«Цю хмару роботи ти змушений робити, бо це потрібно для твоєї держави», – радник України при ООН

Радник, політичний координатор постійного представництва України при ООН Едуард Фесько провів лекцію «Просування і захист інтересів України в ООН». Зустріч відбулася в НаУ ОА 7 листопада.

Просування і захист інтересів України в ООН – це комплексне завдання. На думку дипломата, просувати інтереси можна за допомогою двох інструментів: резолюцій і рішень.

«Україну більше цікавлять резолюції (документ, що фіксує рішення, постанову – ред.), тому що рішення зазвичай носять адміністративно-процесуальний характер. Резолюції приймаються в Генасамблеї та Раді безпеки ООН. У Генасамблеї була прийнята одна резолюція щодо референдуму про статус Криму . ЇЇ зміст зводився до невизнання референдуму. Це єдина резолюція, яка є в ООН на тему українсько-російського конфлікту».

Едуард Фесько розповів, що з 2016 року дипломати просувають тематичні резолюції через  комітет, який займається правозахисною тематикою. Кожного року в таких резолюціях з’являються нові формулювання, наприклад: «окупація», «агресія», «військовий конфлікт».

Окрім цього, радник розповів про труднощі роботи дипломата, випадки з життя.

«Був цікавий момент про імпорт безпілотних летальних апаратів спостереження. Вони вважаються літаками при ввезені. Виявляється, це дуже складна процедура. Літаку потрібно присвоїти номер, визначити, де він буде базуватися, як він буде літати, за якими правилами. З цього приводу проводиться декілька міжвідомчих нарад. Потім з’ясовується, що апарати спостерігають через камеру, яка коштує кілька мільйонів доларів. Ця камера виробляється в США і Канаді, і для того, щоб її вести в Україну, потрібно отримати дозволи їх спецекспорту. Телефонуєш у наше посольство в США. Там всі питання вирішені. Телефонуєш в наше посольство в Канаду. Канадці ще не надали дозвіл на експорт. Пояснюєш, що потрібно якомога швидше вирішити ситуацію. Це була п’ятниця. У понеділок мені дзвонять і кажуть: “У суботу ми вийшли на директора кінцевого виробника цієї камери. Це була перша половина дня, і він був на весіллі власної дочки. Був не дуже радий отримати наш дзвінок . Але те, що треба було зроблено – було зроблено, і візу ми отримали вчасно”».

«Тобто поза тим що ви бачите, поза тим що ви чуєте, відбувається хмара роботи, про яку ніхто ніколи не буде знати. Цю хмару роботи (безсонні ночі, часом, викручування рук своїм друзям-колегам) ти змушений робити, бо це потрібно для твоєї держави».

Також, Едуард Фесько дав кілька порад слухачам:

Вірте в те, що кажете.

«Є дипломати та чиновники, які невиразні і непомітні. Вони просто виконавці, які можуть говорити правильні речі але їх ніхто не слухає. Є люди, які часом говорять неправильні думки, але вони будуть доводити їх із силою внутрішнього переконання. Вони можуть когось і переконати, бо наполегливо просувають свою позицію».

Ніщо не вважайте очевидним.

«Для нас з вами сутність українсько-російського конфлікту є абсолютно очевидною. Вона лежить на поверхні. Але не для умовної Анголи чи Венесуели. Моє завдання як українського дипломата – жодним чином не дозволити російському наративу перебити наш наратив. А росіяни мають набагато більше можливостей його просувати. На Африканському континенті 54 держави. У рамках ООН це – величезний блок. Росіяни присутні в майже в кожній з них, і вони активно просувають свою думку в цих країнах. А ми цього зробити не можемо, бо майже не присутні там дипломатично. Єдине, де можемо це зробити, – в ООН – через наших партнерів-друзів. Тому просування інтересів не зводяться лише до офіційної позиції. Це постійна робота з колегами, постійні спроби зав’язати контакти і підтримувати їх».

Будьте товариськими.

«Якщо ви інтроверт, ви не будете успішні в дипломатській діяльності.
Вам потрібно себе переламати і багато спілкуватися з людьми. Постійно підтримувати ці контакти, щоб, коли настане час, ви могли спокійно подзвонити об одинадцятій годині вечора і сказати: “Друже, завтра буде те-то і те-то, будь ласка, коли ви будете приймати рішення враховуйте: один, два, три…”. І від того, наскільки ви ефективні в підтриманні цих контактів, буде залежати чи сприймуть вас усерйоз».

• Фільтруйте інформацію.

«Коли я читаю українську пресу, у мене волосся дибки стає від стількох експертів щодо миротворчої місії ООН в Україні. Таке враження складається, що вони знають більше, ніж я. Є лише кілька джерел, яким ви можете довіряти стосовно зовнішньої політики України. Це – Президент України, міністр і речник закордонних справ України, інколи посол, якщо він проводить двосторонні відносини. Безперечно, розмірковування експертів цікаві, але вони цікаві лише у вигляді приватної думки».

Майте міцну нервову систему.

«Ще одною передумовою успішної діяльності є міцна нервова система. Не розхитуйте її».

Оксана КРИВІЦЬКА

Фото: Вікторія Серко