені здається, що для України зараз найскладніший період».
  3. «Мова визначає єдність і цілісність нації. Будь ласка, увімкніть будь-який канал українського телебачення. Невже ви зробите висновок, що ми як нація, пройшли формування статусу державної мови? Яка ще нація веде дискусії про дві, три, чотири державні мови? Демагогія, що сиплеться з екранів, переконує населення, що немає різниці, якою мовою розмовляти. Та є різниця. Мова – це те, що нас об’єднує. І те, що нас роз’єднує».
  4. «Я належу до того покоління, яке привчали, що Павлик Морозов – це твій герой, Чапаєв твій герой, Оржонікідзе, Дзержинский, Рокоссовський – твої герої. Але не знайдеш жодної людини, яку вродила наша земля, і яка канонічно належить до наших героїв. За нашої пам’яті хотіли стерти той зв’язок, що називається історія. Тому ми добре знаємо казки про Панфілова, про Олександра Невського, та мало знаємо свою історію правдиво. Це одне із джерел, яке забрало нашу взаємну відданість, нашу солідарність. Ми фаршировані чужою пам’яттю, чужою історією».
  5. «Чого найбільше бракує українській політиці – так це діалогу, організації національного круглого столу. Тому якщо ми хочемо бути успішними, на першому місці повинен стояти діалог. Завжди. Але розумніший той, хто слухає, а не той, хто говорить. Діалог породжує святу річ – довіру. У межах діалогах ми багато чого можемо змінити».

По закінченню зустрічі Вікторові Ющенку вручили подарунки від університету: подяку за участь у розбудові закладу та картину з його зображенням у вигляді козака-херувима.

Вікторія КОНОНЧУК
фото: Надія КРИВКО