В Острозькій академії відбулася «Візитівка 2023» (РЕПОРТАЖ)

До початку «Візитівки» залишається десять хвилин, а зала у культурно-мистецькому центрі Острозької академії вже заповнена. Квитки, як і щороку, розкупили за лічені дні.

Студенти — найбільша частина глядачів, голосно метушаться у передчутті й діляться одне з одним очікуваннями. Сьогодні тут можна зустріти й викладачів академії, які, зайшовши у залу, одразу прямують до заздалегідь виділених місць.

Ректор НаУОА Ігор Пасічник про щось перемовляється із дружиною. Уперше за декілька років він також прийшов подивитися на виступи студентів. Запевняє, що росіяни ніколи не досягнуть того, щоб українці припинили святкувати щось радісне.

«У першу чергу я очікую хороших емоцій, бо українське суспільство ностальгує за ними, а «Візитівка»  — це радісне студентське свято емоцій та відпочинку. Командам я бажаю не перемог, а участі і задоволення від процесу», — наголошує Пасічник.

Позаду нього вже сидить викладачка-стажистка кафедри журналістики та PR-менеджменту Людмила Шуляка-Владика. Вона ділиться, що очікує чогось грандіозного. І згадує, що «Візитівку» відвідує регулярно з 2016 року.

«Я у передчутті неймовірних вражень, нових спогадів, які я зможу взяти із собою. Учасникам бажаю успіхів. Нехай кожен сприймає це як досвід», — видихає вона.

Тим часом із гримерок тихо лунають звуки сурми. Якщо дистанціюватися від шуму в залі й прислухатися, можна розібрати рядки пісні: «…Ти у мене єдина тільки ти, повір!». А потім почути, як кожна з команд про щось перемовляється між собою, нервово жартує та вже вкотре перед виступом поправляє костюми.

17:30. На сцену виходять ведучі: «Ви побачите та почуєте найкращі жарти та пісні, за якими, ми переконані, ви скучили. Ми починаємо з подяки тим людям, які ціною власного життя дають нам можливість усім разом бути тут — тим, хто служить у Збройних силах України». Зал наповнюється гучними оплесками. Де-не-де на обличчях глядачів можна побачити усмішки, у кожного й кожної з них в очах відблискують вогні зі сцени.

Згодом починається представлення команд. Першою на сцену виходить команда Навчально-наукового інституту права ім. Малиновського. Перші кроки, а зал уже активно скандує оплесками. За ними з’являється команда Навчально-наукового інституту міжнародних відносин та національної безпеки. Поступово місця на сцені займають команди економічного факультету та факультету романо-германських мов. Останніми з-за лаштунків виходять студенти Навчально-наукового інституту соціально-гуманітарного менеджменту. Появу на сцені кожної з команд глядачі у залі й на балконі супроводжують гучним плесканням у долоні та підбадьорливими вигуками.

Тепер представляють журі. Цього року виступи оцінюють 5 суддів: секретар Острозької міської ради Тарас Хмарук, заступник острозького міського голови Олександр Харчук, випускник Острозької академії Володимир Муляр, директор Центру культури, дозвілля та туризму Острозької міської ради Олександр Лозюк та стендап-комік Раміль Янгулов.

Першою на сцену для виступу вривається команда Інституту права. Зал вкотре за сьогодні гучно аплодує, але різко затихає під час першого слова ведучого — глядачі готуються слухати жарти. Починають учасники із мініатюри. Спочатку — це викладач та студент на іспиті, а після цього триваліший номер — спогади діда про своє студентство в ОА. Мініатюру доповнює спочатку повільний вальс, а потім активний танець хлопців і дівчат у червоно-білих костюмах.

Другою виходить команда Інституту міжнародних відносин та нацбезпеки. Вступ студента до Острозької академії, телемарафон «Єдині спудеї», розмова з вахтеркою на рецепції одного з гуртожитків — після кожної з мініатюр залом котиться сміх і де-не-де тихі обговорення побаченого. Хлопці у другому ряді вигукують: «Життєво!» і починають сміятися ще гучніше.

Після МВНБ презентувати свій виступ готується економічний факультет. Розпочинає зі зміненої пісні Жадана, а продовжує зізнанням студентки-акторки про списане із чату GPT домашнє завдання. Далі — відео зі студентом-французом, що вчиться, як діяти під час повітряної тривоги. Упродовж усіх номерів із краю сцени на глядачів тихо поглядає хлопець із довгою палкою в руках. На запитання ведучої він вигукує: “Як що роблю? Планку виступу тримаю!”.

