20 років до мрії: прихожани відновили давній храм в Острозі

Біля найдавнішого Свято-Миколаївського храму в Острозі нас зустрів його настоятель пан Юрій.  І ми пішли… у підвал.

Не в розкішно прикрашене церковне приміщення, яке б нятякало на давню історію, а в глибокий скромний підвал зі свічками.

Близько п’яти років прихожани молилися саме там. Тепер у громади є відбудована церква. Її самотужки відновлювали впродовж 20 років.

«За цей час держава не побудувала жодного заводу, але люди, взявшись гуртом, відновили храм», – розповідає настоятель  Юрій Лукашик.

Свято-Миколаївський храм є найдавнішим в місті. Юрій Лукашик розповідає, що ще князь Данило з його дружиною Василиною виділили землі для його будівництва.  За свою історію він горів двічі. Після останньої пожежі в 1848 його розібрали.

Читайте також: “Можливо, це кінець чорної смуги”, – Григорій Аршинов.

До XVIII століття на цьому місці знаходилися могили. Потім могилки почали відносити за місто. У 1905 році тут змогли збудували Свято-Миколаївську каплицю.

Відновити візуальний вигляд храму вдалося лише за документами із Санкт-Петербурга, в Україні документів не збереглося.

«Ми переглядали історичні довідки, старалися зібрати матеріали, хоч це було дуже важко, бо документів мало збереглося в Україні. Вони майже всі були вивезені до Росії та знищені», – розповідає настоятель храму Юрій Лукашик.

«Ми всі складалися по 100, 200, 1000 гривень. Здебільшого фундаторами були прості люди, прихожан у нас багато», – ділиться настоятель.

Відкриття відновленого храму відбудеться 22 травня о 10 ранку.

Анна ДІКУН

фото: Владислав БОЙЧЕНКО