За що платять жителі гуртожитків?

Цієї весни однією з найобговорюваніших тем в Острозькій академії стала новина про підвищення плати за гуртожитки. Із 1 квітня 2016 року плата за проживання в студентських гуртожитках повинна була підвищитись у зв’язку зі зростанням цін на комунальні послуги. У результаті перерозрахунку вартості проживання студентів у гуртожитках станом на 2016 рік плата повинна була поступово підійматися щомісяця і вже на початку вересня сягнути допустимого максимуму – 330 грн/міс. Відстоюючи інтереси студентів, Братство спудеїв не погодилося підписати наказ про підвищення плати з початку квітня.

Цей проект наказу, який надався Братству на погодження, був розглянутий на засіданні колегії, на якому були присутні керівники всіх підрозділів і студдекани. Ми пояснили чому планується підвищення плати за проживання в гуртожитку, але рішення колегії було одноголосним і, серед іншого, воно арґументувалося тим, що купівельна спроможність студентів не зросла з підвищенням плати за комунальні послуги.
Усі мали можливість послухати позицію адміністрації закладу з цього питання. У двох випадках із трьох студенти проти підвищення плати саме з першого квітня. Ми представляємо студентство і все залежить від того, якою буде їхня позиція, а зараз студенти проти,

– пояснює Голова БС Мирослава Клічук.

Навіть попри таку позицію студентства плата за проживання у гуртожитках зростатиме в межах допустимого максимуму. Ми з’ясували від чого залежить та як розраховують вартість проживання студентів у гуртожитках.
У договорі найму житлового приміщення в гуртожитку визначається порядок здійснення розрахунку між власником та особою, яка там проживає. Плата ж залежить від двох факторів: особа, яка там проживає, сплачує за саме проживання та за житлово-комунальні послуги.
Із другим фактором все, більш-менш, зрозуміло: розмір плати за житлово-комунальні послуги визначають відповідно до встановлених уповноваженими особами цін/тарифів. Таким чином зі зростанням цін на комунальні послуги збільшується і плата за проживання.
Проте крім житлово-комунальних послуг на ціну проживання в гуртожитку вливає також низка інших чинників, а саме:

• витрати на оплату праці працівників;
до цього пункту враховується й основна, і додаткова заробітна плата, а отже: розміри посадових окладів, ставок заробітної плати, підвищення, доплати, надбавки та інші виплати обов’язкового характеру;

• нарахування ЄСВ(єдиного соціального внеску) на оплату праці відповідно до законодавства;
у вартість проживання у гуртожитках обов’язково включається ЄСВ відповідно до чинного законодавства;

• безпосередні витрати на оплату послуг інших організацій;
до цього пункту входять матеріальні витрати, починаючи від придбання інвентарю та інструментів і закінчуючи витратами на оплату послуг інших організацій, які надаються жителям гуртожитку;

• капітальні витрати;
витрати на прибирання, ремонт, реставрацію споруд, утримання спортивних майданчиків та лабораторій і т. д.

• індексація заробітної плати відповідно до чинного законодавства;
До того ж, навчальні заклади III-IV рівнів акредитації, мінімальна стипендія у яких становить 882 грн, мають право нарахувати максимальну плату за гуртожитки у розмірі 330грн/міс. У разі, якщо максимальна плата буде перевищуватися, навчальний заклад повинен скоротити витрати на утримання гуртожитків.
(За матеріалами журналу «Бюджетна бухгалтерія»)

Із 1 квітня 2016 року відповідно до Постанови КМУ від 27 серпня 2010 року №796 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності» буде підвищуватися плата за гуртожитки. Оскільки наші студенти відмовилися збільшувати ціну поступово, із 1 вересня будуть укладатися нові договори. Там будуть прописані основні пункти, а вже під час індивідуального укладання договору існуватиме додаток до заяви з проханням розрахунку індивідуальної оплати.

Стипендію нашим студентам підняли ще восени минулого року, а от плата суттєво не змінилася. До того ж, майже в кожній сфері витрати на гуртожитки зросли. Тому є всі економічні підстави підняти плату,

– розповідає заступник головного бухгалтера Антоніна Марченко.

Наталія Стаднік