Після них із танцем на сцену влітають учасники команди факультету романо-германських мов. Розмови філологинь про англіцизми в мовленні студентів,  сценки про відсутність хлопців на РГМі («Хлопці на РГМі – динозаври!»), дедлайни, іспити та цитати з тіктоку — ось чим намагається завоювати сміх та аплодисменти команда.

Наостанок на сцені з‘являється команда Інституту соціально-гуманітарного  менеджменту. Учасники грають мініатюри про великодніх кроликів, які протестують проти Московського патріархату та пародіюють біганину студентів до укриття. Показують також і відеорозслідування про ректора ОА. Упродовж усього виступу в номерах раптово з’являється персонаж острозького собаки. Після кожної музичної перебивки залом котяться вигуки: «СГМ!» і гучний шум від плескання долонь.

Після цього настає час мірятися імпровізованим гумором. Спершу на білому полотні транслюються короткі відео. Завдання учасників — вдало прокоментувати їх жартом. Вони наперебій шикуються перед мікрофоном, активно махають руками, в очікуванні підтримки залу, і виголошують вигадане. Потім раз за разом лунають уривки пісень, які виконує вокалістка Тетяна Поліщук. Учасники команд метушливо радяться між собою, а потім по черзі швидким кроком виходять до мікрофону і озвучують свій жарт у продовження пісні.

Далі студенти намагаються придумати жартівливе запитання для відповіді, яку називає ведуча. «Чому у тебе такі накачані ноги? Бо я з верхнього студмістечка!». Оцінкою жартів служить реакція глядачів — часом гучний, а місцями зовсім поодинокий сміх.

Після хвилі шуму оплесків, яка котиться залом, ведучі оголошують про початок останньої частини «Візитівки» — результатів протистояння.

«Отож, — говорить Тарас Хмарук, — четверте місце цього року посідає Навчально-науковий інститут права ім. Малиновського!». Його останні слова перериваються оваціями залу, хоч усмішки студентів права де-не-де згасають.

«Чудеса бувають, — каже далі Тарас, — тому третє місце сьогодні посідають економічний факультет та факультет германо-романських мов! А за друге місце нагороджується команда Навчально-наукового інституту міжнародних відносин та національної безпеки!». Знову глядачі скандують своїм командам, а учасники роблять низькі поклони.

Тут слово бере Володимир Муляр:

«Знаєте чому Ігор Демидович — золото? Бо в нього є такі скарби як ви. А в золоті важлива не кількість, а якість. Отож, за перше місце нагороджується золотом «Візитівки 2023» Навчально-науковий інститут соціально-гуманного менеджменту!».

Зал вибухає шумом. Вболівальники переможців зриваються з місць, активно аплодують та кричать у підтримку.

Після того, як овації вщухають, студенти починають розходитися. Вони із посмішками, не зупиняючись, переповідають одне одному те, що запам‘яталося, та коментують побачене.

«Кожен раз приготування до “Візитівки” відбувалося по-різному. Деякі номери йшли дуже швидко, а на деякі витрачали по декілька днів. Наша команда — дуже відповідальна, тому на регулярне відвідування тренувань та підготовки до «Візитівки» реагували добре. Я знала, що ми виграємо!», — ділиться після завершення дійства в.о. студдекана Інституту соціально-гуманітарного менеджменту Єва Коритна.

Комік Раміль Янгулов після «Візитівки 2023» згадав про КВН, у якому брав участь у студентські роки та поділився своїми спостереженнями.

«”Візитівка” мені сподобалася, навіть трохи занадто. Хотілося, щоб подекуди музика була трохи гучнішою. Також припало до душі, що в кожної команди було щось своє. Багато чого витягнула імпровізація. Найбільше сподобався жарт про собаку. Ми колись в КВН називали такі номери «дуркою», тим паче зіграли ще й рефрени цього виступу протягом виконання номерів», — каже він.

А виконуюча обов’язки голови Братства спудеїв ОА Альона Пиліпака після «Візитівки» зазначила, що хоч підготовка заходу була складною — повністю виправдалася результатами.

«Особисто мені дуже відгукнулося те, що за гумором і творчістю спудеїв академії відчутно чітку громадянську позицію, глибокий патріотизм та віру в перемогу. Ми не забули про те, що триває війна, а тому хотіли бути сильними на своєму студентському фронті. Зібрані благодійні внески за вхід будуть спрямовані на коптер для колишнього викладача й випускника Острозької академії», — ділиться дівчина.

Фото: Ольга Очеретяна

Текст: Юрій Штокалюк